Główny Szlak Sudecki, przewodnik, Compass
  • Główny Szlak Sudecki, przewodnik, Compass
  • Główny Szlak Sudecki, przewodnik, Compass
  • Główny Szlak Sudecki, przewodnik, Compass
  • Główny Szlak Sudecki, przewodnik, Compass

Główny Szlak Sudecki

Rodzaj produktu: przewodnik
Producent: Compass
Język: polski
Data wydania: 01-02-2015
Kategoria
Europa / Polska / Góry i Pogórza / Sudety
Menu / Przewodniki
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Cena: 31,90 

39,90 zł

Chwilowo niedostępne
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Przejście Głównego Szlaku Sudeckiego podczas jednej wyprawy jest prawdziwym wyzwaniem nawet dla doświadczonych piechurów, bo na pokonanie liczącej ponad 440 km długości trasy należy przeznaczyć minimum 2 tygodnie. Można go oczywiście przemierzyć etapami, do czego namawiamy mniej wprawnych turystów.
Główny Szlak Sudecki wręcz oszałamia niezwykłym bogactwem atrakcji i chyba jak żaden inny w naszym kraju charakteryzuje się niebywałą różnorodnością. Wędrując nim możemy podziwiać „alpejskie” krajobrazy w Karkonoszach, skalne miasteczka Gór Stołowych, podziemne trasy Gór Sowich i Złotych, urokliwe miasteczka, zaciszne doliny i niezliczoną ilość zabytków. Czeka nas wymagająca wspinaczka stromymi zboczami, ale także rekreacyjna wędrówka rozległymi równinami Przedgórza Sudeckiego.
Wydając niniejszy przewodnik chcieliśmy ułatwić przygotowania niezbędnych materiałów przed wyruszeniem na trasę. Dotyczy to przede wszystkim zgromadzenia jednolitego zestawu map w skali 1:50'000, z dokładnym, zweryfikowanym w terenie przebiegiem szlaku, które mają być jego największym atutem. Ponadto przewodnik zawiera opisy przebiegu szlaku, miejscowości, atrakcji, ciekawostek i legend oraz precyzyjne sporządzone profile tras z informacją o czasach przejść, dystansem i lokalizacją wyróżniających się miejsc i obiektów. Prezentację uzupełnia bardzo bogata galeria zdjęć zabytków, panoram i ciekawych miejsc na szlaku. Już na końcu czytelnik znajdzie podstawowe informacje na temat odznaki GSS: mapę i wykaz punktowy za poszczególne etapy oraz regulamin zdobywania odznaki, ustanowionej i przyznawanej przez PTTK. W przewodniku przedstawiliśmy trasę z zachodu na wschód, od Świeradowa-Zdroju do Prudnika, bo jak wynika z obserwacji jest to najczęściej wybierany kierunek marszu. Jednak na mapach prezentujemy także kilometraż w przeciwną stronę. Cała trasa została podzielona na 23 odcinki; podział ten wynika z określonych możliwości prezentacji poszczególnych fragmentów szlaku na przyjętym arkuszu map i nie należy go traktować jako propozycji rozłożenia jej na etapy.
Kolor czerwony w hierarchii szlaków oznacza przede wszystkim szlaki długodystansowe, dlatego nie sposób było innym kolorem wyznakować Główny Szlak Sudecki (GSS), który wiedzie przez większość sudeckich pasm polskiej części Sudetów. Swój początek bierze w położonym na zboczach Gór Izerskich Świeradowie-Zdroju, a kończy się po pokonaniu Gór Opawskich, w Prudniku. Pomysłodawcą powstania Głównego Szlaku Sudeckiego był Mieczysław Orłowicz, postać niezwykle zasłużona m.in. dla turystycznego ruchu akademickiego (współzałożyciel w 1906 roku Akademickiego Klubu Turystycznego we Lwowie), po II wojnie światowej urzędnik Ministerstwa Komunikacji oraz aktywny członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Formalnie szlak narodził się 24 października 1947 roku w Jeleniej Górze podczas spotkania oddziałów PTT, które obszarem swego działania obejmowały Sudety. Wiele lat później (w 1973 roku), szlakowi nadano imię jego pomysłodawcy.
Planując wędrówkę po Sudetach, trzeba być przygotowanym na wielką różnorodność. Sudety zaskoczą nas nie tylko oferowanymi wspaniałymi widokami, ale także geologiczną przeszłością, architekturą, kulturą, czy wreszcie życzliwością spotykanych na szlaku ludzi. W Górach Izerskich zachwycimy się ciszą i widokami; w Karkonoszach dla odmiany tej ciszy będzie mało, ale pięknych widoków równie dużo, zwłaszcza że Główny Szlak Sudecki prowadzi w dużej mierze ich wierzchowiną; Rudawy Janowickie powitają nas znowu spokojem i kojącymi nerwy szlakami poprowadzonymi leśnymi drogami; Góry Suche zaskoczą przewyższeniami i stromymi zboczami gór, przypominającymi doliny tatrzańskie; w Górach Sowich zapachnie tajemnicą kompleksu Riese budowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej; z kolei Góry Stołowe zachwycą nas kamiennymi grzybami, zaklętymi w piaskowiec postaciami i skalnymi labiryntami; zupełnie inaczej zaprezentują się Góry Orlickie i Bystrzyckie, bo po minięciu gwarnych przez cały rok Dusznik-Zdroju i obleganego przez narciarzy zimą Zieleńca, zagłębimy się w spokojną, nieco leniwą dolinę Dzikiej Orlicy, by dotrzeć do niezwykle klimatycznego i przychylnego turystom schroniska PTTK Jagodna; w Masywie Śnieżnika czeka nas pokonanie dużej różnicy wysokości, ale dach ziemi kłodzkiej wart jest tego wysiłku, zwłaszcza że w schronisku zawsze możemy liczyć na dobre przyjęcie; mimo, że w Górach Złotych nie znajdziemy już raczej złotych drobinek, to przez wielu uważane one są, wraz z Górami Bialskimi, za prawdziwy sudecki skarb, gdzie godzinami można wędrować w zupełnej samotności, oddając się jedynie własnym myślom; bodaj najbardziej wymagającym odcinkiem, głównie pod względem psychicznym, jest odcinek prowadzący Przedgórzem Sudeckim – mało na nim atrakcji, prawie wcale nie ma podejść, za to są widoki na kilka pasm sudeckich i nadzieja na ostatnie sudeckie góry – Góry Opawskie, które mimo swej niedużej wysokości zaskakują swoimi atrakcjami, miejscami widokowymi i ciekawą historią.

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu przewodnik
Wydawca Compass
Autor Praca zbiorowa
Język polski
Skala 1:50 000
Zakres Polska dolnośląskie
Data wydania 01-02-2015
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 94
Wymiary / mm 142 X 200
EAN 9788376055046
ISBN 978-83-7605-504-6

Recenzje i oceny Klientów

Bardzo fajny pomysł (Bogdan)
Oceń produkt
Opis głównego szlaku sudeckiego kawałek po kawałku, nie przesadnie szczegółowy - przewodnik jest nie za duży i lekki (nadaje się do plecaka), a przy tym kartki są na "sprężynce" więc można sobonie je przekładać. Dobre uzupełnienie mapy dla prawdziwego turysty. (17.02.2017)

Napisz recenzję

Oceniasz: Główny Szlak Sudecki

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt