Fuerte, reportaż, Czarne

Fuerte

Rodzaj produktu: reportaż
Producent: Czarne
Język: polski
Data wydania: 19-08-2020
Kategoria
Europa / Hiszpania / Wyspy Kanaryjskie / Fuerteventura
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 32,99 

39,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Poznań: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Punkty Poczta. Żabka. Orlen. Ruch
8,90 zł
- Paczkomaty 24/7
9,90 zł
- Polecona. Poczta Polska
5,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
10,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Fuerteventura należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich. W starożytności i średniowieczu mieszkali tu Guanczowie, tajemniczy lud, którego kultura nie przetrwała najazdu kolonizatorów. Zatrzymywali się tu konkwistadorzy w drodze do obu Ameryk, do brzegu przybijali piraci. Od zawsze była miejscem wygnania. W 1924 został na nią zesłany poeta i filozof Miguel de Unamuno. Pod koniec lat trzydziestych XX wieku swoje małe królestwo stworzył tutaj Niemiec Gustav Winter, chętnie goszczący nazistów; legenda głosi, że ukrywał ich także po 1945 roku. Później reżim generała Franco urządził na wyspie kolonię karną dla homoseksualistów. Dziś Fuerteventurę odwiedzają turyści z całego świata, którym przedstawiana jest jako „wakacyjny raj”, choć z rajskością w istocie niewiele ma wspólnego. Wyspy to miejsca szczególne. Ich mieszkańcy inaczej patrzą na życie, śmierć, na przeszłość i przyszłość. Otoczeni przez wodę, która jest równocześnie gwarantem przetrwania i źródłem zagrożeń, żyją w wiecznym rozdarciu pomiędzy tym, co trwałe, a tym, co ulotne. Kasper Bajon wybrał Fuerteventurę na swój dom. Poznał jej nieoczywistą historię, zmierzył się z duchami przeszłości, doświadczył udręk teraźniejszości. Jego książka to nie kompendium wiedzy o wyspie, raczej zaproszenie do wspólnego snucia opowieści o zamierzchłym świecie.

„Fuerteventura? Przecież tam nic nie ma!” – pomyślałem, gdy dowiedziałem się, że Kasper Bajon napisał książkę o tej wyspie. I nie tylko napisał książkę – zupełnie zresztą niezwykłą – ale jeszcze kilka lat temu zamieszkał tam z rodziną.

„Fuerte” nie jest konwencjonalnym reportażem, a „turystyczny raj” jest w tej książce tylko pretekstem. Pretekstem do głębokiego, tyleż erudycyjnego, ileż intymnego eseju o oswajaniu świata, o nadawaniu sensu miejscu, które się wybrało do życia. Ryszard Kapuściński często powtarzał, że zwiedzanie świata stało się dziś formą konsumpcji. Kasper Bajon w swej znakomitej książce przypomina, że może ono być także fascynującą przygodą duchową.

Piotr Bratkowski,

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu reportaż
Wydawca Czarne
Autor Kasper Bajon
Seria Sulina
Język polski
Data wydania 19-08-2020
Wydanie 1
Oprawa miękka
Ilość stron 304
Wymiary / mm 125x195
Wysokość / mm 13
Waga / gr 280
EAN 9788381910613
ISBN 978-83-8191-061-3
Indeks producenta 9788381910613

Napisz recenzję

Oceniasz: Fuerte

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt