El Camino czyli hiszpańskie wędrowanie Bernardinum, literatura podróżnicza
  • El Camino czyli hiszpańskie wędrowanie Bernardinum, literatura podróżnicza

El Camino czyli hiszpańskie wędrowanie Bernardinum

Dostawa od 0zł
Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Język: polski
Data wydania: 01-01-2013
Kategoria
Europa / Hiszpania / Hiszpania
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 43,99 

48,00 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Poznań: niedostępny
- Warszawa: niedostępny

Opis

„El Camino, czyli hiszpańskie wędrowanie” to książka, która powstała z potrzeby serca podczas peregrynacji autora Szlakiem Francuskim do Santiago de Compostela. Postępując śladem niepoliczonych rzesz, które od ponad tysiąca lat nieprzerwanie zmierzają od Pirenejów aż po najdalszy kraniec Hiszpanii, autor dostąpił zachwytu na widok wielkiej sztuki, jaką naznaczony jest ten szlak, ze spotkania w drodze pątników – ludzi wspaniałych, jakże często poszukujących sensu życia – wreszcie z powodu piękna krajobrazów. Prawda, dobro i piękno – oto wartości, na jakie człowiek może być wystawiony każdego jednego dnia w ponad miesięcznej wędrówce do grobu św. Jakuba Apostoła, gdy tylko zechce się na nie otworzyć. Niniejsza książka pragnie być zachętą dla tych Czytelników, którzy poszukują wartości wyższych – również w drodze.

Recenzje ArtTravel.pl

Santiago de Compostela to miasto położone w Hiszpanii, będące znanym już od średniowiecza ośrodkiem kultu i popularnym celem licznych pielgrzymek do znajdującego się tam miejsca spoczynku świętego Jakuba, jednego z uczniów Jezusa Chrystusa. Na pątnicze szlaki, prowadzące do miejsca spoczynku apostoła, zwane Drogą św. Jakuba (Camino de Santiago), wyruszają całe rzesze pielgrzymów. Wśród nich znalazł się także Jan Gać, podróżnik, fotografik i historyk zafascynowany przeszłością. Swoje wrażenia z tej niezwyczajnej wyprawy opisał w książce „El Camino czyli hiszpańskie wędrowanie”.

Przyznam, że chociaż oczywiście słyszałam wcześniej o miejscowości Santiago de Compostela oraz o odbywających się pielgrzymkach do grobu świętego Jakuba, nie miałam właściwie pojęcia, jak dokładnie wygląda ten pątniczy szlak. Zmieniło się to dopiero po tym, jak zapoznałam się z opowieścią, jaką Jan Gać snuje na kartach swojej książki.

Przede wszystkim przekonałam się, jak wiele wspaniałych, zabytkowych budowli, głównie sakralnych, wypełnionych zachwycającymi dziełami sztuki, znajduje się na Drodze św. Jakuba. Niemal każda miejscowość, którą napotykają na swojej drodze pątnicy, może poszczycić się godnymi uwagi wielkimi świątyniami czy malutkimi kościółkami, w których warto zatrzymać się nie tylko na modlitwę, ale również po to, by podziwiać niezwykłe rzeźby i posągi, obrazy i malowidła, architekturę i wystrój wnętrz; by przyjrzeć się z bliska kunsztowi żyjących w dawnych wiekach artystów, docenić ich pracę, wysiłek i talent. Autor prezentuje nam owe zabytki, opisując ich piękno i dzieląc się swoimi osobistymi wrażeniami i odczuciami związanymi z obcowaniem z nimi.

Artyzm i piękno tych budowli i obiektów nie są jedynymi ich walorami. Te wszystkie, mijane po drodze przez pielgrzymów miejsca tkwią korzeniami w odległej, nieraz burzliwej, ciekawej historii. Jan Gać ożywia tę historię, przytaczając interesujące legendy i opowieści, opowiadając o chwalebnych czynach późniejszych świętych i przybliżając nam ich postaci.

Jako że jest to relacja z pątniczego szlaku, nie mogło zabraknąć w niej religijnego pierwiastka. Autor odsłania przed nami swoje myśli i uczucia związane właśnie z tą sferą, prowadząc rozważania o duchowym wymiarze. Jednak znajdziemy tu również jego trafne opinie, przekonania i zapatrywania - pełne wyważonej mądrości i rozsądku - na temat innych spraw współczesnego świata.

Jan Gać to znakomity gawędziarz – miałam już wcześniej okazję przekonać się o tym, kiedy czytałam jego książkę „Tu mieszkali Guaranie”. Niniejsza publikacja tylko utwierdziła mnie w tym przekonaniu. Jej autor opowiada w sposób zajmujący i przykuwający uwagę. W jego relacji idealnie zachowane zostały proporcje pomiędzy poszczególnymi treściami – tak, aby powiedzieć to, co ważne, a przy tym by czytelnika nie znużyć jednostajną tematyką, przywoływaniem zbyt wielu wydarzeń z historii czy nadmiernymi rozważaniami o charakterze religijnym. Jego opowieści są żywe i barwne, opisy zaś – niezwykle malownicze, wyraziste i plastyczne. Bez trudu można więc przenieść się w wyobraźni o kilka wieków wstecz, równie łatwo jest wyobrazić sobie wszystkie wspomniane tu przepiękne dzieła sztuki malarskiej, rzeźbiarskiej i architektonicznej. Rozważania zaś autora na tematy natury duchowej dla wielu z nas mogą stać się inspiracją do wsłuchania się w swoje własne serce i myśli.

Biorąc pod uwagę to wszystko, o czym napisałam, lekturę książki „El Camino czyli hiszpańskie wędrowanie” można potraktować jako swoistą duchową wędrówkę pątniczym szlakiem. Dodam, iż na uznanie zasługuje jego rzetelne podejście do podjętego tematu. Nie ogranicza się on bowiem tylko i wyłącznie do opowieści o tym, co widział i czego dowiedział się w drodze. Wyraźnie widać, że wiedza historyczna, którą dzieli się w książce, jest wzbogacona o inne źródła.

Warto również zwrócić uwagę na widoczną w tej publikacji inną, poza podróżowaniem, historią i pisaniem, pasję autora, jaką jest fotografowanie. Książkę tę bowiem ilustrują piękne zdjęcia, które niejedną osobę byłyby w stanie ująć, zaczarować i zainspirować do podróży Drogą św. Jakuba do Santiago de Compostela.

Jeżeli jednak na razie taka rzeczywista podróż nie jest możliwa, a zapragnęliście udać się przynajmniej w duchową podróż, serdecznie zapraszam Was razem z Janem Gaciem na „El Camino czyli hiszpańskie wędrowanie”. Warto!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Autor Jan Gać
Język polski
Data wydania 01-01-2013
Oprawa twarda
Ilość stron 304
Waga / gr 170
EAN 9788378231523
ISBN 978-83-7823-152-3

Napisz recenzję

Oceniasz: El Camino czyli hiszpańskie wędrowanie Bernardinum

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt