Dźwięk grawitacji Stapis, literatura podróżnicza
  • Dźwięk grawitacji Stapis, literatura podróżnicza

Dźwięk grawitacji Stapis

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Stapis
Język: polski
Data wydania: 21-09-2012
Kategoria
Moje hobby / Wspinaczka
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 35,90 

39,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Polecona. Poczta Polska
4,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
7,90 zł
- Paczkomaty. inPost
9,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

Najnowsza książka Joe Simpsona, a zarazem PIERWSZA jego powieść, to już nie kronika własnych górskich przeżyć i przemyśleń, ale całkowicie fikcyjna historia o... MIŁOŚCI. Świetna fabularnie, pełna gór, męskiej siły, ale i kobiecej wrażliwości.

Recenzje ArtTravel.pl

Joe Simpson „Dźwięk grawitacji” Joe Simpson to brytyjski alpinista i pisarz. Górami zainteresował się już w wieku czternastu lat, pod wpływem przeczytanej wówczas książki Heinricha Harrera „Biały Pająk”. W wieku dwudziestu pięciu lat, podczas zejścia z andyjskiego szczytu Siula Grande, uległ groźnemu wypadkowi, niemal cudem uchodząc z niego z życiem. Wydarzenia te opisał w książce „Dotknięcie pustki”. Na jakiś czas porzucił góry, poświęcając się pisarstwu. Tak powstały inne jego książki, w tym wydane w Polsce „Gra z duchami” oraz „Zew ciszy”. O ile publikacje te należą do literatury faktu, „Dźwięk grawitacji” jest pierwszą powieścią napisaną przez Joego Simpsona.
Jakiś czas temu przeczytałam wspomniane wcześniejsze książki tego autora, w których sięgał do własnych przeżyć, doświadczeń i przemyśleń . Ponieważ wywarły one na mnie ogromne wrażenie, z zainteresowaniem i sporymi oczekiwaniami sięgnęłam po „Dźwięk grawitacji”. Byłam ciekawa, czy Joe Simpson również w tym gatunku literackim sprawdzi się jako pisarz.
Fabuła tej powieści rozpoczyna się, bez żadnych wstępów, od mocnego uderzenia: od tragicznego wypadku. Jest zima. Ona i on próbują zdobyć górski szczyt, wchodząc na niego trudną ścianą północną. Ona ginie. On pozostaje z rozpaczą i poczuciem winy, wywołanym faktem, iż nie potrafił jej uratować. Jednak musi jeszcze stoczyć z szalejącym w górach żywiołem ciężką walkę o własne życie.
Magia książki – dobrej książki - polega na tym, iż czytelnik bez trudu przenosi się do przedstawionego w niej świata, do opisanych miejsc, współodczuwa emocje towarzyszące bohaterom, całkowicie ulega stworzonemu nastrojowi. Właśnie po tym można poznać dobrą literaturę. Po tym można poznać dobrego pisarza.
O tym, że Joe Simpson jest dobrym pisarzem, przekonałam się już wcześniej, podczas lektury jego książek opartych na faktach. A czy teraz jego powieść „Dźwięk grawitacji” określiłabym jako dobrą literaturę? Nie… Według mnie to jest przykład znakomitej literatury! A przyznam, że nawet się tego nie spodziewałam. Początkowo wydawało mi się, że będzie to całkiem dobra, ale niczym szczególnym niewyróżniająca się opowieść. Tymczasem okazało się, że autor potrafił mnie nią niejeden raz zupełnie zaskoczyć.
Dzięki lekturze tej książki utwierdziłam się w przekonaniu, że Joe Simpson jest prawdziwym mistrzem w budowaniu atmosfery, w oddawaniu emocji i wrażeń, które są bardzo mocno wyczuwalne podczas lektury i udzielają się czytelnikowi.
Mamy tu do czynienia ze świetnym, dokładnie dopracowanym warsztatem literackim, z pewnością podbudowanym górskim doświadczeniem i osobistymi przeżyciami autora. Wyraźnie widać, że kiedy pisze on o górach, o zagrożeniu, niebezpieczeństwie – bardzo dobrze wie, o czym pisze. Bogactwo słownictwa, dokładne, precyzyjne opisy natury – jej piękna, ale i grozy - potęgują klimat opowiedzianej tu historii – klimat nieco mroczny, wzmagający poczucie obawy i lęku, klimat tajemniczy, wzbudzający niepewność i zaciekawienie. W trakcie czytania całą sobą chłonęłam zawartą w książce opowieść – tak bardzo mnie ona zainteresowała i poruszyła, tak bardzo byłam ciekawa, jak dalej się ta historia potoczy.
Nietypowa, oryginalna konstrukcja fabuły jeszcze bardziej wzmocniła te moje odczucia. Początkowo bowiem nic tu nie jest do końca jasne, nic nie jest pewne. Poszczególne zdarzenia, sytuacje wydają się być niepowiązane ze sobą. Jednak – jak się można w pewnym momencie przekonać – to tylko pozory. Wszystkie wydarzenia są powiązane bardzo mocno, ściśle splatając się ze sobą w odpowiednim momencie.
Również treść książki była dla mnie nieprzewidywalna. Wspomniana tragedia oraz walka o przeżycie stanowią tu wstęp, punkt wyjścia do kolejnych zdarzeń, zaś my dopiero na samym końcu zyskujemy poczucie, iż wszystkie kawałki tej literackiej układanki wreszcie trafiły na swoje miejsce.
Muszę zaznaczyć, że powieść ta nie jest najłatwiejsza w odbiorze. Ale nie uważam tego za jej wadę. Przeciwnie – mówiąc szczerze nie nęcą mnie banalne opowieści, „lekkie, łatwe i przyjemne”, których spotkać można w literaturze wiele. Obcowanie z tą książką wymaga od czytelnika wytężonej uwagi i skupienia, wrażliwości i wsłuchania się w opowiedzianą tu historię całym sercem. Dopiero wtedy można ją właściwie odczytać i docenić. I w tym tkwi jej wartość.
„Dźwięk grawitacji” to piękna, emocjonująca i poruszająca opowieść o śmierci i życiu, o bólu i rozpaczy, a przede wszystkim o miłości. Tak, to właśnie miłość jest tu tematem przewodnim, który niczym nić snuje się poprzez całą tę historię, nabierając różnorodnych barw i odcieni. Miłość trudna, niejednoznaczna, niebanalna, wzruszająca i tak bardzo prawdziwa. A tło dla tego uczucia stanowią góry – groźne i piękne, niosące lęk, ale też przynoszące ukojenie. Polecam tę powieść z całego serca, żywiąc nadzieję, że znajdzie ona szerokie grono zwolenników.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Stapis
Autor Joe Simpson
Język polski
Data wydania 21-09-2012
Oprawa miękka
Ilość stron 208
Wymiary / mm 161 x 234
Waga / gr 305
EAN 9788361050636
ISBN 978-83-61050-63-6

Napisz recenzję

Oceniasz: Dźwięk grawitacji Stapis

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt