• Dziennik pisany później, literatura podróżnicza, Czarne

Dziennik pisany później

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Czarne
Język: polski
Data wydania: 20-10-2010
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Oferta specjalna / Oferta dla podróżników / Książki dla podróżników
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 35,90 

39,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Polecona. Poczta Polska
4,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
7,90 zł
- Paczkomaty. inPost
9,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

Jest kilka kierunków, które pociągają Andrzeja Stasiuka tak bardzo, że nie chce już ruszać gdzie indziej. Bałkany i Banja Luka, przywołują i wabią, zostają przed oczami i w sercu, niepokoją uspokajającym „niedzianiem się”, które jest dobre.
Podróże szybkimi autostradami i lokalne drogi z dziurami w asfalcie, wypełnionymi brudną wodą, rachityczne brzózki na piaskach i tęsknota bezwładu, cisza krajobrazu i gwar ludzkich głosów. Oko pisarza wyodrębnia i tworzy na nowo pejzaż, gdzie za słowami zwykłego opisu kryją się uczucia, jak kamień uwierające duszę. To niepokojący, niepowtarzalny mikrokosmos zamknięty w zdania Stasiuka i fotografie Dariusza Pawelca.

© ArtTravel.pl

Jadąc przez Banja Lukę, rozmyślałem o niej. Wśród, ruin, grobów i pól minowych. Rozmyślałem o tym, jak leży na wznak między Wschodem a Zachodem. Leniwa i senna. W tych nieśmiertelnych brzózkach. Na piachu. Dłubie nosie, kręci kulki i marzy o własnym losie. O przyszłym zamążpójściu, o dawnych gwałtach albo że pójdzie do klasztoru. W Banja Luce o tym myślę, gdy pada deszcz i szukam wylotówki na Chorwację, na Węgry, bo już wracam. Myślę o niej w Jajcu i myślę w Travniku. Jak się czasami przewraca na bok w tych wiekuistych brzózkach, w tych piaskach wieczystych, wspiera na łokciu i patrzy na widnokrąg, gdzie się podnoszą pokusy wielkich miast, brylantowe wieżowce, chorągwie z pięknymi herbami firm globalnych i gdzie światło lucyferycznie odbija się od chmur, składając w obcojęzyczne napisy głoszące chwałę nadchodzącego wyzwolenia, które niczym bezlitosna fala zatopi stare, a ocali nowe. Za to ją kocham. Za to patrzenie. Za to leżenie na boku. I sobie obiecuję, że jak tylko wrócę z tych beznadziejnych Bałkanów, to ją zaraz opiszę. Kilometr po kilometrze, hektar po hektarze, gmina po gminie, wymieniając te wszystkie nazwy jak zaklęcia, jak modlitwy, jak litanie, arko przymierza, domie złoty, wieżo z kości gdzieś koło Małkini, gdzieś koło Bełżca.
Andrzej Stasiuk

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Czarne
Autor Andrzej Stasiuk
Język polski
Data wydania 20-10-2010
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 168
Wymiary / mm 200x247
Waga / gr 445
EAN 9788375362312
ISBN 978-83-7536-231-2

Napisz recenzję

Oceniasz: Dziennik pisany później

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt