Czarny Diament tnie oceany, literatura podróżnicza, Bernardinum
  • Czarny Diament tnie oceany, literatura podróżnicza, Bernardinum

Czarny Diament tnie oceany

Dostawa od 0zł
Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Język: polski
Data wydania: 01-12-2017
Kategoria
Świat / Świat
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Oferta specjalna / Oferta dla podróżników / Książki dla podróżników
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 39,90 

44,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Poznań: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Punkty Poczta. Żabka. Orlen. Ruch
5,90 zł
- Paczkomaty. inPost
9,90 zł
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
7,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Czterdzieści lat temu kapitan Jerzy Radomski wypłynął na zbudowanym przez siebie jachcie „Czarny Diament” w wymarzony rejs dookoła świata. Ta wyprawa zakończyła się po trzydziestu dwóch latach, kiedy „Czarny” wrócił do Polski, zostawiając za rufą ponad dwieście czterdzieści tysięcy mil morskich. W historii polskiego żeglarstwa nie było dłuższego rejsu. Po dwuletnim pobycie w kraju i remoncie jachtu żeglarz ponownie wyruszył na Wielki Krąg śladem swojej pierwszej wyprawy. Po powrocie nareszcie przyszedł czas na książkę „Czarny Diament tnie oceany” – od dawna oczekiwaną przez miłośników żeglarstwa.

„Czarny Diament” błyszczy białymi żaglami w przestrzeni oceanów prawie czterdzieści lat. Jego budowniczy i kapitan nie pływa dla rekordów – ale dla radości życia morskiego wagabundy. Żagle jachtu, niczym skrzydła, niosą Go ponad morską otchłanią, a niespokojne lustro wszechoceanu stanowi jedyną pewność codzienności. Jurek Radomski doświadczył, że czworonożni załoganci – jego psy – są lepiej przystosowani do żeglugi aniżeli ludzie. Poświęcił im swoją pierwszą książkę: „Burgas i Bosman – psy z Czarnego Diamentu”.

Symbolem morskiego życia Jurka jest komenda: „Tak trzymać!”. Kilwater jego jachtu wciąż zostawia ślad na oceanach. Pokład „Czarnego Diamentu” gościł tysiące ludzi – wielu z nich zostało żeglarzami, przyjaciółmi kapitana i morskiej przygody. O tym właśnie opowiada książka „Czarny Diament tnie oceany”.
Rudolf Krautschneider

Dla Jurka Radomskiego grawitacja jest nie tyle przyciąganiem ziemskim, ile morskim – co w nas, jego przyjaciołach, budzi szczery podziw. Delfiny żyją w morzu, albatrosy ponad morzem, Jurek na morzu, na jego powierzchni, na swoim jachcie. I jak te albatrosy sporadycznie wpada na ląd. Trwa to już dekady. Stał się człowiekiem morza, bo tylko tutaj jest mu najlepiej.
Z radością witamy każdą jego książkę, gdzie ciekawie i ciepło opisuje pasję i szczęście życia pod żaglami w niekończącej się wędrówce po morzach i oceanach świata.
Henryk Jaskuła

Recenzje ArtTravel.pl

Jerzy Radomski „Czarny Diament tnie oceany”

Jerzy Radomski to prawdziwy wagabunda i obieżyświat – kapitan jachtowy, instruktor żeglarstwa, płetwonurek i alpinista. Jego największą pasją jest oczywiście żeglarstwo. W 1978 roku na wybudowanym przez siebie jachcie o znaczącej nazwie „Czarny Diament” wyruszył w swój wymarzony rejs dookoła świata. Wyprawa ta trwała aż 32 lata i warto podkreślić, iż był to najdłuższy rejs w historii polskiego żeglarstwa. Po dwuletnim pobycie w kraju, w 2012 roku, kapitan Radomski ponownie na „Czarnym Diamencie” ruszył w kolejny rejs, wiodącym sentymentalnym szlakiem pierwszej wyprawy. Tym razem trwał on dużo krócej, bo 4 lata. Po zakończeniu tej ekspedycji Jerzy Radomski zdecydował się na opisanie swych żeglarskich przygód, a owocem jego pracy jest właśnie książka „Czarny Diament tnie oceany”. Jak się przekonałam, jest to niezwykle pasjonująca lektura. Autor opowiada tu o wielu przeciwnościach losu i trudnościach, z jakimi musiał się zmierzyć, zarówno na etapie budowania jachtu i organizacji ekspedycji, jak i w czasie jednego i drugiego rejsu. Przywołuje w swoich wspomnieniach osoby, które w trakcie wypraw spotkał na swojej drodze i które mocno zapisały się w jego pamięci.

Dzięki opowieści Jerzego Radomskiego mamy też okazję zaczerpnąć nieco egzotyki odwiedzanych przez niego miejsc, poznać je bliżej. Przede wszystkim zaś możemy zaznać niezapomnianego i wyjątkowego smaku przygody oraz niebezpieczeństw, których – jak można się spodziewać – w czasie rejsów nie brakowało.

Polityczne komplikacje, zatrzymanie i uwięzienie załogi, szalejące sztormy, awarie jachtu i sporo innych nieprzewidzianych wydarzeń – to wszystko niejednokrotnie stawiało dalsze losy rejsu pod znakiem zapytania, a dodatkowo dostarczało kapitanowi i członkom załogi wielu różnorodnych emocji, w tym też obaw i strachu o życie i bezpieczeństwo.

Te wszystkie emocje (nie tylko obawy, ale też i radości i wzruszenia) udzielają się czytelnikowi, a to za sprawą barwnego stylu i niezwykle żywego języka, jakimi posługuje się autor w swojej opowieści. Całe dotychczasowe życie Jerzego Radomskiego było pełne niesamowitych, a nawet nieprawdopodobnych wręcz przygód, dlatego cieszę się, że zdecydował się on na opisanie ich w książce. Jestem również bardzo zadowolona z tego, iż miałam okazję ją przeczytać i poznać tę jakże emocjonującą opowieść. Dzięki niej czułam się tak, jakbym sama brała udział w rejsie dookoła świata. Ponadto interesujące dla mnie było poznanie realiów, w jakich rozgrywały się opisywane wydarzenia, szczególnie tych dotyczących czasów już nieco odległych, gdy kapitan Radomski rozpoczynał swoją przygodę z żeglarstwem. Wzbogaciłam też swoją wiedzę o dodatkowe informacje na temat odwiedzanych przez niego w trakcie rejsów miejsc i ich mieszkańców.

Na koniec chciałabym jeszcze podkreślić, że interesującą i urzekającą treść uzupełniają wspaniałe fotografie, na których utrwalone zostały migawki z rejsowego życia Jerzego Radomskiego. Dodają one książce smaku i stanowią dla zawartej tu opowieści znakomitą oprawę.

Podsumowując, stwierdzam, że lektura książki „Czarny Diament tnie oceany” była dla mnie wspaniałą literacką przygodą, która oderwała mnie od codzienności i przeniosła na szerokie wody oceanów. Dla tych, którzy lubią takie morskie opowieści, książka ta będzie prawdziwą gratką. We mnie wzbudziła ona wiele pozytywnych wrażeń, zaś Jerzy Radomski po prostu porwał mnie swoimi wspomnieniami.

Zachęcam do zapoznania się z nimi – na pewno nie pożałujecie!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Autor Jerzy Radomski
Język polski
Data wydania 01-12-2017
Oprawa miękka
Ilość stron 348
Wymiary / mm 165x205
Wysokość / mm 18
Waga / gr 680
EAN 9788381270328
ISBN 978-83-8127-032-8

Napisz recenzję

Oceniasz: Czarny Diament tnie oceany

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt