Czarnomorze. Wzdłuż wybrzeża, w poprzek gór, literatura podróżnicza, Zysk i S-ka
  • Czarnomorze. Wzdłuż wybrzeża, w poprzek gór, literatura podróżnicza, Zysk i S-ka

Czarnomorze. Wzdłuż wybrzeża, w poprzek gór

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Zysk
Język: polski
Data wydania: 29-10-2012
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Cena: 35,90 

39,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Polecona. Poczta Polska
4,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
7,90 zł
- Paczkomaty. inPost
9,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

Bywając w Rumunii, wielokrotnie zadawałem sobie pytanie: a gdyby tak pojechać dalej? Myśl ta była niezwykle kusząca, ciekawość tego, co spotkam po drugiej stronie morza, ogromna.
Podróżować można w przestrzeni, ale też, co w moim przypadku jest odczuwalną koniecznością, w głąb czasu, a i to mało. Przyglądanie się ludziom, temu, co gra w ich duszach, w co wierzą, czego się boją, z jakiej tradycji utkali swoje życie, to dla mnie nieodłączne składniki podróżowania. Duchy zapomnianych bohaterów sprzed kilku lat i sprzed wieków towarzyszą mi podczas wszystkich wyjazdów, inspirują do opisywania tego, czego na pierwszy rzut oka nie sposób dostrzec. Spotykam je na starych podwórkach, w rzadko przez turystów odwiedzanych miastach, na zarośniętych cmentarzach. Przemawiają do mnie z pożółkłych fotografii wiszących na ścianach stuletnich domów. Tak powstała ta książka, rzeczywista i nierzeczywista. Wymyślona, ale i oddająca to, co spotkało mnie osobiście. Zachęcam do poszukiwania, często bardzo nam bliskich, duchów Czarnomorza.

Michał Kruszona

W ciągu dwóch dekad moich podróży po Europie Wschodniej i Azji zdarzyło się tak wiele, że o każdej z nich mogłaby powstać niesamowita książka. Taką jest właśnie Czarnomorze Michała Kruszony. Odnalazłem w niej siebie i to, co w podróżach jest najbardziej ekscytujące - wyjątkowych ludzi, szczyptę szczęścia, strachu, opis zdarzeń na pograniczu rzeczywistości, a może już ową rzeczywistość przekraczających. Często po powrocie do domu zastanawiałem się, czy to, co mi się przytrafiło w Gruzji, Mołdawii i Rumunii, wydarzyło się naprawdę. Podobną tajemnicę pozostawiam do rozwiązania czytelnikom Czarnomorza. Zachęcam do lektury, a potem - w drogę...

Rafał Biernacki, dziennikarz

Recenzje ArtTravel.pl

Podróżować można w przestrzeni, ale również w czasie – zrozumiał to doskonale Michał Kruszona, historyk kultury, muzeolog, podróżnik, dziennikarz i autor książek, zafascynowany Kresami Wschodnimi i wielokulturowością Karpat. Jak sam przyznaje, podczas podejmowanych przez niego wypraw najważniejsze są dla niego spotkania z ludźmi, a także docieranie do miejsc niekoniecznie popularnych wśród turystów, ale za to mocno naznaczonych czasem; miejsc, w których poszukuje on duchów przeszłości.

Właśnie takimi podróżami – w głąb czasu i przestrzeni – zainspirowana została niniejsza książka Michała Kruszony – „Czarnomorze. Wzdłuż wybrzeża, w poprzek gór”.

„Śmierć w języku polskim jest kobietą. W większości pozostałych języków bywa mężczyzną. (…) Kobieta życie raczej daruje, niż odbiera. Kobietami są Gruzja, Turcja, Ukraina, Mołdawia, Bułgaria i Rumunia… tak jak większość ojczyzn, a może lepiej macierzy, dbających o swoich mieszkańców”. W taki właśnie intrygujący sposób Michał Kruszona zaprasza nas do położonych nad Morzem Czarnym krajów, poprzedzając to zaproszenie przytoczonymi i stanowiącymi motto książki słowami Osipa Mandelsztama: „Kaukaz i Czarnomorze są jak księgi, z których uczyli się pierwsi ludzie”.

Od razu powiem, że ze względu na treść, formę i podejście do tematu jest to książka niezwyczajna, na pewno niebanalna, wyróżniająca się swoistą oryginalnością. Opowieść o Czarnomorzu nie ma jakiejś usystematyzowanej fabuły. Relacje ze spotkań z ludźmi i ich gościnnością, obserwacje zwyczajnego życia mieszkańców przemierzanych krajów, opisy budynków i ich architektury przeplatają się z licznymi i rozbudowanymi dygresjami, dotyczącymi zarówno współczesności, jak i historii. Właśnie historia – ta odległa i całkiem niedawna – stanowi ważny element podróży i opowieści o nich Michała Kruszony, który widzi w niej ducha fascynujących go krajów i miejsc.

W tej nieuporządkowanej – wydawałoby się – opowieści znajdziemy odniesienia literackie (do twórczości tureckiego pisarza Orhana Pamuka czy też naszego rodzimego powieściopisarza Henryka Sienkiewicza), przeczytamy o szerokich związkach Polaków z przywoływanymi tu krajami, poznamy wreszcie ciekawe historie życia i śmierci takich postaci jak: średniowieczny męczennik Jan Nowy (patron Mołdawii, a według autora również i tej książki), Gelazy – który przyczynił się do jego męczeńskiej śmierci, książę Drakula czy też mistrz Manolo – budowniczy świątyń.

O tym wszystkim Michał Kruszona opowiada z ogromną żywością i niezwykłą, wyczuwalną podczas czytania sugestywnością. Ciekawym i osobliwym rysem tej książki jest mieszanie się w niej wydarzeń rzeczywistych z nierealnymi. W przypadkach niektórych opisanych tu sytuacji trudno właściwie z całą pewnością orzec, czy mamy do czynienia z prawdą czy też z literacką fikcją i bogatą wyobraźnią autora. To zresztą między innymi stanowi o oryginalności i nieszablonowym charakterze tej publikacji.

Wszystkie te zdarzenia, fakty, opowieści, relacje i opisy, ilustrowane licznymi, rewelacyjnymi zdjęciami, na pierwszy rzut oka nieuporządkowane i chaotyczne, w rzeczywistości układają się w coś, co można określić jako ducha Czarnomorza – klimat, esencję i istotę tego miejsca. A przekonać się można o tym, sięgając po tę nieco magiczną książkę Michała Kruszony „Czarnomorze. Wzdłuż wybrzeża, w poprzek gór”.

Mnie sposób opowiadania tego autora przypadł do gustu – przekonałam się o tym podczas czytania wcześniejszej jego książki – „Rumunia. W poszukiwaniu diabła”. Lektura „Czarnomorza” tylko mnie w tym przekonaniu utwierdziła.

Nietypowe podejście do tematyki i nietuzinkowy sposób zaprezentowania relacji z podróży sprawiły, że dla mnie spotkanie z tą książką było nadzwyczaj udaną literacko-podróżniczą przygodą. „Czarnomorze” to prawdziwa uczta dla ducha. Wszystkich chętnych zapraszam do rozsmakowania się w niej.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Zysk
Autor Michał Kruszona
Seria Człowiek Poznaje Świat
Język polski
Data wydania 29-10-2012
Oprawa miękka
Ilość stron 320
Wymiary / mm 145x205
Waga / gr 558
EAN 9788377850114
ISBN 978-83-7785-011-4

Recenzje i oceny Klientów

Polecam (A N)
Oceń produkt
Dobra książka poszerza horyzonty. (25.01.2017)

Napisz recenzję

Oceniasz: Czarnomorze. Wzdłuż wybrzeża, w poprzek gór

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt