Córka polarnika. Zapiski z krańca świata Carta Blanca

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Carta Blanca
Język: polski
Data wydania: 2010
Kategoria
Moje hobby / Podróże
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 35,90 

39,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Fascynująca i poruszająca historia błyskotliwie opisująca jedno z najniezwyklejszych miejsc na ziemi – Arktykę. Kari Herbert miała zaledwie dziesięć miesięcy, gdy jej rodzice, Mari i sir Wally Herbert, zabrali ją w jedną z najważniejszych podróży jej życia. Jej celem była Arktyka, gdzie dziewczynka pośród ostatnich tradycyjnych myśliwskich plemion, Inughuitów, spędziła dwa lata.

Książka opowiada historię powrotu Kari Herbert do miejsc, gdzie jej przyjaciele z dzieciństwa i przybrana rodzina nadal zajmują się latem polowaniem z harpunami w kajakach ze skór, przemierzają setki kilometrów z psimi zaprzęgami i gdzie zapada czteromiesięczna noc. Autorka przedstawia mity i wierzenia Eskimosów, obserwuje swych przyjaciół rozdartych między wiernością tradycji a nowoczesnością.

Niesamowite przeżycie czytelnicze. Mówi się, że wierność seksualna nigdy nie była powszechną cnotą w Thule, nie należy jednak tego opacznie rozumieć. Seks, a tym samym i prokreacja są oczywiście częścią życia społecznego równie ważną jak potrzeba jedzenia czy oddychania. I choć chrześcijaństwo odmieniło sposób patrzenia współczesnych Inughuitów na związki seksualne, nadal jednak członkowie tej społeczności nie mają w swoich sumieniach – jak my – dziedziczonego przez setki lat poczucia winy i w rezultacie są znacznie bardziej liberalni w swej interpretacji wierności. Inughuici uważają, że oddanie partnerowi jest czymś znacznie głębszym aniżeli akt seksualny, ale sądzą również, że seksualne zadowolenie odgrywa kluczową rolę dla szczęścia partnera i całej społeczności. Gdy zatem myśliwy spędzał dużo czasu z dala od domu, oczekiwało się, że jego pozostający we wsi przyjaciel będzie w tym okresie „zagrzewał” mu żonę. Podobnie gdy myśliwy wybierał się w długą podróż, a jego żona musiała zostać w domu – na przykład była w ciąży albo zajmowała się dziećmi – inny pozostający we wsi mężczyzna z radością „pożyczał” swoją żonę przyjacielowi, w zamian za co kobieta, która zostawała we wsi, przejmowała rolę jego małżonki.

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Carta Blanca
Autor Kari Herbert
Język polski
Data wydania 2010
Oprawa miękka
Ilość stron 456
Wymiary / mm 128 x 200
EAN 9788377050323
ISBN 978-83-7705-032-3

Napisz recenzję

Oceniasz: Córka polarnika. Zapiski z krańca świata Carta Blanca

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt