Cisza  Bernardinum, literatura podróżnicza
  • Cisza  Bernardinum, literatura podróżnicza

Cisza Bernardinum

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Język: polski
Kategoria
Ameryka Pd / Ameryka Południowa
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 38,90 

44,00 zł

Wysyłka do 48h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Polecona. Poczta Polska
4,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
7,90 zł
- Paczkomaty. inPost
9,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

Rzecz o Indianach, andyjskich góralach, ekwadorskiej rumbie oraz... pewnym Aniele...
Tyle zdradza sam autor. O czym zatem jest ta książka? Czerniecki zgodził się opowiedzieć jedną z najbardziej fantastycznych przygód, jakie przyszło mu przeżyć w Ameryce Południowej. A właściwie w samym jej rdzeniu. W tętniących prawdziwie latynoskim sercem: Peru i Ekwadorze. Jak sam twierdzi, `wsłuchany w Szefa na Górze`, trafił do dzielnych góralskich Indian zamieszkujących surowe Andy. Spotykał się żywiołem latynoskiej rzeczywistości. Dotykał ludzi. Z nimi żył. Śmiał się i płakał. Łyżeczka po łyżeczce smakował specyficzną woń zastanego świata. Aż wreszcie trafił do prawdziwej selwy…

Recenzje ArtTravel.pl

Do tej pory nie zetknęłam się jeszcze z postacią Stefana Czernieckiego, toteż zanim rozpoczęłam lekturę jego książki, postanowiłam zdobyć jakieś bliższe informacje na jego temat. Dowiedziałam się, że jest on podróżnikiem, dziennikarzem, kartografem oraz autorem – jak dotąd – dwóch książek: „Dalej od Buenos” oraz „Cisza”. Jest również autorem programu „Za siódmą górą” w TV Republika. Stefan Czerniecki to także były członek Alpinus Expedition Team oraz zwycięzca I edycji prestiżowego Memoriału im. Piotra Morawskiego. Jego teksty publikują m.in.: „Rzeczpospolita”, „Nowe Państwo”, „Gazeta Polska Codziennie”, „Polonia Christiana”, „npm”, „National Geographic”-Traveler”, „Podróże”, „Poznaj Świat”.
Stefan Czerniecki, podróżuje po świecie bez wielkich funduszy. Odwiedza jego najbardziej dziewicze rejony, szczególnie zaś upodobał sobie odległe zakątki Ameryki Południowej. Swoje przeżycia i wrażenia spisuje na bieżąco w notatniku. Pytany o to, jak udaje mu się przeżyć te wszystkie przygody, które go spotykają, powtarza: „Ja po prostu mam bardzo dobrego Anioła Stróża”.
Już samo to stwierdzenie bardzo mi się spodobało. Sprawiło, że autor tych słów wydał mi się bardzo sympatryczną osobą. Zaciekawiło mnie i skłoniło do tego, by czym prędzej rozpocząć lekturę jego książki „Cisza”, w której podróżnik opowiada o swoich przygodach, jakie przeżył w Peru i Ekwadorze, prezentując różne oblicza tych krajów. Pokazuje współistniejące obok siebie bogactwo i nędzę, piękno i brzydotę, spokój i niebezpieczeństwo.
Podczas swojej wyprawy wstępuje do slumsów Limy, podziwia latające nad kanionem Colca kondory, odwiedza najpiękniejsze – według niego – peruwiańskie miasto, Arequipę, przybywa nad jezioro Titicaca, dociera do ruin Machu Picchu, zwiedza Cuzco, wędruje po górskich szlakach w Andach, robi zakupy na targu w Otoivalo, uczestniczy w święcie miasta Quito, oglądając corridę – i o tym wszystkim niezwykle fascynująco opowiada.
Prezentuje przy tym ciekawe legendy, związane z wulkanem El Misti, jeziorem Titicaca, z Machu Picchu, górą Huascarán i wulkanem Tungurahua.
Przytacza również interesujące fakty, takie jak historia Joego Simpsona i jego wypadku w Andach Peruwiańskich czy tragiczne wydarzenia z przeszłości, za sprawą których góra Huascarán otrzymała miano „Wielkiego Grabarza”.
W książce tej znajdziemy również sporo ciekawostek. Autor zdradza tu bowiem sekrety kuchni peruwiańskiej, wyjaśnia, dlaczego wsiadając do taksówki w Ameryce Południowej, lepiej nie wkładać plecaka do bagażnika, opisuje panujące w Ameryce Południowej relacje między kobietą i mężczyzną, opowiada o tym, jak wygląda życie tutejszych Indian na pływających wyspach Uros oraz na wyspie Taquile, próbuje wyjaśnić, w czym tkwi fenomen Andów, tłumaczy, jak to jest możliwe, że znajdująca się w Ekwadorze góra Chimborazo jest – w pewnym sensie - najwyższym szczytem świata.
Stefan Czerniecki barwnie opisuje piękne krajobrazy i widoki, dzieląc się swoimi wrażeniami i odczuciami, wśród których wyraźnie dominuje zachwyt. Dowodem na to, iż nie jest to reakcja bezpodstawna, są liczne wspaniałe zdjęcia zamieszczone w książce, prezentujące rozmaite miejsca i ludzi – mieszkańców Peru i Ekwadoru.
Odwiedzając te kraje, podróżnik zdobywa rozmaite doświadczenia, wśród których wymienić można: jazdę taksówką z niezorientowanym w terenie kierowcą, wtaczanie na wzgórze niesprawnego samochodu, uczestnictwo we mszy świętej, dosyć różniącej się od tych odprawianych w Polsce, jazdę wypełnionym do granic możliwości samochodem czy podróż autostopem, którą – wedle słów autora – porównać można do pudełka czekoladek, w którym nigdy nie wiadomo, na co się trafi. Te rozmaite doświadczenia, choć z jednej strony nogą wydawać się dziwne czy nawet irytujące, stają się dla niego źródłem refleksji, którymi również dzieli się w swojej opowieści.
To nie wszystko. Jak się przekonałam, czytając książkę „Cisza”, jej autor przeżył także niebezpieczne przygody, ocierając się wręcz o śmierć: porwanie przez mafię, nocne spotkanie z przestępcami w górach, natknięcie się na bardzo jadowitego węża w dżungli, rowerowy zjazd z gór przez trzykilometrowy tunel w całkowitych ciemnościach. Te zdarzenia potwierdzają słuszność cytowanej przeze mnie wcześniej jego wypowiedzi o opiece Anioła Stróża, któremu zresztą dedykowana jest ta książka.
„Cisza” Stefana Czernieckiego zupełnie mnie zauroczyła. To książka napisana z prawdziwą pasją. Przeczytałam ją ze szczerym zachwytem. Przede wszystkim ujęło mnie to, w jaki sposób autor opowiada o swoich przeżyciach i przygodach. Widoczna jest u niego lekkość pióra, dzięki której z łatwością potrafi oddać atmosferę podróży. Pisze on żywo, często żartobliwie, z polotem. W jego relacji widać fascynację opisywanymi zakątkami Ameryki Południowej, ogromną ciekawość świata, radość życia, zachwyt nad tym, co ogląda, pasję, jaką jest dla niego podróżowanie. Ta pasja udziela się i inspiruje. Czytając książkę, aż chciałoby się ruszyć jego śladem, przed siebie, w nieznane, by poznawać egzotyczne rejony świata.
Stefan Czerniecki znakomicie skonstruował swoją opowieść, rozpoczynając ją mocnym akcentem, zmuszającym wręcz do dalszej lektury, a kończąc akcentem zaskakującym, za to bardzo humorystycznym. Zresztą humoru tutaj nie brakuje – niejeden raz opisy przeżyć autora mocno mnie rozbawiły.
Przy okazji dodam, iż książka jest bardzo ładnie wydana. Oprócz wspomnianych fotografii znajdziemy tu (a dokładniej na wewnętrznej stronie okładki) mapkę Peru i Ekwadoru z zaznaczonymi na niej miejscami odwiedzonymi przez autora. Dzięki niej podczas lektury można śledzić jego trasę. Przyznam, że podczas czytania relacji z podróży lubię to robić, dlatego zwróciłam uwagę na ten szczegół, który bardzo mi się spodobał.
W książce Stefana Czernieckiego jest wszystko to, co powinno się znaleźć w dobrej literaturze podróżniczej: dreszczyk emocji, malownicze opisy, ciekawostki, przygody, a także szczypta magii. Jest ona pełna barw, gwaru, jak również ciszy. A czym jest ta tytułowa cisza? Tego dowie się ten, kto sięgnie po tę opowieść. Dodam, iż autor pokazał ją w książce w sposób fenomenalny.
„Ciszę” przeczytałam jednym tchem. Książka ta znakomicie trafiła w mój gust czytelniczy. Autor prawdziwie oczarował mnie swoją opowieścią. Ufam, że i w Was wywoła ona podobne wrażenie. Ta książka to gwarancja niezwykłych doznań i wspaniałych przeżyć. Wywołane przez jej lekturę obrazy na długo pozostaną w Waszej wyobraźni. To obowiązkowa pozycja dla pasjonatów przygód oraz miłośników literatury podróżniczej.
Gorąco polecam!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Autor Stefan Czerniecki
Język polski
Oprawa twarda
Ilość stron 288
Wymiary / mm 150 x 210
Waga / gr 594
EAN 9788378231356
ISBN 978-83-7823-135-6

Napisz recenzję

Oceniasz: Cisza Bernardinum

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt