Chiny od góry do dołu, literatura podróżnicza, Bernardinum
  • Chiny od góry do dołu, literatura podróżnicza, Bernardinum

Chiny od góry do dołu

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Język: polski
Data wydania: 01-01-2014
Kategoria
Azja / Chiny
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 38,90 

44,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

„Chiny od góry do dołu”, a może raczej „Chiny od podszewki”, to opowieści z dwuletniego pobytu Autora w Państwie Środka. Nie, nie podróży z plecakiem i przewodnikiem „Lonely Planet”, ale właśnie pobytu, ponieważ Marek Pindral pojechał tam, aby uczyć angielskiego na uniwersytecie w Chengdu. Oczywiście, początki nie były łatwe. Wrzucony w kompletnie inną kulturę, pomiędzy życzliwych, ale zamkniętych i nieufnych ludzi, stopniowo odkrywał obce dla człowieka z Europy zwyczaje. Na przykład to, że posiłków nigdy nie jada się w samotności. Że korzystanie z toalety jest również czynnością bardzo towarzyską. Że zimą Chińczycy śpią w płaszczach i czapkach, bo w domach nie ma ogrzewania. Że klaskanie na uroczystościach też wymaga próby generalnej. Albo że do przyrządzania kaczki po pekińsku przydaje się rowerowa pompka… Autor obserwował, pytał, rozmawiał. Po jakimś czasie przestał być jedynie belfrem, a stał się także kompanem swoich studentów. Zapraszano go na imprezy, na wspólne przyrządzanie posiłków, a nawet – co było oznaką wyjątkowego zaufania – do rodzinnych domów. A kiedy nadeszły wakacje, nadszedł też czas na poznawanie innych regionów Chin. Tylko jak człowiek, który nie zna chińskiego, miałby porozumieć się z mieszkańcami wiosek, którzy nie dość, że żadnym językiem „zachodnim” nie władają, to jeszcze turystów raczej nie widują? Ano, Marek Pindral w każdą podróż zabierał ze sobą któregoś ze swoich studentów – nie tylko jako współtowarzysza i przewodnika, ale też tłumacza. Bez tego zapewne nigdy nie dowiedziałby się, dlaczego czasem na pogrzebie urządza się striptiz albo tego, że woły też mają swoje święto… A więc opowieści o Chinach. O Chinach znanych z telewizji, potężnych i dumnych ze spuścizny Mao, oraz o niedostępnych dla przeciętnego podróżnika Chinach zwykłych ludzi. Opowieści o Olimpiadzie, Tybecie, Rewolucji Kulturalnej, Wielkim Murze i Zakazanym Mieście, ale też o chińskiej kuchni, świętach, tradycjach, marzeniach i… codzienności. „Chiny od góry do dołu” to książka różnorodna i fascynująca, jak… same Chiny.

Recenzje ArtTravel.pl

Przed każdym z nas życie co jakiś czas stawia rozmaite wyzwania, nieraz bardzo nas przy tym zaskakując. Tak też było w życiu Marka Pindrala, wykładowcy języka angielskiego. Pewnego dnia otrzymał on niespodziewaną propozycję wyjazdu na dłuższy czas do Chin, gdzie miałby pracować na tamtejszym uniwersytecie. Jako człowiek, którego fascynują podróże i poznawanie świata, Marek Pindral nie wahał się ani przez chwilę i zdecydował się wyjechać do egzotycznego kraju, w którym niemal wszystko było dla niego nowością. W sumie spędził tam dwa lata, zaś swoje wrażenia z pobytu w Chinach i podróżach po tym kraju opisał w książce „Chiny od góry do dołu”
Na samym początku autor zapowiada, czym według niego jest jego książka o Chinach: „Będzie jak stół, który w Państwie Środka zastawia się wieloma potrawami. Czasami będą słodkie, a czasami kwaśne. (…) Będzie też trochę jak lustro, w którym możemy przejrzeć się i my sami, bo ludzkie przywary są w Chinach przemnożone miliard trzysta milionów razy, więc bardziej rzucają się w oczy, choć wcale tak bardzo nie różnią się od naszych”.
Będąc już po lekturze opowieści Marka Pindrala, mogę potwierdzić, iż porównanie, jakiego dokonał on w związku ze swoją książką, jest jak najbardziej trafne, sama zaś książka bardzo mnie zainteresowała. Za jej sprawą poznałam bowiem Chiny z wielu różnorodnych stron.
Autor dzieli się tu swoimi doświadczeniami z pracy ze studentami, odsłaniając przy tej okazji wiele absurdów związanych z tamtejszą rzeczywistością, a wynikających z panującego w Chinach systemu rządów i z ukształtowanej przez ów system mentalności. Ponadto odkrywa przed czytelnikami tajniki kuchni chińskiej, opowiadając o charakterystycznych jej cechach, opisując wybrane potrawy i ich smaki, wyjaśniając ich symbolikę i znaczenie, szukając ich korzeni w dawnych czasach. Przybliża też zwyczaje pandy – zwierzątka będącego jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Chin. Poza tym szeroko opisuje chińskie wierzenia, zwyczaje i tradycje związane z rozmaitymi świętami, uroczystościami i obrzędami, posiłkując się własnymi obserwacjami, historycznymi przekazami i ciekawymi legendami.
Podczas dwuletniego pobytu w Chinach Marek Pindral podróżował po tym kraju, starając się poznać go bliżej. Odwiedzał przy tym rozmaite regiony i rozsiane w nich niewielkie miasteczka i wioski, zamieszkiwane przez różnorodne grupy etniczne. Stąd w książce opowiada o życiu mieszkańców tych regionów, pokazując to, co jest dla nich charakterystyczne, co odróżnia ich od innych ludów żyjących w Chinach. Oddaje także swoje wrażenia z wizyt w tamtejszych klasztorach.
Opowiadając o Chinach, nie sposób uniknąć nieco trudniejszych kwestii i tych też autor dotyka, wspominając tu sprawę Tybetu, przytaczając przykłady panującej w Chinach korupcji oraz myślenia ukształtowanego przez partię komunistyczną.
Sięgając po książkę „Chiny od góry do dołu”, spodziewałam się ciekawej lektury i nie zawiodłam się. Oczywiście przyciągnęła mnie sama podróżnicza tematyka oraz opisywany w książce kraj. Chiny są dla mnie miejscem odległym – nie tylko pod względem kilometrów, ale też kultury, egzotyki, mentalności mieszkańców. Dlatego też z ogromną chęcią oddałam się lekturze, chcąc dzięki niej nieco przybliżyć się do tego kraju i dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Jednak muszę podkreślić, że głównym powodem mojego pozytywnego odbioru książki jest jej autor i jego znakomity moim zdaniem warsztat pisarski. Marek Pindral o wszystkim, co widział, czego doświadczył, co poznał, opowiada niezwykle żywo i barwnie, okraszając swą opowieść humorem. Nie stroni od ujawniania własnych opinii oraz emocji, których tu nie brakuje. Obrazowo opisuje widziane w podróży piękne krajobrazy, budowle i inne obiekty. Sugestywnie oddaje smaki chińskiej kuchni, kolorystykę strojów poszczególnych grup etnicznych oraz widowiskowość uroczyście obchodzonych w Chinach świąt.
W książce tej spodobało mi się to, że autor nie skupia się wyłącznie na wiedzy na temat Chin wyniesionej z rozmaitych źródeł, lecz przede wszystkim pisze o tym, w czym osobiście uczestniczył, czego zakosztował, co widział na własne oczy.
Wart podkreślenia jest również fakt, że choć o wielu sprawach opowiada z humorem, nie czyni tego w tonie prześmiewczym. Nie wyśmiewa tego, co jest dla niego inne, niezrozumiałe, dziwne. Choć dziwi się, nie ocenia. Przez cały czas stara się być otwartym na to, co nowe, obce, inne. Charakteryzuje go postawa właściwa prawdziwym podróżnikom: postawa otwartości i tolerancji.
„Chiny od góry do dołu” to naprawdę bardzo interesująca opowieść, dzięki której miałam okazję poczuć się, jakbym towarzyszyła jej autorowi w jego wyprawach po Państwie Środka. Jest tu wszystko, co powinno znaleźć się w dobrej książce podróżniczej: opisy miejsc, zwyczajów i tradycji, piękne legendy, ciekawostki, szczypta historii, udzielające się podczas czytania emocje, a nade wszystko opowieści o napotkanych i poznanych w podróży ludziach. Dopełnieniem tego wszystkiego są liczne, barwne, ciekawe zdjęcia, na których uwiecznione zostały krajobrazy, a także mieszkańcy Chin w rozmaitych sytuacjach uchwyconych migawką aparatu.
Książka ta na nowo uświadomiła mi, że Chiny to kraj pełen różnorodności, egzotyki, odmienności. To kraj o wielu obliczach. Nie da się ocenić go jednoznacznie. Nic nie jest tu tylko czarne lub białe – tu wszystko jest wielobarwne o różnych odcieniach kolorów. Właśnie tego dowodzi opowieść Marka Pindrala. Również tego, że mimo wielu różnic kulturowych żyją tam ludzie w gruncie rzeczy tacy sami jak my.
Oczywiście polecam tę książkę i zachęcam do lektury tych wszystkich, którzy lubią i cenią dobrą literaturę podróżniczą. „Chiny od góry do dołu” z całą pewnością można do takiej literatury zaliczyć. Warto tę pozycję przeczytać i poznać dzięki niej nieco bliżej ten ciekawy, choć odległy kulturowo kraj.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Autor Marek Pindral
Język polski
Data wydania 01-01-2014
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 392
Wymiary / mm 145 x 210
Waga / gr 778
EAN 9788378232346
ISBN 978-83-7823-234-6

Napisz recenzję

Oceniasz: Chiny od góry do dołu

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt