Chiński maharadża, literatura podróżnicza, Góry Books
  • Chiński maharadża, literatura podróżnicza, Góry Books

Chiński maharadża

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Góry Books
Język: polski
Data wydania: 01-10-2013
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Moje hobby / Wspinaczka
Menu / Oferta specjalna / Oferta dla podróżników / Książki dla podróżników
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 29,90 

33,00 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

„Chiński Maharadża” to pierwsza książka Wojtka Kurtyki, legendy polskiego i światowego alpinizmu, który wyznaczał nowe standardy w górach najwyższych. Jego osiągnięcia oraz specyficzna droga i filozofia życia sprawiają, że Wojtek wciąż inspiruje rzesze alpinistów i ludzi gór na całym świecie. Kurtyka publikował opowiadania, które wzbudzały entuzjazm środowiska, były tłumaczone na kilka języków i publikowane na całym świecie. Teraz pojawi się wreszcie wyczekiwana pozycja książkowa – wyjątkowy thriller wspinaczkowy a’la Quentin Tarantino okraszony intrygującymi, artystycznymi ilustracjami. Nie jest to typowa książka o tematyce alpinistycznej, ponieważ historia przygotowań do przejścia bez asekuracji drogi wspinaczkowej o nazwie „Chiński Maharadża” jest uwikłana w wątki indyjskie i w tajemniczy sposób spleciona z wieloma niezwykłymi postaciami i wydarzeniami. Autor sugestywnie opisuje stan wplątania się w rodzaj psychicznej matni pełnej dziwnych splotów okoliczności i wydarzeń. W książce znajdziemy sporo wątków humorystycznych, jak i natchnione opisy przyrody czy stanów mistycznych

Recenzje ArtTravel.pl

Wojciech Kurtyka to jeden z najwybitniejszych polskich i światowych himalaistów. Na swoim koncie ma on liczne przejścia - zarówno letnie, jak i zimowe - w Tatrach, w Alpach oraz w Górach Skandynawskich. Wspinał się także w Hindukuszu, Karakorum i w Himalajach. Jest współtwórcą stylu alpejskiego w himalaizmie polskim i światowym.
Do jego licznych osiągnięć wspinaczkowych należy między innymi przejście bez asekuracji Chińskiego Maharadży – drogi wspinaczkowej w Dolinie Bolechowickiej. Właśnie do tego przejścia, a właściwie do poprzedzających je przygotowań, nawiązuje książka Wojciecha Kurtyki „Chiński maharadża”.
Muszę powiedzieć, iż książka ta była dla mnie sporym zaskoczeniem. Chociaż opowiada o wspinaczce, nie jest standardowym przykładem literatury górskiej, a tematyka górska nie została tu podjęta w tradycyjny sposób. Właściwie w książkach należących do tego gatunku nie spotkałam się do tej pory z tego typu prozą, jaka występuje u Wojciecha Kurtyki.
Jak wspomniałam, autor opowiada tu o przygotowaniach do zmierzenia się z drogą wspinaczkową Chiński Maharadża. Nie są to jednak zwyczajne, praktyczne przygotowania, lecz raczej duchowe i dość osobiste, zaś opowieść ta ma charakter mocno metaforyczny, wręcz metafizyczny. Sporo tu symboliki, przenośni, aluzji, alegorycznych opisów. Stąd chociaż książkę tę czyta się dość szybko, nie jest ona łatwa w odbiorze. Wymaga ona od czytelnika skupienia, refleksji, wytężonej uwagi, dogłębnego wczytania się w zawarte tu słowa. Jednak zapewniam, że warto to uczynić, aby poznać całą tę opowieść i jej wymowę.
Przyznam, że na samym początku, kiedy przeczytałam parę pierwszych stron tej książki, podeszłam do niej z pewną nieufnością. Ale w jakiś niewytłumaczalny dla mnie sposób poznawana przeze mnie stopniowo historia coraz bardziej mnie przyciągała, absorbując moją uwagę. Później zaś, kiedy już zagłębiłam się w nią całkowicie, przekonałam się, że choć pozornie jest to prosta, trochę humorystyczna opowieść, w rzeczywistości zawiera wiele myśli i prawd uniwersalnych, które niekoniecznie trzeba wiązać tylko i wyłącznie z górską wspinaczką, ale można je odnieść po prostu do ludzkiego życia. Duchową drogę, jaką pokonuje narrator, porównać można do drogi przez życie, jaką pokonuje każdy z nas.
„Chiński maharadża” to niesamowita, a nawet - powiedziałabym – magiczna opowieść, która przypomina nam, że wszystko to, co robimy, czego podejmujemy się w życiu, powinniśmy robić nie dla chwały, popularności i poklasku, lecz dla samych siebie – dla własnej satysfakcji i radości.
Jest to też emocjonująca opowieść o poszukiwaniu samego siebie oraz tkwiącej w człowieku wewnętrznej siły, o walce ze strachem, lękami, obawami, często zrodzonymi w naszej wyobraźni, o umiejętności pokonywania własnych słabości i podejmowania wyzwań, jakie życie każdego dnia stawia przed nami.
Jak powiedziałam na początku, książka Wojciecha Kurtyki zaskoczyła mnie, ale zaskoczenie to oceniam pozytywnie – podobnie jak samą tę publikację. Oryginalny sposób prowadzenia narracji i realizacji tematyki górskiej sprawia, że jest to według mnie niezwykła i nietuzinkowa pozycja wysokiego lotu, godna tego, by po nią sięgnąć, a nawet przeczytać ją niejeden raz, dawkując ją sobie w niewielkich cząstkach, zatrzymując się przy poszczególnych fragmentach, by wciąż na nowo odkrywać ukryte tu prawdy.
Myślę, że sama za jakiś czas jeszcze do niej powrócę, a na razie zachęcam do lektury tych wszystkich, którzy szukają w literaturze wyzwań. „Chiński maharadża” to wyzwanie, które naprawdę warto podjąć.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Góry Books
Język polski
Data wydania 01-10-2013
Wydanie I
Oprawa twarda
Ilość stron 132
Wymiary / mm 138 x 210
EAN 9788362301201
ISBN 9788362301201

Napisz recenzję

Oceniasz: Chiński maharadża

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt