Budownictwo wojskowe w Łodzi, książka, Księży Młyn
  • Budownictwo wojskowe w Łodzi, książka, Księży Młyn

Budownictwo wojskowe w Łodzi

Rodzaj produktu: książka
Producent: Księży Młyn
Język: polski
Data wydania: 01-12-2016
Kategoria
Europa / Polska / Miasta / Łódź
Menu / Inne
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 59,99 

69,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: niedostępny
- Poznań: niedostępny
- Warszawa: niedostępny

Opis

Łódź była miastem z licznym garnizonem. Stanowiła jeden z najważniejszych bastionów na zachodnich kresach imperium rosyjskiego u granic Cesarstwa Niemieckiego, a zarazem rękojmię carskiej władzy i kontroli nad ziemiami polskimi przed I wojną światową. Po jej zakończeniu odgrywała istotną rolę w strukturze terytorialnej armii II Rzeczypospolitej, podobnie jak w pierwszym okresie po zakończeniu II wojny światowej. W kolejnych latach znaczenie łódzkiego garnizonu wojskowego zaczęło jednak powoli, lecz systematycznie maleć. Dziś odgrywa on niewielką rolę w strukturze polskiej armii.

Grupa historyków specjalizujących się w dziejach polskiego oręża, historii militarnej ziem polskich oraz badaniach nad przeszłością regionu postanowiła pogłębić i uzupełnić obecny stan wiedzy, dotyczący dziejów budownictwa wojskowego oraz obiektów użytkowanych przez wojsko w Łodzi w przeszłości i w chwili obecnej. W książce, oprócz rysu historycznego dotyczącego historii łódzkiego garnizonu wojskowego i budownictwa wojskowego, znalazły się artykuły poświęcone dziejom koszar wojskowych, szpitala wojskowego, kościołów garnizonowych, a także wojskowego więzienia śledczego w Łodzi. Książka została zilustrowana licznymi fotografiami i planami z epoki.

„Recenzowana praca pt. „Budownictwo wojskowe w Łodzi” opracowana pod kierunkiem profesorów W. Jarno i P. Waingertnera jest pionierskim opracowaniem tego typu poświęconym tej tematyce. (…) Całość pracy uzupełniają bardzo liczne i wydobyte z archiwalnych „czeluści” zdjęcia, rysunki i inne dokumenty”.
Z recenzji prof. UJK dr. hab. Zygmunta Matuszaka

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu książka
Wydawca Księży Młyn
Język polski
Zakres Polska łódzkie
Data wydania 01-12-2016
Wydanie 1
Oprawa twarda
Ilość stron 248
Wymiary / mm 210x295
Wysokość / mm 22
Waga / gr 1350
EAN 9788377293287
ISBN 978-83-7729-328-7

Napisz recenzję

Oceniasz: Budownictwo wojskowe w Łodzi

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt