Boliwia, literatura podróżnicza, Bernardinum
  • Boliwia, literatura podróżnicza, Bernardinum

Boliwia

Dostawa od 0zł
Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Język: polski
Data wydania: 01-07-2018
Kategoria
Ameryka Pd / Boliwia
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 39,90 

44,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Poznań: dostępne "od ręki"
- Warszawa: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Punkty Poczta. Żabka. Orlen. Ruch
5,90 zł
- Paczkomaty. inPost
9,90 zł
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
7,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Autor uważa, że podróż jest piękna tylko wtedy, gdy ma się okazję zaprzyjaźnić z tubylcami oraz na własnej skórze poznać realia danego kraju. W jego opinii wędrówka zyskuje prawdziwą wartość, kiedy jest nie tylko sposobem na chwytanie pięknych chwil, ale również szansą na to, aby dać coś od siebie lokalnym mieszkańcom. Dlatego zgłosił się na wolontariat w… boliwijskim więzieniu. Spędził tam sześć miesięcy. Miał w związku z tym okazję powitać Nowy Rok w boliwijskiej dżungli, uczestniczyć w tradycyjnym weselu, poznać sekrety kopalni w Potosí czy wziąć udział w karnawałowej zabawie w Oruro. Obejrzał też mecz na najwyżej położonym stadionie świata, zaprowadził do wioski stado lam i… spotkał kajmana w drodze do toalety. Doskonale poznał trudy życia w Andach. Podróżował bez pośpiechu, rozmawiał z mieszkańcami, doświadczył wielu radosnych chwil, ale był też świadkiem ludzkich tragedii. A ponieważ – zupełnie nieplanowanie – zakochał się po uszy w rodowitej Peruwiance, na jego szlaku znalazło się również Peru. Nieraz zgubił się w miejskiej dżungli Limy, na pewien czas stał się członkiem peruwiańskiej rodziny i zrozumiał, że żeby zrobić dobry uczynek, niekoniecznie trzeba wieźć relikwie przez pół świata – wystarczy dać napiwek… Można też na przykład wyposażyć w niezbędne pomoce i zabawki meksykańskie przedszkole położone na zboczu wulkanu, co Autor chętnie uczynił. Czas spędzony w Meksyku to też rozmowa z przemytnikiem kokainy, przypadkowy zatarg z członkami kolumbijskiego gangu oraz skrzynka piwa wypita wśród Indian Lakandonów w tamtejszej dżungli. O tych i o wielu innych przygodach jest właśnie ta książka.

Recenzje ArtTravel.pl

Paweł Wilk od dawna interesował się Ameryką Południową. Kraje tego kontynentu i życie tamtejszych mieszkańców fascynowały go i ciekawiły. Dlatego, kiedy tylko nadarzyła się szansa, wyjechał do Boliwii, by zaraz po przyjeździe trafić na pół roku do więzienia. I to z własnej, nieprzymuszonej woli. Nie popełnił bowiem żadnego przestępstwa. Udał się tam w ramach projektu, w którym wziął udział, jako wolontariusz.

Swoje barwne i bardzo różnorodne wspomnienia z pobytu w Boliwii, a następnie w Peru i Meksyku, opisał w książce o intrygującym tytule: „Boliwia. Narzeczona, więzienie i cudze wesele”.

Została ona podzielona na trzy części, a każda z nich dotyczy pobytu w innym kraju. Najobszerniejsza jest oczywiście – zgodnie z tytułem – część dotycząca Boliwii. Autor sporo miejsca poświęca tu swojej pracy w roli wolontariusza w boliwijskim zakładzie karnym. Opowiada o jego funkcjonowaniu oraz odbywających tam karę więźniach. Z niektórymi z nich Paweł Wilk nawiązał bliskie, można powiedzieć – koleżeńskie relacje, pamiętając jednak przy tym, że wśród osadzonych tu więźniów są zarówno skazani za drobne przestępstwa, jak i odbywający kary za dużo cięższe przewinienia.

Podczas swoich podróży po krajach Ameryki Południowej Paweł Wilk przeżył wiele przygód. Zetknął się z handlarzami narkotyków, odwiedził kopalnię surowców mineralnych, wybrał się na wycieczkę w Andy, wędrował przez dżunglę, szukał śladów Inków, uczestniczył w karnawałowej zabawie. Poznawał z bliska zwyczaje i tradycje mieszkańców Ameryki Południowej – muzykę, taniec, kuchnię, stroje, weselne i pogrzebowe obrzędy. Zorganizował pomoc dla dzieci z meksykańskiego przedszkola, a także poznał dziewczynę, z którą – nie bez przeszkód – połączył go los.

Gdy rozpoczęłam lekturę tej opowieści, dowiedziałam się ze wstępu, iż Paweł Wilk, choć chciał podzielić się z innymi wrażeniami z podróży, miał pewne opory przed napisaniem książki, gdyż nie uważał się za dobrego gawędziarza. Mając już za sobą lekturę, mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że autor mylił się całkowicie. „Boliwia” Pawła Wilka to jedna z ciekawszych książek podróżniczych, jakie czytałam. Wpływ na te moje odczucia miała nie tylko niewątpliwie ciekawa treść tej opowieści, ale też, a może przede wszystkim, sposób opowiadania. A jest on tak żywy i barwny, że książkę tę przeczytałam z ogromną przyjemnością, wręcz pochłonęłam ją, niejednokrotnie z uśmiechem na ustach.

Sporo dowiedziałam się na temat zwyczajów panujących w opisywanych krajach: w Boliwii, Peru i Meksyku. Przede wszystkim zaś niezmiernie spodobały mi się osobiste przeżycia, wrażenia i doświadczenia, jakie stały się udziałem autora w trakcie jego wypraw.

Książka Pawła Wilka, jak zresztą wszystkie publikacje wydawnictwa Bernardinum, z serii „Poznaj Świat”, została pięknie i starannie przygotowana. Twarda oprawa, elegancki papier, liczne, wspaniałe zdjęcia, elementy zdobnicze na kartach książki – to wszystko dodatkowo, oprócz wspomnianej fascynującej treści, przyczynia się do tego, że na sam widok chce się sięgnąć po tę publikację, a następnie czyta się ją z zapartym tchem i zachwytem. Zapewniam więc, że warto ją przeczytać i przekonać się, jak opisane tu podróże odmieniły życie autora. Lektura książki Pawła Wilka to znakomita przygoda, relaks i odskocznia od codzienności. Przekonajcie się o tym sami.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Tytuł oryginalny Boliwia. Więzienie, narzeczona i cudze wesele
Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Autor Paweł Wilk
Język polski
Data wydania 01-07-2018
Oprawa twarda
Ilość stron 332
Wymiary / mm 150x210
Wysokość / mm 22
Waga / gr 616
EAN 9788381271196
ISBN 978-83-8127-119-6

Napisz recenzję

Oceniasz: Boliwia

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt