• Biały pająk Stapis, literatura podróżnicza

Biały pająk Stapis

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Stapis
Język: polski
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Moje hobby / Wspinaczka
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 35,90 

39,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

„Historia zdobycia północnej ściany Eigeru w Alpach. Dramatyczna i rozpaczliwa walka człowieka z potęgą bezlitosnej natury. Północna ściana Eigeru - 1800 metrowy, prawie pionowy mur ze skał i lodu. Kamienne i śnieżne lawiny, lodospady i straszliwe burze sprawiają, że jest najniebezpieczniejszą ścianą Alp... Dlatego wciąż stanowi ciągłe wyzwanie dla alpinistów z całego świata... „Książka Heinricha Harrera (...) to klasyczna, obowiązkowa pozycja dla fanów literatury górskiej i alpinistycznej. (...) Tytułowy pająk, zbudowany ze śniegu i lodu, wyciągający swoje odnóża we wszystkich kierunkach oraz pod różnymi kątami, to najcięższa próba i prawdziwa pułapka dla alpinistów, którzy znaleźli się tu po wyczerpującej wspinaczce przez większą część gigantycznej ściany i muszą przezeń przejść.”

Recenzje ArtTravel.pl

Najbardziej znaną górą w historii alpinizmu ekstremalnego jest Eiger – szczyt w Alpach Berneńskich o wysokości 3970 m n.p.m. Jego północna ściana znana jest pod kilkoma nazwami: Eigerwand, Nordwand czy też Mordwand (Ściana Śmierci). Tą ostatnią nazwą zaczęto określać północną ścianę Eigeru po wielu tragicznie zakończonych próbach zdobycia jej. Jest to bowiem najbardziej niebezpieczna ściana Alp ze względu na bardzo często występujące tam kamienne i śnieżne lawiny, lodospady i burze. Tworzy ją 1800-metrowy, niemalże pionowy mur ze skał i lodu. Szczytowa część tej ściany określana jest mianem Biały Pająk. Nazwa ta wzięła się stąd, że miejsce to podobne jest do olbrzymiego białego pająka, którego korpus i stumetrowe odnóża tworzone są przez wieczny śnieg i lód. Opisy tej niebezpiecznej drogi prowadzącej na szczyt Eigeru robią ogromne wrażenie.
Północna ściana tej góry stanowiła i wciąż stanowi wyzwanie dla alpinistów z całego świata. Po raz pierwszy pokonana została w 1938 r. (konkretnie w dniach 21 – 24 lipca). Dokonała tego ekipa złożona z czterech osób. Jedną z nich był Heinrich Harrer, urodzony w 1912 r. austriacki alpinista, himalaista, geograf i pisarz. Ten doniosły wyczyn, który postawił go w rzędzie najwybitniejszych alpinistów tamtych czasów, utrwalił on w książce „Biały Pająk”. Nie tylko jednak o swoim dokonaniu opowiada. Autor przedstawił w swej książce historię zdobywania Eigeru, a w szczególności jego północnej ściany, poczynając od pierwszego wejścia na szczyt inną drogą w 1858 r., a kończąc na roku 1964.„Biały Pająk”, zastanawiałam się, czy jej lektura nie okaże się przypadkiem zbyt nużąca. Czy nie będzie to zbiór dat, nazwisk, faktów, informacji o tym, kto, gdzie, kiedy i w jaki sposób, w dodatku w tak rozbudowanej formie, podczas gdy o tych samych faktach informacje znaleźć można choćby w Internecie. Nic bardziej mylnego.
Autor w bardzo ciekawy sposób opowiada o kolejnych próbach – tych udanych i nieudanych – wejścia na szczyt Eigeru przez jego północną ścianę, zupełnie jakby sam uczestniczył w tych wszystkich wyprawach, a przynajmniej je obserwował. Na pewno pomogła mu w tym oparta na własnym doświadczeniu i zebranych licznych materiałach wiedza. Dzięki temu czytelnik może dokładnie wyobrazić sobie, jak wyglądały i w jakich warunkach odbywały się te wspinaczki. A co konkretnie możemy zobaczyć w wyobraźni, zaglądając poprzez stronice książki na północną ścianę Eigeru?
Oto alpiniści wspinają się po prawie pionowej, oblodzonej skale, na której luźne kamienne płyty i odpadające płaty lodu uniemożliwiają wbicie haków. Wspinają się powoli, centymetr po centymetrze, wyrąbując w lodzie stopnie, dzięki którym w ogóle jest jakaś możliwość przesuwania się w górę. Pogoda, która rządzi się tu własnymi prawami, w każdej chwili może się zmienić i przynieść śnieżne zawieje, burze, opady deszczu i gradu, wichury, lodowaty wiatr, śnieżne i kamienne lawiny, mgły znacznie ograniczające widoczność i prowadzące nieraz do zmylenia drogi. Wspinacze najczęściej są zupełnie przemoczeni, zaś noce spędzają w przenikliwym, paraliżującym chłodzie, pod gołym niebem, na wąskiej półce skalnej. Zbytni pośpiech, nieuwaga, nawet najmniejszy błąd mogą kosztować ich życie. Ale ostrożność wcale nie jest gwarancją życia. Tam, na północnej ścianie Eigeru, może zdarzyć się wszystko.
Brzmi to jak opis fabuły ekscytującej powieści lub filmu? Rzeczywiście, przedstawione w książce „Biały Pająk” wydarzenia są bardzo ekscytujące, tym bardziej, że miały miejsce naprawdę. Książka opowiada o sukcesach alpinistów, którym udało się przejść tę niebywale trudną drogę prowadzącą na szczyt Eigeru. Szczególne miejsce zajmuje w niej oczywiście pokonanie po raz pierwszy północnej ściany, Ściany Śmierci, między innymi przez Heinricha Harrera.
Jednak nie tylko o szczęśliwie zakończonych wyprawach przeczytamy w książce. Niestety, dochodziło też do smutnych, tragicznych wydarzeń, w wyniku których wielu młodych ludzi już stamtąd nie wróciło… „Biały Pająk” to książka niezwykła. Autor bardzo obrazowo, z dbałością o najmniejsze nawet szczegóły, opisuje kolejne próby wejścia na szczyt góry. Doskonale operuje sugestywnymi opisami, które wpływają na odbiorcę, wywołując u niego skrajne emocje. I choć nie sili się on na zbędny patos, to bardzo mocno wyczuwalny jest dramatyzm opisywanych sytuacji. Na mnie szczególne, wstrząsające wrażenie wywarły opowieści mówiące o śmierci, o walce o życie – rozpaczliwej, pełnej determinacji i nadziei, która trwała aż do samego końca. Mimo że książka opowiada o wydarzeniach dawno minionych i przesądzonych, przyznam, że czytałam ją z napięciem, z szybszym biciem serca, z głębokim pragnieniem, by wszystko skończyło się dobrze. Odczuwałam żal, smutek, przygnębienie, gdy tak się nie stało. Dzieliłam w myślach radość z tymi, którzy szczęśliwie doszli na szczyt.
„Biały Pająk” to nie pierwsza książka o tematyce górskiej, jaką czytałam. Ale właśnie ona, wyzwalając we mnie tyle emocji, uświadomiła mi z ogromną siłą, jak wygląda wspinaczka w tak niebezpiecznych warunkach, jak blisko jest śmierć tam, w górach, jaką siłą woli muszą często wykazać się wspinacze, by przeżyć, i jak straszna może być ich walka o przeżycie. Tam, w białym piekle, jak określa tamto miejsce jeden z alpinistów, każdy wydarty ścianie metr jest zwycięstwem. Ta książka w pełni oddaje zarówno grozę, jak i piękno gór, a także potwierdza słowa jej autora, który pisze: „Gór nie można ani pokonać, ani zdobyć, można tylko na nie wejść”.
Książka ta bardzo mnie poruszyła. Nawet trudno mi to wyrazić słowami. Po prostu trzeba ją przeczytać, by zrozumieć, jaki wpływ wywiera na człowieka jej lektura. Jeszcze długo po jej zakończeniu nie mogłam zapomnieć o tym, co przeczytałam.
Nie jest to książka, którą czyta się lekko, „jednym tchem”. Niełatwo jest przecież czytać o śmierci. Jednak przecież nie tylko o niej jest to opowieść, ale i o życiu, sile, braterstwie, pasji i pokonywaniu siebie. Na pewno należy do książek ambitnych i wartościowych, a jej wartość tkwi właśnie w tym, iż tak mocno dotyka czytelnika i wyzwala w nim mnóstwo emocji.
Heinrich Harrer we wstępie opowiada o reakcji jednego ze znajomych na wieść, iż zamierza on napisać tę książkę: „Pisze pan książkę o północnej ścianie Eigeru? A po co? (…) A kto to będzie czytał?”. Ja przeczytałam i jestem pewna, że książka ta znajdzie uznanie wielu czytelników.
Szczerze polecam książkę „Biały Pająk”. Gwarantuję, że nie pozostawi ona nikogo obojętnym na opisane w niej wydarzenia i że mocno zapadnie w pamięć każdemu, kto zechce poświęcić jej swój czas. Mogę zapewnić, że gdy zacznie się ją czytać, niełatwo będzie się od niej oderwać. Zawarta w niej historia warta była utrwalenia i warta jest poznania, zaś ludzie, którzy ją tworzyli, zasługują na pamięć. Zachęcam do lektury.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Stapis
Autor Heinrich Harrer
Język polski
Oprawa miękka
Wymiary / mm 160 x 235
Waga / gr 345
EAN 9788361050872
ISBN 978-83-6105-087-2

Napisz recenzję

Oceniasz: Biały pająk Stapis

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt