Białoruś imperium kontrastów, literatura podróżnicza, Bernadinum
  • Białoruś imperium kontrastów, literatura podróżnicza, Bernadinum

Białoruś imperium kontrastów

Dostawa od 0zł
Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Język: polski
Data wydania: 01-04-2018
Kategoria
Europa / Białoruś
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 39,99 

44,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: niedostępny
- Poznań: niedostępny

Opis

Zobacz więcej

„Litwo! Ojczyzno moja!” – te słowa zna praktycznie każdy Polak, ale nie każdy wie, że Mickiewiczowska Litwa to dzisiejsza Białoruś, a obecną Litwę wtedy nazywano Żmudzią. Na terenie obecnej Białorusi urodzili się Tadeusz Kościuszko, Eliza Orzeszkowa, Ryszard Kapuściński, Pola Raksa, Andrzej Kondratiuk i Andrzej Bobola, jak również Chaim Weizmann, pierwszy prezydent Izraela. I wielu, wielu innych nieprzeciętnych. A co wie o Białorusi przeciętny Polak? Jeśli nie jest widzem Biełsatu, wie niewiele, głównie to, że państwem rządzi wielokadencyjny Aleksander Łukaszenka.

„Białoruś imperium kontrastów” to książka wymykającą się definicjom. Jest jednocześnie reportażem, publikacją podróżniczą, zbiorem zabawnych anegdot oraz błyskotliwych obserwacji socjologicznych, do których materiał został zebrany przez autora podczas czterech podróży do tego kraju, w tym dwóch rowerowych. A jaka jest Białoruś?

To jedno z państw najrzadziej odwiedzanych przez polskich turystów, mimo że leży za miedzą i łączy nas wielowiekowa wspólna historia. Z sympatią, jaką nas, Polaków, darzą Białorusini, możemy się spotkać jedynie w Gruzji lub na Węgrzech. Zaproszenie wprost z ulicy do domu czy na wesele nie jest niczym nadzwyczajnym.

Na Białorusi wszystko jest godne uwagi, oprócz dość siermiężnej gastronomii, którą znamy z Polski czasów przemian. Białoruś to kraj, w którym prezydent w telewizji uczy, jak się prawidłowo zbiera ziemniaki, jeździ na łyżwach czy remontuje dworce, a podczas gospodarskich wizyt widowiskowo zwalnia z pracy urzędników lub dyrektorów państwowych przedsiębiorstw. Białoruś to nowoczesna, imponująca stolica i wsie, które niewiele zmieniły się od stu lat. Białoruś to jednocześnie sowiecki skansen z wszechobecnymi pomnikami Lenina, a nawet Dzierżyńskiego, i kraj z fantastycznymi obiektami sportowymi dostępnymi dla każdego, kto tylko chce trenować – od kajakarstwa po hokej. Białoruś to i nasza historia – Nowogródek Mickiewicza, Nieśwież Radziwiłłów, królewskie Grodno czy niesamowity Pińsk Kapuścińskiego. To przyroda Puszczy Białowieskiej i zaczarowane, dzikie Polesie z rozlewiskami Prypeci porównywanej z Amazonką. Białoruś to kraj, w którym „Czterech pancernych i psa” puszcza się w telewizji częściej niż w Polsce, a przeciętny Iwan lepiej zna polską literaturę niż przysłowiowy Kowalski. Białoruś to połączenie ognia i wody niespotykane gdzie indziej.

Podróż na Karaiby będziecie wspominać przez pół roku. Wizytę na Białorusi – przez całe życie.

Recenzje ArtTravel.pl

Białoruś jest jednym z najrzadziej odwiedzanych przez polskich turystów państw, choć jest naszym sąsiadem. Z jednej strony być może fakt ten nie dziwi. Jak jednak podkreśla Artur Zygmuntowicz, Białoruś to kraj godny uwagi i wart odwiedzenia oraz bliższego poznania

Na poparcie tych słów zdaje nam relację ze swoich czterech podróży do tego państwa, zamieszczając ją w książce „Białoruś. Imperium kontrastów”.

Na opowieść Artura Zygmuntowicza składają się różnorakie anegdoty, wspomnienia, opisy, poczynione przez niego obserwacje i wywołane wrażenia. Autor opowiada tu o przekraczaniu białoruskiej granicy, wizycie u Dziadka Mroza, podróży białoruską koleją, tamtejszej gastronomii oraz o spotkaniu z Adamem Mickiewiczem i jego żoną. Zabiera czytelników do najbardziej znaczących białoruskich miejscowości i na Polesie, oprowadza ich po Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, pokazuje niszczejące zabytki oraz bilbordy z zadziwiającymi reklamami społecznymi. Przytacza też rozmowy, jakie przeprowadzał z mieszkańcami Białorusi, a także ich opinie (czasami skrajnie różne) na temat prezydenta i jego rządów oraz realiów, w jakich żyją. Wspomina wreszcie swój udział w obchodach ważnych białoruskich świąt: Dnia Zwycięstwa oraz Dnia Niepodległości.

Jak widać, treść książki Artura Zygmuntowicza jest bardzo zróżnicowana i sądzę, że tak skonstruowana opowieść pokazuje i podkreśla, jak bardzo różnorodna, pod wieloma względami, jest Białoruś, słusznie i trafnie określona przez autora jako imperium kontrastów. Właśnie taki bowiem jest ten kraj – pełen kontrastów, przeciwieństw i rozbieżności. Książka Artura Zygmuntowicza wyraźnie tego dowodzi.

„Białorusin zarabia czterysta dolarów, wydaje pięćset i jakieś pięćdziesiąt do stu odkłada. To musi być cud”. Tak o Białorusi mówi jeden z jej mieszkańców, rozmówca autora tej książki. Takich sprzeczności związanych z tym krajem, nieraz bardzo zadziwiających, znajdziemy w niniejszej książce wiele. Wystarczy po nią sięgnąć, aby się o tym przekonać.

„Białoruś. Imperium kontrastów” to pozycja nietuzinkowa, interesująca, chwilami zdumiewająca, wywołująca sporo rozmaitych odczuć. Daje czytelnikom możliwość bliższego, pełniejszego poznania zaprezentowanego w niej kraju, dzięki zawartym tu naprawdę ciekawym informacjom.

Z pewnością jest to publikacja godna uwagi i warta tego, by poświęcić jej trochę czasu. Mnie książka ta bardzo zaciekawiła, zaś jej treść mocno zaintrygowała. Polecam ją wszystkim ciekawym świata czytelnikom i zachęcam do lektury.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Autor Artur Zygmuntowicz
Język polski
Data wydania 01-04-2018
Oprawa twarda
Ilość stron 304
Wymiary / mm 150x210
Wysokość / mm 20
Waga / gr 620
EAN 9788381270670
ISBN 978-83-8127-067-0

Napisz recenzję

Oceniasz: Białoruś imperium kontrastów

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt