• Bezlitosny ocean. Historia wyprawy otwartą łodzią przez lodowate wody północnego Atlantyku Pascal, literatura podróżnicza

Bezlitosny ocean. Historia wyprawy otwartą łodzią przez lodowate wody północnego Atlantyku Pascal

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Pascal
Język: polski
Data wydania: 01-10-2012
Kategoria
Moje hobby / Podróże
Menu / Poradniki
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 30,90 

36,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

Jedna z najbardziej niebezpiecznych i nieprzewidywalnych wypraw morskich. „Micka dosłownie zmyło z siedzenia. Obaj kurczowo trzymaliśmy się wszystkiego, co zapewniało oparcie. W ciemnościach, ogarnięty paniką, ponownie złapałem za koło sterowe i gorączkowo usiłowałem odgadnąć, z której strony uderzy kolejna wściekła fala. Byliśmy jak ślepcy na ringu – samotni, przerażeni, przyjmujący ciosy z każdej strony”. To wszystko zaczęło się jako starannie przygotowana próba pierwszego pokonania północnego Atlantyku w otwartej łodzi typu RIB bez pomocy z zewnątrz. Wkrótce okazało się, że wyprawa zamieniła się w straszliwą bitwę ze sztormowym wiatrem, potężnymi falami i górami lodowymi wielkości katedr. Bear Grylls, autor bestsellerowych poradników na temat sztuki przetrwania, zaczął swoją wyprawę z odludnego północnego wybrzeża Kanady, skąd razem z załogą wyruszył na osławione Morze Labradorskie, zmierzając wśród gór lodowych na Grenlandię. Na kolejnym etapie, 400 mil od brzegów Islandii, załoga natrafiła na straszliwy sztorm. Przez jeden bardzo długi dzień i noc życie pięciu mężczyzn wisiało na włosku. Czy im się udało? Oto ich historia. Testimoniale:
Pasjonująca opowieść. „Daily Express” Grylls to żywy dowód na to, że epoka wielkich odkrywców jeszcze nie minęła. „Scotsman” Styl [Gryllsa] sprawia, że czytelnik czuje się tak, jakby siedział przy jego boku podczas wyprawy… W każdym zdaniu czułem smak słonej wody, w każdym akapicie – ziąb, który przenikał mnie do szpiku kości. „Herald Express”  

Recenzje ArtTravel.pl

„Liczy się przede wszystkim utrzymanie kursu – wygrywa ten, kto wytrzyma do końca” – słowa te, wypowiedziane kiedyś przez podróżnika Ranulpha Fiennesa, a przytoczone w tej książce, doskonale oddają charakter i osobowość jej autora, Beara Gryllsa.
Bear Grylls to urodzony w 1974 r. brytyjski podróżnik, alpinista i popularyzator sztuki przetrwania. Wychował się na Isle of Wight, gdzie od najmłodszych lat uczył się wspinaczki i żeglarstwa. Bardzo dobrze poznał też sztuki walki. Odbył trzyletnią służbę w brytyjskich siłach specjalnych SAS (Special Air Service). W wyniku wypadku podczas skoku spadochronowego doznał poważnego złamania kręgosłupa w trzech miejscach. Po kilkumiesięcznej rehabilitacji udało mu się powrócić do zdrowia, a stosunkowo niedługo po tym wziął udział w wyprawie na Mount Everest, zostając najmłodszym brytyjskim zdobywcą tego szczytu.
Tych, którzy chcą dokładniej poznać ten okres życia Beara Gryllsa, odsyłam do jego wcześniejszych książek: „Kurz, pot i łzy” oraz „Pokonać Everest”. Książka „Bezlitosny ocean” opowiada o kolejnym niezwykłym przedsięwzięciu tego podróżnika.
Podjął się on zadania – wydawać by się mogło – niemożliwego: przepłynięcie północnego Atlantyku niewielką, odkrytą łodzią, bez konieczności uciekania się do pomocy z zewnątrz. Już same przygotowania do tak trudnej, wręcz szaleńczej wyprawy były długotrwałe i wiązały się z wieloma problemami. Należało dobrać odpowiedni skład ekipy, skompletować potrzebny sprzęt i wyposażenie, znaleźć sponsorów, a także firmę, która podejmie się skonstruowania łodzi zdolnej pokonać niebezpieczne wody północnego Atlantyku. Jak się okazało, nie było to wcale proste. Bywały takie momenty, że wydawało się, iż wyprawy tej nigdy nie uda się zorganizować. Beara Gryllsa na duchu podnosiły wówczas wspomniane przeze mnie wcześniej słowa: „Liczy się przede wszystkim utrzymanie kursu – wygrywa ten, kto wytrzyma do końca”. Nie poddał się i wreszcie udało mu się rozpocząć realizację swojego marzenia. Niezwykła ekspedycja rozpoczęła się i niewielka łódź z pięcioma mężczyznami na pokładzie wypłynęła z kanadyjskiego miasta Halifax w Nowej Szkocji. Podróż podzielona została na cztery etapy: Nowa Szkocja – Grenlandia, Grenlandia – Islandia, Islandia – Wyspy Owcze i Wyspy Owcze – Szkocja. Czytając relację z tej wyprawy, można przekonać się, że jej uczestnicy trafili do prawdziwego piekła, w którym czekała ich nierówna walka z hektolitrami lodowatej wody, wdzierającej się do łodzi, zalewającej wszystko na pokładzie, wciskającej się pod ubrania. Uczestnikom wyprawy doskwierały bardzo niskie temperatury, ciągłe przemoczenie i wilgoć, choroba morska. Ogromnym zagrożeniem były szalejące sztormy, potężne morskie fale, góry lodowe, a także całkiem realna możliwość hipotermii i odwodnienia. Tu każdy, nawet najdrobniejszy błąd, mógł ich drogo kosztować. A błędy każdemu zdarza się popełniać.
Często trzeba było podejmować trudne decyzje, od których mogło zależeć życie podróżników. Co powinni zrobić, gdy właśnie cudem umknęli śmierci i wyczerpani docierają do lądu, a nagle dowiadują się, że według prognozy pogody muszą jak najszybciej wyruszyć w dalszą drogę? Czy można bezgranicznie wierzyć i ufać prognozom na morzu, gdzie tak naprawdę nic nie jest pewne? Rejs, jakiego podjęli się Bear Grylls i jego towarzysze, był prawdziwym wyścigiem z czasem, uzależnionym od kapryśnej pogody, która zdecydowanie nie była ich sprzymierzeńcem. Relacja z wyprawy dowodzi, że był też poważną walką o życie, o przetrwanie – nie brakuje tu bowiem opisów wielu dramatycznych sytuacji i niespodziewanych zdarzeń.
Przepłynięcie północnego Atlantyku małą łódką z pewnością było bardzo niebezpiecznym przedsięwzięciem, ale, jak się okazało, było też czymś więcej: ekscytującą przygodą, a także sprawdzianem dla podróżników – sprawdzianem ich własnej wewnętrznej siły i wytrzymałości, sprawdzianem braterstwa, przyjaźni i solidarności. Jak podkreśla Bear Grylls, w czasie tej ekspedycji nie było najważniejsze pokazanie odwagi, lecz umiejętność przyznania się do strachu oraz współdziałanie z innymi osobami. Jak ten egzamin zdali uczestnicy wyprawy? Tego można dowiedzieć się z lektury książki Beara Gryllsa „Bezlitosny ocean”.
Muszę szczerze przyznać, że lektura tej książki wyzwoliła we mnie wiele emocji. Przeczytałam ją z zapartym tchem, z ciekawością przerzucając kolejne strony, aby dowiedzieć się, jakie jeszcze niespodzianki spotkały podróżników, co los zgotował im w czasie tego niebezpiecznego rejsu.
Autor książki posiada prawdziwy dar opowiadania, dzięki czemu jego relacja całkowicie przykuwa uwagę czytelnika. Poza tym doskonale udało mu się oddać klimat wyprawy. W czasie lektury niemal można poczuć przenikliwe zimno, jakiego doznawali uczestnicy ekspedycji, łatwo też wyobrazić sobie straszliwy sztorm i uderzanie ogromnych fal o łódź. Bardzo sugestywny, plastyczny język książki potęguje wyobraźnię odbiorcy, co sprawia, ze może on wczuć się w sytuację człowieka, którego życie jest zagrożone, poczuć jego strach i przerażenie, lecz także ogromną wiarę w to, że uda się osiągnąć cel.
„Bezlitosny ocean” to wspaniała, pasjonująca opowieść, która uświadamia, że to, na czym nam zależy, nie zawsze przychodzi łatwo. Czasem trzeba zmierzyć się z wieloma trudnościami i umieć przyjąć z pokorą porażki. Ale trzeba też umieć nie poddawać się mimo kłopotów, lecz walczyć o swoje marzenia i konsekwentnie dążyć do celu.
Książkę „Bezlitosny ocean” naprawdę warto przeczytać. Poleciłabym ją wszystkim tym, którzy lękają się porażek w podejmowanych przedsięwzięciach czy też nie wierzą w swoje siły – czytając, przekonają się, że dzięki sile ducha i wytrwałości czasem to, co wydaje się niemożliwe, może stać się realne. Z pewnością ta opowieść spodoba się też miłośnikom literatury pełnej ekscytujących zdarzeń i przygód – tego tu z całą pewnością nie zabraknie. Do przeczytania książki Beara Gryllsa zachęcam wreszcie tych wszystkich, którzy szukają dobrej, pasjonującej lektury, zdolnej oderwać ich od rzeczywistości i przenieść do zupełnie innego świata – świata walki o przetrwanie. Jeśli więc chcecie przeżyć wiele emocji - zapraszam na literacki rejs przez „Bezlitosny ocean”. Tej wyprawy nigdy nie zapomnicie!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Tytuł oryginalny Facing the Frozen Ocean
Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Pascal
Autor Bear Grylls
Język polski
Data wydania 01-10-2012
Oprawa miękka
Ilość stron 312
Wymiary / mm 165 x 234
Waga / gr 440
EAN 9788376420769
ISBN 978-8-37642-076-9

Napisz recenzję

Oceniasz: Bezlitosny ocean. Historia wyprawy otwartą łodzią przez lodowate wody północnego Atlantyku Pascal

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt