Niżne Tatry – raj dla miłośników aktywnego wypoczynku

Wybierając się na urlop do Słowacji, warto rozważyć możliwość spędzenia go w Niżnych Tatrach – górach, które mają do zaoferowania wiele atrakcji dla miłośników górskich wędrówek, przyrody i aktywnego wypoczynku na łonie natury oraz zabawy. Oto najciekawsze z nich:
Park Narodowy Niżne Tatry
Jest to największy w całym kraju park narodowy. Jego powierzchnia wynosi aż 728 km2. Piękne krajobrazy, zachwycające widoki, cenne bogactwa natury – oto, co stanowi największą wartość parku. Jego teren w większości porastają lasy iglaste lub mieszane (świerki, buki i jodły), występuje tu również kosodrzewina i trawiaste hale. Ukształtowanie terenu jest także zróżnicowane. Można tu zobaczyć rozległe doliny oraz głębokie kaniony, strome górskie turnie i szczyty. Do najwyższych szczytów Niżnych Tatr, znajdujących się na terenie parku narodowego, należą: Ďumbier (2043 m n.p.m.), Štiavnica (2025 m n.p.m.), Chopok (2014 m n.p.m.), Deresze (2004 m n.p.m.), Chabenec (1955 m n.p.m.), Kralova Hola (1946 m n.p.m.), Demianowska Góra (1304 m n.p.m.), Kurence (1284 m n.p.m.). Wejście na nie z pewnością usatysfakcjonuje tych, którzy preferują górską wspinaczkę i wędrówki. Ponadto ze szczytów tych rozciągają się piękne widoki na pozostałą część Tatr oraz na niemal połowę Słowacji. Poza tym na terenie parku znajdują się liczne jaskinie, zjawiska krasowe oraz źródła mineralne. Miejsce to słynie również z występowania endemicznych i reliktowych gatunków fauny i flory. Spotkać tu można niedźwiedzie brunatne, kozice tatrzańskie, wilki, rysie, jelenie, sarny, dziki i świstaki tatrzańskie. Żyją tu orły, głuszce, dzięcioły i drozdy. Wśród licznych roślin, jakie tu występują, wymienić warto sasankę białą, szarotkę alpejską czy goryczkę kropkowaną.
Demianowska Jaskinia Wolności
Łączna długość kilkupoziomowych korytarzy w tej jaskini wynosi 8897 m, z czego dla turystów udostępniona jest trasa o długości 1870 m, na której wybudowano ułatwiające zwiedzanie chodniki oraz zamontowano barierki i oświetlenie elektryczne.
Demianowska Jaskinia Lodowa
Ciekawostką związaną z tą jaskinią jest fakt znalezienia w niej kości niedźwiedzia jaskiniowego, które pierwotnie uznawane były za szczątki mitycznych smoków. Z tego powodu jaskinia ta nosiła początkowo nazwę Jaskinia Smocza. Obecna nazwa pochodzi od zamarzającej w niej wody, dzięki której powstają lodowe stalaktyty i stalagmity, a także tworzą się warstwy lodu podłogowego. Łączna długość jaskini wynosi 1900 m, z czego dla turystów udostępniony został odcinek o długości 540 m.
Jaskinia Martwych Nietoperzy
Nazwa tej jaskini pochodzi od znalezionych w niej kości nietoperzy, których liczba sięga setek tysięcy sztuk, zaś wiek określa się na około 6 tysięcy lat. Jest ona udostępniona dla turystów. Zwiedzanie odbywa się w niewielkich, kilkuosobowych grupkach, z wykorzystaniem sprzętu ochronnego (kaski) i asekuracyjnego. Decydując się na wyprawę do tej jaskini, można wybrać opcję podstawową – łatwiejszą (opartą na półtoragodzinnym zwiedzaniu) lub bardziej zaawansowaną (zwiedzanie trwa kilka godzin, a dodatkowymi atrakcjami są zjazdy na linie czy wspinaczka). Jaskinia Martwych Nietoperzy chroniona jest jako pomnik przyrody.
Jaskinia Bystrianska
Do cech charakterystycznych tej jaskini należą wysokie i wąskie, szczelinowe korytarza, niecodzienne kształty skalne, ozdobne formy naciekowe, zwisające na kształt firanek. Ciekawymi atrakcjami są też trzy przepaście, których głębokość wynosi około 20 m. Można je zobaczyć podczas zwiedzania jaskini. Trasa dostępna dla turystów ma długość 545 m, a jej przejście zajmuje około 45 minut. Ze względu na wyjątkowe, sprzyjające warunki klimatyczne, panujące w tej jaskini, służy ona też do speleoterapii (szczególnie do leczenia astmy i schorzeń górnych dróg oddechowych).
Jezioro Vrbickie
To polodowcowe jezioro znajduje się w Dolinie Demianowskiej i jest największym naturalnym zbiornikiem wodnym w Niżnych Tatrach. Jego długość wynosi 115 m, szerokość – 62 m, zaś maksymalna głębokość – 8 m. Jezioro jest objęte ochroną jako pomnik przyrody. Jego brzegi porastają lasy, ponadto znajdują się tam obiekty ośrodka rekreacyjnego Jasná. Od jeziora prowadzi kilka szlaków turystycznych, stąd też jest ono bazą wypadową dla wycieczek i wędrówek.
Ośrodek Jasná– Chopok
Jest to największy na Słowacji rekreacyjny ośrodek sportów zimowych, oferujący liczne atrakcje, aktywny wypoczynek oraz zabawę. Znajduje się u stóp góry Chopok. Dzięki nowoczesnemu systemowi zaśnieżania przez pięć miesięcy w roku dostępne są dla miłośników śnieżnego szaleństwa trasy zjazdowe o długości ponad 49 km i o różnym stopniu trudności (od trudnych, przez średnio trudne, do łatwych). Tak więc swoich sił w zjazdach spróbować mogą zarówno początkujący, jak i doświadczeni narciarze. Do dyspozycji turystów są kolejki wagonikowe, gondolowe, naziemne i krzesełkowe oraz wyciągi orczykowe. Atutem tego miejsca są liczne obiekty gastronomiczne, snowpark, Spa, a także położony na szczycie Chopoka kompleks „Rotunda”, w skład którego wchodzą restauracje oraz apartamenty noclegowe.
Liptowski Mikułasz
Miasto to, położone w otoczeniu Niżnych Tatr i Tatr Zachodnich, koniecznie odwiedzić powinni miłośnicy legend, historii i zabytków. Przede wszystkim miejscowość ta słynie z tego, iż to właśnie tu, wg podań, w 1713 roku stracony został, przez powieszenie na haku za lewe żebro, legendarny słowacki zbójnik i bohater narodowy, Juraj Jánošik. Będąc w tym mieście, warto zobaczyć takie obiekty jak: Kasztel Vranowo, Kościół pod wezwaniem Świętego Mikołaja, kościół ewangelicki, kościół i klasztor Franciszkanów w Okolicznem, synagogę czy Dwór Pongraczów.
Kralova Hola
Ten szczyt, o wysokości 1946 m n.p.m., jest narodową górą Słowaków. Legenda mówi, iż jej nazwa pochodzi od węgierskiego króla Marcina Korwina, który zachwycał się tutejszą przyrodą, a także lubił polować w tym regionie. Urodę i piękno góry sławi pieśń „Na Kralovej Holi”. Jej słowa – według podań - napisał pochodzący z tych stron żołnierz, który po postrzeleniu na rosyjskim froncie, przeczuwał, że nigdy już tu nie powróci. Na szczyt Kralovej Holi prowadzi kilka turystycznych, oznakowanych szlaków. Najbardziej atrakcyjny jest ten, który wiedzie przez Kralovą Skałę (1690 m n.p.m.). Na szczycie góry wznosi się długi na 137,5 m maszt, który zauważyć można nawet z odległości kilkudziesięciu kilometrów.
Tatralandia
Tan największy park wodny środkowej Europy znajduje się niedaleko Niżnych Tatr, dlatego będąc w tych okolicach koniecznie trzeba go odwiedzić, by skorzystać z tutejszych atrakcji, takich jak: baseny (których łącznie jest 14, w tym 9 termalnych), zjeżdżalnie, hydromasaże, łóżka wodne, gejzery, grzybki wodne, basen do nurkowania z ukrytymi muszlami i perłami, sauny, kąpiele parowe, wodne i masażowe, strefa Wellness z ofertą leczniczych zabiegów. Niezwykłą atmosferę zapewniają repliki starych, afrykańskich budynków, egzotyczne palmy, drewniany żaglowiec czy Wyspa Piratów.
Jak widać, Niżne Tatry wraz z najbliższymi okolicami to miejsce doskonałe na aktywny wypoczynek, zabawę i spokojny relaks. Bez względu na porę roku każdy znajdzie tu coś dla siebie. Warto zaplanować tu urlop czy choćby krótki, weekendowy wyjazd.
Dorota Pansewicz
Brak produktów odpowiadających zapytaniu.