Czechy – jeśli nie Praga, to co?
My, Polacy, lubimy naszego południowego sąsiada, a turystyczne wypady do Czech są u nas bardzo popularne. Znane nam klimaty, podobny język, wywołujący na twarzach uśmiech, rozsądne ceny i wiele nieoczywistych atrakcji turystycznych. Ale zbyt często swoje czeskie wojaże ograniczamy tylko do stolicy, a przecież jest tak wiele ciekawych miejsc poza jej granicami!
Morawy i krasowe jaskinie Punkvy, urokliwe miasteczka i zamki jak Loket, zalew Lipno czy Pilzno dla piwoszy. Tylko brać, wybierać!
Zacznij od Moraw
Na szlaku do Wiednia, blisko granicy z Austrią, leży śliczne miasteczko Mikulov. Góruje nad nim barokowy pałac, którego początki sięgają XI wieku i romańskiej warowni, przez wieki wielokrotnie przebudowywanej. Podniesiony z ruin po pożarze w 1715 roku, jest dzisiaj siedzibą muzeum. Jego malownicze okolice zapraszają do pieszych i rowerowych wypraw wśród białych, wapiennych skał, łąk i winnic. Ciekawym celem wycieczki może być także pobliska Święta Góra z kościołem Św. Sebastiana, dokąd wiedzie pątniczy szlak Drogi Krzyżowej. Idziemy przez rezerwat przyrody kryjący wielką różnorodność roślin, a wysiłek włożony w czasami wymagające podejścia, na pewno wynagrodzi niezwykły widok ze szczytu góry na urokliwe miasteczko. Wieczorem warto pozwolić sobie na odpoczynek w jednej z licznych knajpek przy rynku, patrząc, jak zachodzące słońce odbija się od czerwonych dachówek i kieliszków z doskonałym winem.
Bo o ile powoli dajemy się przekonać do win bułgarskich i mołdawskich, to Morawy nadal rzadko kojarzą się z tym szlachetnym trunkiem. A przecież winną latorośl uprawia się tu od II wieku naszej ery! Nasłonecznione wzgórza Palavy są idealnym do tego miejscem! W sielankowych krajobrazach, w położonych na wapiennych stokach winnicach powstają znakomite białe wina: rieslingi, veltlinery czy rulandery, znakomicie wyróżniające się na tle ujednoliconej winnej konfekcji, jaka dominuje na europejskim rynku. Warto się o tym samemu przekonać!
Morawy to również malowniczy kras i wyżłobione w skałach, naturalne jaskinie, gdzie podziemnymi tunelami płyną rzeki, takie jak Punkva. Spływ łódką jej ciemnymi wodami czy wędrówki korytarzami i salami ozdobionymi zadziwiającymi formami stalaktytów to gra warta świeczki. Za najpiękniejszą uważana jest Sala Masaryka, nazwana tak na cześć ojca niepodległej Czechosłowacji i jej pierwszego prezydenta. Punkva przepływa też przez dno przepaści Macocha, której imponująca głębokość 138 metrów powoduje prawdziwy zawrót głowy, a dwa mostki widokowe, skąd rozciąga się jej zjawiskowa panorama, mogą do tego przyczynić. Nie odmówcie sobie jednak tego doznania!
Nie tylko zamki
O zamkach nad Loarą czy tych ufundowanych przez Ludwika II Bawarskiego, wielu z nas słyszało. Nasi sąsiedzi też mają się czym pochwalić!
Czeski Krumlov jest miasteczkiem, gdzie zachował się średniowieczny układ architektoniczny i wiele renesansowych zabytków, z XVI-wiecznym ratuszem i budynkiem browaru, Kolegium Jezuickim i Bramą Budziejowicką. Co wcale nie dziwi – Stare Miasto już od dawna znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Miasteczko położone jest u stóp potężnego zamku na Wełtawą, a jego najstarszą część datuje się na połowę XIII wieku. Rozbudowywany przez setki lat, otoczony fosą, gdzie mieszkają niedźwiedzie traktowane jako symbol miasta, z rozległymi zamkowymi ogrodami, przyciąga wielu zwiedzających. Urodę tego miejsca można podziwiać zwłaszcza z Wieży Zamkowej.
Zamkowi Loket (po polsku ‘łokieć’) nazwę dał meander rzeki Ohrza, przypominający właśnie tę część ręki człowieka. Miejsce ulubione przez czeskiego króla, a potem cesarza Karola IV, który spędzał tu czas przyjeżdżając na polowania w okolicznych lasach. W XII-wiecznej budowli można dziś oglądać m.in. unikatowe zbiory porcelany z armaturą łazienkową, a także… salę tortur. Z odpowiednim podkładem dźwiękowym dochodzącym z głośników potrafi przestraszyć naprawdę. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach!
Zaledwie 65 kilometrów od Pragi leży malownicze miasteczko Kutna Hora, z jego największą, wielce ekscentryczną atrakcją, jaką jest Kaplica Czaszek. To średniowieczna budowla nad miejscem pochówku ofiar epidemii dżumy z XIV wieku i późniejszych ofiar wojen husyckich, przebudowana w stylu barokowym, ale z elementami gotyku, ze zdobieniami wykonanymi z ludzkich kości i czaszek. Jej widok zostaje przed oczami na długo, przywodząc na myśl ‘dance macabre’ i wywołując refleksje o śmierci i przemijaniu.
U czeskich „wód”
Gwiazdą czeskich uzdrowisk są Mariańskie Łaźnie, słusznie uchodzące za jedno z najpiękniejszych europejskich miast, do których już w XIX wieku przyjeżdżano na kuracje zdrowotne i wypoczynek. Gościły koronowane głowy, artystów i utracjuszy, arystokrację i polityków. Ze względu na stylową zabudowę, mnóstwo zieleni i spacerowiczów przemierzających parkowe alejki i popijających ze specjalnych kubeczków lecznicze wody, do dzisiaj wygląda jakby żywcem przeniesione z przedwojennych folderów.
Karlove Vary powstały już w średniowieczu, w miejscu, gdzie odkryto gorące źródła i Karol IV (od jego imienia pochodzi nazwa miasta) kazał założyć tam osadę. Od tamtej pory przyjeżdżali tu liczni kuracjusze, choć z różną częstotliwością. Po okresie załamania (powódź, pożar, wojna trzydziestoletnia), miasto swoją pozycję uzdrowiska odzyskało w XVIII wieku i od tamtej pory nie oddało palmy pierwszeństwa. Splendoru też mu dodała produkowana od 1804 roku słynna Becherovka, idealne zakończenie sutego posiłku z knedliczkami i gulaszem, o czym można się samemu przekonać będąc w Czechach. A kinomanom przypominamy o festiwalu filmowym, gdzie w 2005 roku święcił triumfy film Krzysztofa Krauzego „Mój Nikifor” z niezapomnianą rolą Krystyny Feldman.
Inne rozkosze
Największy sztuczny zbiornik wodny w Czechach w Lipnie nad Wełtawą, pięknie wkomponowany w krajobraz Lasu Czeskiego-Szumawy, latem kusi plażami i różnymi wersjami aktywności na wodzie – pływaniem, żeglowaniem, nurkowaniem, a nawet… wędkowaniem! Nic dziwnego, że uchodzi wśród Czechów za jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku. I to nie tylko letniego, bo zimą np. swój czas mają tam narciarze, korzystający z tras biegowych. Przez cały rok na gości czekają dobrze utrzymane ścieżki rowerowe, a także najciekawsza chyba atrakcja Lipna, ścieżka turystyczna prowadząca wśród koron drzew! Licząca ponad 650 metrów długości, wznosząca się wiele metrów nad ziemią, dostępna także dla dzieci na wózkach i dla niepełnosprawnych, jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą podziwiać urokliwy krajobraz okolic. Zwłaszcza, że 40-metrowa platforma widokowa na jej krańcu zapewnia 100% piękna naszym oczom. Spragnionym mocniejszych wrażeń polecamy zjazd suchym toboganem, czyli specjalnymi saniami z samego jej szczytu.
Czeskie piwo i królujący wśród nich pilzner, mają w naszym kraju swoich gorących zwolenników, którzy powinni skusić się nie tylko na degustację, ale i na niezwykle interesującą wycieczkę do browaru Prazdrój, gdzie od połowy XIX wieku powstaje znakomity Pilsner Urquell. Jego zabytkowy budynek można zwiedzać 7 dni w tygodniu. Piwnica z dębowymi beczkami, gdzie leżakuje złocisty trunek, robi naprawdę imponujące wrażenie! Dla wszystkich smakoszy Pilzno i Muzeum Piwowarstwa to obowiązkowy punkt programu!
Zdecydowanie bardziej rodzinnym miejscem jest za to kompleks rozrywkowy w Libercu – Centrum Babylon, gdzie w stylizowanym na antyczny anturażu można świetnie spędzić czas. Wodny raj z basenami, brodzikami, zjeżdżalniami, a także łaźniami, saunami czy jaskiniami, do tego lunapark, hotel i kasyno, bary, restauracje i pasaż handlowy, co kto lubi! Dla amatorów słonecznych kąpieli – leżaki z widokiem na pobliską górę Ještěd. Znakomity ośrodek narciarski, jaki się tam znajduje, zaprasza zimą, miesiące cieplejsze za to sprzyjają rowerowym i pieszym wyprawom po okolicy. Świetnie oznakowane szlaki i znakomita infrastruktura ze schroniskiem – czego więcej potrzeba, by spędzić tam niezapomniane chwile?
Polskie przysłowie mówi o tym, że pod latarnia najciemniej i dlatego warto popatrzeć na Czechy, jednego z naszych najbliższych sąsiadów, nie tylko przez pryzmat stolicy, ale i licznych atrakcji, jakie można napotkać poza nią. Znakomicie mogą nam w tym pomóc przewodniki i mapy z oferty ArtTravel.
Brak produktów odpowiadających zapytaniu.