Artur Hajzer. Droga Słonia, książka, Znak
  • Artur Hajzer. Droga Słonia, książka, Znak

Artur Hajzer. Droga Słonia

Rodzaj produktu: książka
Producent: Znak
Język: polski
Data wydania: 21-05-2018
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Moje hobby / Wspinaczka
Menu / Polecamy
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Cena: 37,99 

44,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Poznań: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Punkty Poczta. Żabka. Orlen. Ruch
8,90 zł
- Paczkomaty 24/7
9,90 zł
- Polecona. Poczta Polska
5,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
10,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Zobacz więcej

Pierwsza biografia Artura Hajzera, twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy.

Zima na Annapurnie, prawie 7000 m n.p.m. Krzysztof Wielicki sprowadza wyczerpaną Wandę Rutkiewicz do bazy. Artur Hajzer i Jerzy Kukuczka idą dalej. Dzień później świat obiega informacja: Polacy zdobyli zimą najgroźniejszą górę świata.

Artur Hajzer, znany także jako Słoń. Niektórzy mówili, że Kukuczka zastąpił mu ojca. Był najmłodszy spośród tych, którzy odnosili wielkie sukcesy w złotej erze polskiego himalaizmu. Starsi koledzy cenili go za upór, determinację i za to, że umiał załatwić wszystko. By ratować kolegę odciętego od świata na przełęczy pod Everestem, poruszył nawet machiny międzynarodowej dyplomacji. Zginął w tajemniczych okolicznościach na stokach Gaszerbruma I, gdy Polska nie ochłonęła jeszcze po tragedii na Broad Peaku, a on sam dźwigał ciężar oskarżeń o ryzykowanie zdrowiem i życiem kolegów.

Autor wyruszył śladem Słonia do Katmandu i doliny Rolwaling w Nepalu. To właśnie tam Hajzer przekroczył himalajski rubikon. Biografia powstała dzięki wielogodzinnym rozmowom z jego rodziną i przyjaciółmi, partnerami wspinaczkowymi i biznesowymi, podopiecznymi i krytykami programu Polski Himalaizm Zimowy, sławami himalaizmu i wspierającymi ich Szerpami.

Bartek Dobroch – dziennikarz, podróżnik, reporter od 2002 roku współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”. Laureat kilku nagród dziennikarskich za cykl tekstów o tragedii na Broad Peaku w 2013 roku, nagrody Amnesty International „Pióro Nadziei”, nominowany do Grand Press. Przewodnik tatrzański, międzynarodowy przewodnik górski, miłośnik narciarstwa i alpinizmu. Współautor bestsellera Broad Peak. Niebo i piekło. Przez ostatnie trzy lata pracował nad biografią Artura Hajzera.

Recenzje ArtTravel.pl

"Artur Hajzer. Droga Słonia" to poruszająca historia życia i sukcesów wybitnego polskiego himalaisty. Biografia, która pomaga czytelnikowi zrozumieć, dlaczego wspinacze decydują na się kolejne wyprawy wysokogórskie i jak wygląda ich codzienne życie.

Artur Hajzer to bez wątpienia jedna z najważniejszych osobowości polskiego himalaizmu. W środowisku znany był jako Słoń. Miał na swoim koncie mnóstwo sukcesów. Dzięki uporowi i determinacji zdobywał kolejne szczyty. Jego nazwisko jest często wymieniane wśród takich sław Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki, czy Maciej Berbeka. Mimo,że Hajzer był sporo młodszy od swoich wybitnych kolegów, to odnosił ogromne sukcesy, a przy okazji był lubiany i doceniany. W wypowiedziach współtowarzyszy często przeplata się pochwała jego umiejętności organizatorskich i bezwarunkowa chęć niesienia pomocy.

Autorem pierwszej biografii Artura Hajzera jest Bartek Dobroch - dziennikarz i reporter współpracujący z "Tygodnikiem Powszechnym", który na tematyce wspinaczki zna się, jak mało kto. Posiada ogromną wiedzę, a żeby tego było mało, jest także międzynarodowym przewodnikiem górskim. Aby opowiedzieć historię tego wybitnego wspinacza wybrał się między innymi do Nepalu. Rozmawiał z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami Hajzera, dzięki czemu przygotował dla czytelników potężną dawkę faktów z życia Słonia. Dziś na kilka lat po jego śmierci te wszystkie wydarzenia zyskują zupełnie inny wydźwięk.

Profesjonalizm Bartka Dobrocha sprawia, że książkę "Artur Hajzer. Droga Słonia" czyta się z ogromnym zaciekawieniem i wypiekami na twarzy. Czytelnicy zgłębiają tajniki organizacji wypraw wysokogórskich, ale przede wszystkim poznają historię człowieka z krwi i kości, który niestety odszedł zbyt wcześnie...

Karolina

Artur Hajzer to nieżyjący już polski taternik, alpinista i himalaista. Do jego największych wspinaczkowych osiągnięć zaliczyć należy wejścia na szczyty ośmiotysięczników: Manaslu, Annapurny, Sziszapangmy, Dhaulagiri, Nanga Parbat i Makalu. Warto przy tym zaznaczyć, iż na Annapurnę dokonał on – wraz z Jerzym Kukuczką – pierwszego wejścia zimowego. Znany jest on również jako twórca programu Polski Himalaizm Zimowy oraz autor książek: „Atak rozpaczy” i „Korona Ziemi. Nie-poradnik zdobywcy”.

Właśnie dzięki przeczytanej przeze mnie książce „Korona Ziemi. Nie-poradnik zdobywcy” zainteresowałam się postacią jej autora, dlatego ucieszyłam się, gdy dowiedziałam się o wydaniu jego biografii autorstwa Bartka Dobrocha. Uznałam, że to wspaniała okazja i szansa bliższego poznania sylwetki Artura Hajzera – człowieka i wspinacza. I rzeczywiście, nie zawiodłam się na tej książce. Mogę powiedzieć, że spełniła ona moje oczekiwania.

Autor przedstawia w niej dzieciństwo, czasy szkolne i relacje rodzinne Artura Hajzera, opowiada o jego fascynacji górami i pierwszych wspinaczkach skałkowych w Tatrach. Dość dokładnie relacjonuje kolejne jego wyprawy górskie: na Spitsbergenie, w Hindukuszu, w Alpach, Himalajach i Karakorum, dogłębnie prezentując jego relacje ze wspinaczkowymi partnerami.

Następnie Bartek Dobroch opisuje kolejne etapy życia Artura Hajzera: odejście od górskiej wspinaczki, działalność biznesową w zakresie produkcji i sprzedaży turystycznego sprzętu i odzieży, powrót w góry oraz stworzenie programu Polski Himalaizm Zimowy i kierowanie nim. Szczegółowo opowiada wreszcie o zagadkowej i nieco tajemniczej śmierci Artura Hajzera na Gaszerbrumie I w lipcu 2013 roku.

Swoją opowieść Bartek Dobroch uzupełnia licznymi wspomnieniami o Słoniu jego przyjaciół, znajomych i członków rodziny, fragmentami jego własnych wypowiedzi zaczerpniętych z wywiadów czy innych publikacji, anegdotami oraz ciekawymi zdjęciami. Tak skonstruowana biografia daje czytelnikowi możliwość bardzo dobrego, dogłębnego poznania Artura Hajzera – jego charakteru i osobowości, talentu i pasji, a także specyfiki środowiska wspinaczkowego.

Na podstawie treści książki oraz wykorzystanych w niej źródeł muszę przyznać, iż Bartek Dobroch dołożył wszelkich starań, by pierwsza biografia twórcy Polskiego Himalaizmu Zimowego była jak najbardziej rzetelną, obiektywną, solidnie i sumiennie przygotowaną publikacją, wyczerpującą podjęty temat.

Jej lektura pochłania całkowicie czytającego – sama się o tym przekonałam. Uważam, że dla osób interesujących się tematyką wspinaczki i dla miłośników literatury górskiej jest to pozycja obowiązkowa. Książka porywa, fascynuje i urzeka, wywołując mnóstwo emocji. Gorąco polecam ją zatem wszystkim, którzy szukają dobrej, wartościowej literatury faktu. „Artur Hajzer. Droga Słonia” to książka, którą trzeba przeczytać.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Tytuł oryginalny Artur Hajzer. Droga Słonia. Biografia twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy.
Rodzaj produktu książka
Wydawca Znak
Autor Bartek Dobroch
Język polski
Data wydania 21-05-2018
Wydanie 1
Oprawa twarda
Ilość stron 544
Wymiary / mm 150x210
Wysokość / mm 40
Waga / gr 808
EAN 9788324049493
ISBN 978-83-240-4949-3
Indeks producenta 9788324049493

Recenzje i oceny Klientów

Genialna lektura (Karolina)
Oceń produkt
Pierwsza biografia Artura Hajzera autorstwa Bartka Dobrocha jest bardzo wciągająca. Historia tego wspinacza jest niezwykła a zarazem bardzo tragiczna. "Artur Hajzer. Droga Słonia" to opowieść o kolejnych wydarzeniach, wyprawach, problemach i zdobytych szczytach z ogromną starannością i dokładnością, a z kolei czytelnik z zaciekawieniem zagląda na kolejne strony. W książce znalazło się mnóstwo wypowiedzi i wspomnień ludzi, którzy byli związani z Hajzerem. Nie brakuje także zdjęć z różnych etapów jego życia. Warto zajrzeć do tej książki to opowieść o człowieku, który robił niezwykłe rzeczy... (30.05.2018)

Napisz recenzję

Oceniasz: Artur Hajzer. Droga Słonia

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt