• Album map turystycznych dla wodniaków Wisła od Włocławka do Białej Góry, album

Album map turystycznych dla wodniaków Wisła od Włocławka do Białej Góry

Rodzaj produktu: album
Producent: Stowarzyszenie Szkoła Przygody
Język: polski
Data wydania: 2012
Kategoria
Moje hobby / Żeglarstwo
Menu / Mapy / Mapy turystyczne
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 122,90 

139,00 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

To publikacja, która zabierze Was w ponad 200 km podróż po Dolnej Wiśle. Popłyniecie poprzez jeden z ciekawszych pod względem krajoznawczym zakątków Polski, napotykacie tu znakomite zabytki kultury materialnej: stare, prehistoryczne grodziska z historią ginącą w mrokach dziejów, średniowieczne gotyckie zamki. Pruskie XIX wieczne fortyfikacje i twierdze w Toruniu, Chełmnie czy Grudziądzu stanowiące elementy linii obrony dolnej Wisły.

Szczególną rolę w ukształtowaniu krajobrazu dolnej Wisły odegrały dwa bractwa religijne, pierwsze z nich to Krzyżacy, drugie zaś to Mennonici.

Krzyżacy, czego by o nich nie mówić, założyli wiele dobrze prosperujących miast ściśle związanych z rzeką: Toruń, Chełmno, Świecie, Grudziądz, Nowe, Kwidzyn, Gniew czy wreszcie Malbork. Wznieśli fantastyczne zamki i budowle sakralne, których nawet ruiny budzą jeszcze dzisiaj podziw. Urzekają nas nie tylko swym surowym pięknem, ale tak naprawdę kształtują obraz średniowiecza i gotyku.

Mennonici w Polsce pojawili się po wielkich powodziach w połowie XVI w. które zniszczyły osadnictwo w dolinie Wisły. Najważniejsza w ich codziennej egzystencji była wyniesiona z ojczystej Holandii umiejętność walki z wodą, która dla miejscowej ludności wydawała się nie do ujarzmienia. Zadomowili się u nas na dobre i mieszkali przez prawie pięć wieków. Wsie i gminy mennonickie ciągnęły się wzdłuż Wisły od Włocławka przez Toruń, Nowe, Gniew aż po jej ujście. Przez ponad 400 lat budowali wały przeciwpowodzio- we, tamy, wiatraki, sadzili wierzby, dbali o rowy melioracyjne. Pozostały po nich pola i łąki poprzedzielane siecią równolegle biegnącymi kanałów odwadniającymi. Stworzyli spójny system ochrony przeciwpowodziowej, dzięki któremu powstały kompleksy uprawnej ziemi liczące po kilka tysięcy hektarów. W nadwiślańskich wsiach można jeszcze spotkać ich drewniane domy z podcieniami przypominające góralskie chaty z ozdobnymi rzeźbionymi okiennicami i malowidłami.

Paradoksalnie Dolna Wisła pomimo wielowiekowej ingerencji człowieka, która całkowicie zmienienia charakter rzeki, urzeka dzisiaj bogactwem i pięknem przyrody, zachowało się w przestrzeni tzw. międzywala wiele elementów starorzeczy, miejsc podmokłych i zadrzewionych. O wartości przyrodniczej tego odcinka Wisły świadczą liczne rezerwaty i obszary chronione, poczynając od Włocławka do Białej Góry ponad 20 tego typu obiektów.

Wisła była przez wieki ważną europejską arterią komunikacyjną i handlową. Aktualnie ten ogromny akwen jest w niewielkim stopniu wykorzystywany zarówno dla celów żeglugowych jak i turystycznych. Przykładem jak można połączyć turystykę wodną z innymi formami turystyki oraz promocją atrakcji znajdujących się na brzegach i w ich sąsiedztwie może być francuska Loara. Loara jest podobna do Wisły.
Z południa Francji płynęły nią na północ transporty towarów, głównie wina, zaś Wisłą płynęło do Gdańska zboże i inne towary. W dolinie Loary istnieją historyczne miasta i słynne zamki, a w dolinie Wisły mamy Włocławek, Ciechocinek, Toruń, Chełmno, Grudziądz, Gniew i inne miasta obfitujące w atrakcje turystyczne i cenne zabytki. Analogie można mnożyć. Istnieje jednak różnica - Loara jest nadał ważnym elementem życia społeczności zamieszkującej dolinę rzeki, a Wisła robi wrażenie rzeki zapomnianej.

PROJEKT WISŁA
Brak tego typu wyspecjalizowanych przewodników dla turystyki wodnej, zbyt małe nagłośnienie, niedostateczna promocja, sprawiało iż turystyka wodna jest dotychczas niedoceniana i niezbyt dobrze rozpowszechniona. Opracowanie może w znaczący sposób przyczynić się do ożywienia i popularyzacji szlaku turystycznego jakim z pewnością może stać się rzeka Wisła. Projekt jest przedsięwzięciem którego misją jest przedstawienie walorów Dolnej Wisły wszystkim zainteresowanym nią środowiskom i pasjonatom oraz umożliwienie wymiany informacji na jej temat.

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu album
Wydawca Stowarzyszenie Szkoła Przygody
Język polski
Data wydania 2012
Wydanie II
Oprawa twarda
Ilość stron 62
Wymiary / mm 230 x 410
Waga / gr 550
EAN 9788363482008
ISBN 978-83-63482-00-8

Napisz recenzję

Oceniasz: Album map turystycznych dla wodniaków Wisła od Włocławka do Białej Góry

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt