• Afryka gola! Futbol i codzienność Sorus, literatura podróżnicza

Afryka gola! Futbol i codzienność Sorus

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Sorus
Język: polski
Data wydania: 2010
Kategoria
Afryka / Afryka
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 34,90 

39,00 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Dodatkowy rabat -20% przy zakupie przewodnika

„Afryka gola!” to podsumowanie siedmiu wyjazdów autora, dziennikarza sportowego, na Czarny Ląd: do RPA (dwukrotnie), Mozambiku, Suazi, Nigerii, Senegalu oraz na trzy kolejne Puchary Narodów Afryki: Tunezja 2004, Egipt 2006 i Ghana 2008. Książka ma przybliżyć kontynent, na którym po raz pierwszy w historii zostaną rozegrane futbolowe mistrzostwa świata, i zaciekawi nie tylko kibiców, ale również osoby zainteresowane życiem codziennym mieszkańców Afryki.
Całość poprzedza przedmowa Henryka Kasperczaka – polskiego szkoleniowca szczególnie cenionego na Czarnym Lądzie, który prowadził z sukcesami kilka afrykańskich drużyn narodowych.

Książka jest podzielona na dwie części. W pierwszej Michał Zichlarz opisuje
historię afrykańskiego futbolu i najsłynniejszych piłkarzy. Na przykładzie Pucharu Narodów Afryki można się przekonać, jak wielkie emocje wywołuje futbol na Czarnym Lądzie, gdzie piłka nożna to coś więcej niż tylko sport. Autor dużo uwagi poświęcił osobie polskiego szkoleniowca Henryka Kasperczaka, który z sukcesami prowadził drużyny afrykańskie. Przypatrywał się z bliska jego pracy z reprezentacją Senegalu. W książce pojawia się też sporo nazwisk piłkarzy grających dawniej lub obecnie w polskich klubach.
W drugiej część książki dominuje proza życia, ale i tam nie brakuje futbolowych afrykańskich drużyn narodowych. Autor opisuje swoje wrażenia z pobytu w RPA, które będzie gospodarzem Mundialu 2010. W Mozambiku szukał śladów Eusebio, jednego z najlepszych piłkarzy w historii Czarnego Lądu. Kolejny rozdział poświęcony jest Nigerii. Jednym z głównych celów wyjazdu do tego kraju było dotarcie do rodziny pierwszego czarnoskórego reprezentanta Polski – Emmanuela Olisadebe. Prawdopodobnie po raz pierwszy ujawnione zostaną szczegóły transferu „Olego” z nigeryjskiego klubu Jasper United do Polonii Warszawa.
Ostatni rozdział poświęcony jest temu, z czym afrykański futbol szczególnie kojarzy się kibicom, czyli czarom na boisku.
Książka jest ilustrowana mapami i bogatym materiałem zdjęciowym (około 100 fotografii czarno-białych i wklejka barwna), zawiera tez indeks nazwisk.


O autorze
Michał Zichlarz (ur. 1971) –grał w piłkę nożną w drużynach juniorskich Czarnych Gorzyce (skąd pochodzi) oraz Odry Wodzisław. Podczas studiów na Wydziale Historii Uniwersytetu Śląskiego występował w AKS Chorzów. Od 1998 roku pracuje jako dziennikarz sportowy. Debiutował w katowickim oddziale „Gazety Wyborczej”, a od 2003 roku jest reporterem dziennika „Fakt”. Pisuje też artykuły dla gazety „Sport”. Publikował w „Przeglądzie Sportowym”, „Dzienniku” i „Gościu Niedzielnym”. Współpracował z nigeryjską gazetą „Sports Souvenir”, a także z japońskim magazynem „Weekly Soccer Digest”. Jego hobby to sport, a w szczególności piłka nożna, oraz podróżowanie po Czarnym Lądzie, który wielokrotnie odwiedzał. Blog autora: www.afrykagola.pl

Recenzje ArtTravel.pl

Futbol  – to sport, który u wielu osób znacznie podnosi poziom adrenaliny; który potrafi pojednać wrogów oraz zbliżyć zupełnie obce dla siebie osoby; sport, który sprawia, że w czasie jego święta dla wielu osób wszystko inne przestaje się liczyć; sport, który wzbudza ogromne emocje na całym świecie. Jest tak również w Afryce – „niewyczerpanej skarbnicy piłkarskich diamentów” (wedle słów polskiego piłkarza i trenera, Henryka Kasperczaka).
Na temat tego pięknego, tajemniczego, egzotycznego kontynentu, o którym marzy wielu podróżników, napisano wiele książek, będących pokłosiem tych spełnionych marzeń. Michał Zichlarz, niegdyś piłkarz, obecnie dziennikarz i podróżnik , proponuje nieco odmienne i oryginalne spojrzenie na Czarny Ląd: właśnie poprzez pryzmat piłki nożnej. Jakie znaczenie ma ten rodzaj sportu dla mieszkańców tego kontynentu, można przeczytać w jego książce „Afryka gola! Futbol i codzienność”.  Stanowi ona podsumowanie siedmiu podróży autora na Czarny Ląd, zarówno tych zawodowych (gdy jako dziennikarz sportowy relacjonował turnieje finałowe Pucharu Narodów Afryki), jak i prywatnych. Jak pisze we wstępie, książka ta adresowana jest nie tylko do miłośników piłki nożnej czy tych, którzy interesują się futbolem przy okazji mistrzostw świata, ale także do tych wszystkich, którzy są ciekawi świata i lubią poznawać nowe miejsca.
Podkreśla to już sama kompozycja książki. Została ona bowiem podzielona na dwie części: „Piłka po afrykańsku” i „Odkrywanie Czarnego Lądu”.
W pierwszej z nich dominują informacje związane z futbolem, opisywanym na przykładzie kolejnych edycji największej imprezy sportowej na Czarnym Lądzie – Pucharu Narodów Afryki.  Autor przedstawia historię afrykańskiej piłki nożnej, opowiada o tym, jak doszło do zorganizowania pierwszego turnieju oraz jak wyglądała organizacja następnych. Opowiada o najbardziej znanych afrykańskich zawodnikach, a także wymienia nadawane poszczególnym reprezentacjom  przydomki, wyjaśniając, skąd wzięły się te nazwy i jak niektóre z nich zmieniały się.
W tej części książki znajdziemy także relacje autora z turniejów finałowych Pucharu Narodów Afryki, na których bywał ze względów zawodowych. Są one o tyle ciekawe, iż przedstawiają nie tylko związane z rozgrywkami oficjalne informacje, jakie zapewne znaleźć można w różnych innych źródłach. Autor odsłania przed czytelnikiem kulisy organizacji tych turniejów, opisując towarzyszące im skandale i konflikty. Chcę przy tym zaznaczyć, że w żadnym razie nie szuka on taniej sensacji. Z całą rzetelnością pisze o tym wszystkim, co rzeczywiście miało miejsce.
Ciekawostką jest fakt, że w tych relacjach o afrykańskiej piłce nożnej znajdziemy również akcenty polskie. Autor opowiada m.in. o polskim szkoleniowcu, Henryku Kasperczaku, o jego pełnej sukcesów pracy w roli trenera drużyn z Czarnego Lądu, a także o jego rozstaniu z reprezentacją Senegalu.
Druga część książki, choć niepozbawiona tematyki sportowej, zawiera więcej obserwacji związanych z życiem codziennym mieszkańców tego kontynentu. Tu autor skupia się na krajach takich jak: Republika Południowej Afryki, Mozambik, Suazi i Nigeria. W jego relacji są to kraje bardzo różnorodne pod wieloma względami. Bogactwo miesza się tu z ubóstwem, tradycjonalizm i zacofanie w jednym miejscu kontrastuje z wysokim stopniem rozwoju infrastruktury w innym. Panuje duże bezrobocie, z którym ludzie radzą sobie jak mogą, na różne sposoby. W niektórych miejscach pobrzmiewają jeszcze echa apartheidu i mimo wielkiej religijności mieszkańców wciąż dochodzi do zamieszek na tle rasowym oraz ksenofobicznych ataków na imigrantów. A nad tym wszystkim panuje specyficzny, właściwy dla Czarnego Lądu „African time”. Również taką Afrykę pokazuje autor.
Książkę zamyka bardzo ciekawy rozdział o tajemniczo brzmiącym tytule: „Czary na boisku”. Czy rzeczywiście w Afryce czary mają coś wspólnego z futbolem, jakie praktyki bywają tam stosowane, by zapewnić swojej drużynie zwycięstwo, a przeciwnej – klęskę, w jaki sposób piłka nożna wiąże się na tym kontynencie z polityką, jak ten sport wpływa na życie codzienne mieszkańców Czarnego Lądu i dlaczego jest dla nich tak ważny – o tym wszystkim można przeczytać z książki Michała Zichlarza „Afryka gola! Futbol i codzienność”.
Według mnie jest to książka bardzo interesująca. Autor o afrykańskim futbolu i tamtejszym życiu opowiada w sposób zajmujący. Szczególnie o turniejach PNA, na których bywał, opowiada bardzo żywo, oddając klimat tamtych wydarzeń. Doskonale potrafi on przenieść czytelnika do miejsca i czasu, o których opowiada. Widoczna jest w książce jego pasja związana z poznawaniem wciąż na nowo Afryki, co podkreślają przytoczone przez niego słowa, zasłyszane niegdyś od przypadkowego nieznajomego: „Afryka jest jak wirus. Jeśli pojedziesz tam raz, to potem chcesz wracać po raz kolejny”.
Na uwagę zasługuje jego rzetelne podejście do tematu, oparte na doświadczeniu zawodowym, własnych obserwacjach oraz wiedzy zaczerpniętej z innych źródeł, o czym świadczy obszerna bibliografia, której spis znajduje się na końcu książki. Zwracają także uwagę uważne, wnikliwe obserwacje, jakich dokonuje autor i którymi dzieli się z czytelnikiem. Naturalny, swobodny styl, wyrazisty język i przemyślana, zwarta kompozycja sprawiają, iż książkę czyta się bardzo dobrze.
Książka „Afryka gola!” poszerza horyzonty myślowe, poprzez prezentację innego nieco niż zwykle spojrzenia na Afrykę. Myślę, że tak oryginalny sposób jej pokazania, z jakim mamy tu do czynienia, był trafionym pomysłem.
Książkę Michała Zichlarza poleciłabym przede wszystkim miłośnikom futbolu. Uważam, że będzie ona dla nich wspaniałym uzupełnieniem wiedzy na temat tego sportu. Jednak i inne osoby mogą w niej znaleźć coś dla siebie. Jak już wspomniałam na początku, powołując się na słowa autora, jest to książka również dla tych wszystkich, którzy są ciekawi świata i pragną wzbogacać swoją wiedzę na jego temat. Rzeczywiście - za jej pośrednictwem można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Jej lektura zapewnia wiele przyjemnie, lecz i pożytecznie spędzonych chwil. Mówiąc krótko – jest to książka warta poznania, z całą pewnością zasługująca na pozytywną rekomendację.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Sorus
Autor Michał Zichlarz
Język polski
Data wydania 2010
Oprawa miękka
Ilość stron 350
Wymiary / mm 140 x 200
EAN 9788389949806
ISBN 978-83-89949-80-6

Napisz recenzję

Oceniasz: Afryka gola! Futbol i codzienność Sorus

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt