Ja, pustelnik. Autobiografia, książka, Wydawnictwo Literackie

Ja, pustelnik. Autobiografia

Rodzaj produktu: książka
Producent: Wydawnictwo Literackie
Język: polski
Data wydania: 14-09-2017
Kategoria
Menu / Inne
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Moje hobby / Wspinaczka
Menu / Oferta specjalna / Oferta dla podróżników / Książki dla podróżników
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 37,99 

49,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Poznań: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Punkty Poczta. Żabka. Orlen. Ruch
8,90 zł
- Paczkomaty 24/7
9,90 zł
- Polecona. Poczta Polska
5,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
10,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Zobacz więcej

Czternaście ośmiotysięczników w 20 lat. Trzeci Polak, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum
Najwyższe szczyty i cena, jaką trzeba za nie zapłacić
Legendarny himalaista Piotr Pustelnik po raz pierwszy opowiada swą historię

Ta książka jest jak najlepsza powieść przygodowa. Dużo w niej zwrotów akcji, przypadkowych, a jak się później okaże przełomowych wydarzeń, radości, smutku, potyczek z przeznaczeniem i balansowania na granicy życia i śmierci.

Nic nie zapowiadało, że Piotr Pustelnik zostanie jednym z najbardziej szanowanych i najlepszych górskich zdobywców. Poważna choroba serca, nadopiekuńcza matka, wesołe, czasem też trudne dzieciństwo. Pasja i miłość do gór rodziły się powoli. Pierwszego kursu skałkowego nie ukończył, mimo to coraz mocniej wierzył, że wysokie góry, te najwyższe, są jego prawdziwym przeznaczeniem.

Swój pierwszy ośmiotysięcznik, Gaszerbrum II, zdobył w 1990 roku. Miał wówczas 39 lat. Droga na szczyty wszystkich czternastu ośmiotysięczników i zdobycie Korony Himalajów i Karakorum zabrały mu 20 lat.

Ta książka jest opowieścią o tej drodze. I o cenie, jaką trzeba było za to zapłacić. Pustelnik szczerze, a w wielu momentach po prostu pięknie opowiada o swej pasji i sukcesach, ale też o tym, co w drodze na szczyt poświęcił, a poświęcił wszystko. Jest w tej opowieści miejsce na radość i świętowanie, jest także paniczny, zwierzęcy strach, są wspaniali himalaiści, z którymi się wspinał: Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, Piotr Morawski i plejada wielu innych wybitnych zdobywców, jest także smutek po stracie kolejnych przyjaciół i partnerów od liny.

Dlaczego góry tak pociągają? Co pchało Pustelnika na najwyższe szczyty świata?
Jak twierdzi sam bohater, wytłumaczyć, dlaczego ludzie chodzą po górach, albo się nie da, albo nie potrzeba tego robić – ta książka jest jednak próbą odszukania odpowiedzi na to pytanie.

Recenzje ArtTravel.pl

Piotr Pustelnik „Ja, pustelnik. Autobiografia”

„Strach to moje drugie imię. Zawsze się bałem. Kiedyś bałem się skrycie, potem otwarcie”. Czy ktokolwiek mógłby się spodziewać, że takie słowa wypowie zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, a więc człowiek, który podjął się niełatwego wyzwania i sprostał mu? A jednak – tak o sobie powiedział Piotr Pustelnik, alpinista i himalaista, obecnie prezes Polskiego Związku Alpinizmu. Skompletowanie Korony Himalajów i Karakorum, czyli zdobycie wszystkich czternastu ośmiotysięczników, zajęło mu dwadzieścia lat. Osobie postronnej trudno ocenić, czy to dużo czy mało. Sądzę jednak, że bliższe poznanie życia Piotra Pustelnika pozwoli zrozumieć, jak trudną drogę musiał on przejść, aby dojść do obecnego punktu swojego życia.

Szansą na to poznanie jest autobiografia himalaisty „Ja, pustelnik”, powstała przy współudziale dziennikarza Piotra Trybalskiego, na podstawie przeprowadzonych wielu wspólnych rozmów.

„Zresztą nigdy nie byłem herosem, raczej mimozą. Często na coś chorowałem – tu przeziębienie, tam angina. Bez cudów – jeśli ktoś urodził się wcześniakiem, zawsze ma jakieś problemy ze zdrowiem. Potem okazało się, że coś się działo z sercem”. Tym czymś była poważna choroba serca. Chorowity chłopiec, zwolniony w szkole z zajęć wychowania fizycznego, obawiający się o własne zdrowie i życie, nie mógł zapewne przypuszczać, że kiedyś będzie się wspinać na najwyższe górskie szczyty świata. Dokonał tego. Jego opowieść, zawarta w niniejszej książce, dowodzi, iż nie było to łatwe. Niektóre ze szczytów długo nie chciały się poddać, ale wreszcie się udało.

Jak wyglądała walka autora tej opowieści z górami? W jaki sposób udało mu się pokonać w sobie małego przestraszonego chłopca, który tkwił w nim nawet gdy był już dorosłym człowiekiem? Jakich wyborów musiał dokonywać, z jakimi decyzjami się zmierzyć? Jaką cenę musiał zapłacić za realizację swoich marzeń i pasji? Tego dowiedziałam się od samego Piotra Pustelnika. Zapisane w książce wspomnienia są bowiem tak żywe, iż miałam wrażenie, że nie tyle czytam tę opowieść, co raczej jej słucham.

A „wysłuchałam” jej z zapartym tchem. Dla mnie była niesamowita i fascynująca. Choć wcześniej nazwisko Piotra Pustelnika jako himalaisty było mi znane, przekonałam się, że tak naprawdę do tej pory niewiele o nim wiedziałam. Przeczytana autobiografia to zmieniła. Dzięki niej mogłam rzeczywiście poznać jej autora, zrozumieć jego życie, pasje, motywy postępowania, obawy i wybory. I chociaż – jak sam on przyznaje – w środowisku wspinaczkowym niektórzy przyjmowali jego dokonanie pobłażliwie (ze względu na to, iż na siedem ośmiotysięczników wszedł przy wspomaganiu tlenem, a więc w nieco gorszym stylu), we mnie, po lekturze książki, jego postawa życiowa i górskie osiągnięcia wzbudziły podziw i szacunek.

„Ja, pustelnik” to wspaniała, pasjonująca i ekscytująca opowieść o odwadze i strachu, o pokonywaniu własnych słabości, o partnerstwie w górach i odpowiedzialności za drugiego człowieka, o złożonej ludzkiej naturze. Nade wszystko zaś jest to opowieść o niezwykłym człowieku, jakim jest Piotr Pustelnik. Dodam, że książka jest bogato ilustrowana ciekawymi zdjęciami, które wzbogacają i uatrakcyjniają lekturę.

„Góry są środkiem, człowiek jest celem. Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt, robi się to, aby stać się kimś lepszym”. Te słowa, których autorem jest włoski alpinista Walter Bonatti, stanowią motto tej książki i znakomicie według mnie ilustrują i podsumowują życie Piotra Pustelnika. Warto się o tym przekonać, sięgając po jego autobiografię. Polecam szczerze wszystkim tę wyśmienitą i wyborną lekturę. I ostrzegam – jeśli zacznie się ją czytać, niełatwo jest się od niej oderwać.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu książka
Wydawca Wydawnictwo Literackie
Autor Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski
Język polski
Data wydania 14-09-2017
Wydanie 1
Oprawa twarda
Ilość stron 504
Wymiary / mm 145x210
Wysokość / mm 38
Waga / gr 480
EAN 9788308063194
ISBN 978-83-08-06319-4
Indeks producenta 9788308063194

Napisz recenzję

Oceniasz: Ja, pustelnik. Autobiografia

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt