• Zjadłem Marco Polo Bezdroża, literatura podróżnicza

Zjadłem Marco Polo Bezdroża

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bezdroża
Język: polski
Data wydania: 01-05-2014
Kategoria
Azja / Afganistan
Azja / Chiny
Azja / Kirgistan
Azja / Tadżykistan
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 33,90 

39,90 zł

Chwilowo niedostępne
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Krzysztof Samborski zabiera nas w podróż do Azji Centralnej, która jest jego miłością i celem wypraw od ponad dwudziestu lat. Pokazuje nam Kirgistan, Tadżykistan, Afganistan i Chiny takimi, jakimi je poznał i jakie go urzekły. Dzikie i autentyczne. Warto sięgnąć po tę książkę. Usiąść wygodnie w fotelu i podążyć szlakiem azjatyckiego stepu, dalej na wschód, w stronę niedostępnych gór, w odwiedziny do serdecznych ludzi, którzy tam mieszkają. Kto wie? Może autor zachęci nas do wyruszenia we własną podróż do Azji – śladami Marco Polo? Dziś, teraz, póki jest jeszcze czas. Bo za dwadzieścia lat te miejsca zmienią się bezpowrotnie. Opisywany w książce świat przestanie istnieć.

Recenzje ArtTravel.pl

Są takie miejsca na świecie, które jeszcze przez długi czas nie zmienią się w znaczącym stopniu. Ale są też takie, które zmieniają się bardzo szybko i za niedługo będą zupełnie inne. Zmienią się krajobrazy, a przede wszystkim żyjący tam ludzie. Tak uważa Krzysztof Samborski – dziennikarz, zapalony motocyklista i – jak sam siebie określa – już nie turysta, ale jeszcze nie podróżnik, zauroczony Azją Centralną. Właśnie z tego powodu od wielu lat podróżuje do Kirgistanu, Tadżykistanu, Afganistanu i Chin. Z tej też przyczyny chciałby utrwalić zanikający stopniowo obraz tych krajów i czyni to w tej właśnie książce. „Zjadłem Marco Polo” to opowieść oparta na wielokrotnych podróżach autora do wspomnianych krajów.

W książce tej Krzysztof Samborski zabiera nas do miejsc niezbyt popularnych wśród turystów, stosunkowo rzadko odwiedzanych – może jedynie przez podobnych mu pasjonatów. Zabiera nas na wyprawę prowadzącą drogami i bezdrożami, poprzez bezkresne pustkowia i niewielkie osady, góry, stepy, pustynię. Pokazuje nam piękne krajobrazy, urzekające dziką, niczym nieujarzmioną przyrodą, zakątki świata nieskażone jeszcze do końca cywilizacją, naturalne, niemal dziewicze. Prezentuje krainę, w której czas płynie inaczej, jakby wolniej, a jej mieszkańcy są gościnni i serdeczni. Prowadzi nas do ludzi, którzy - choć żyją bardzo skromnie, często po prostu biednie, nie korzystają z żadnych znanych nam udogodnień cywilizacyjnych, bo ich nie znają, nie znają też innego życia poza tym, jakie prowadzą, a los niejednokrotnie ciężko ich doświadcza – są autentycznie szczęśliwi. Ich szczęście zaś nie opiera się na dobrach materialnych, lecz na prostym, zwyczajnym życiu, przyjmowaniu ze spokojem codziennych trosk, docenianiu przez nich tego, co posiadają.

Sięgając do wspomnień XIX-wiecznego podróżnika Bronisława Grąbczewskiego czy znanego reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego, a także do własnych wnikliwych obserwacji poczynionych na przestrzeni ponad dwudziestu lat, Krzysztof Samborski porównuje zmieniający się obraz odwiedzanych przez siebie miejsc, zauważa zachodzące metamorfozy, wskazuje też na to, co wciąż jeszcze jest niezmienne, choć – czego się obawia – nie na długo.

Przy okazji czyni sporo dygresji i dzieli się nachodzącymi go refleksjami, które trafiają do czytelnika. Dzięki temu łatwo zauważyć, iż opisane tu wyprawy to nie tylko podróż po Azji, lecz również podróż autora książki w głąb samego siebie.

„Marzenia same się nie spełniają. Trzeba marzyć, pragnienia zamieniać w plany i je realizować. Każdego dnia”. To słowa Krzysztofa Samborskiego. Poznając jego opowieść i towarzysząc mu w wyobraźni w podróży po Kirgistanie, Tadżykistanie, Chinach i Afganistanie, nietrudno odgadnąć, że jemu udało się spełnić i udaje się wciąż realizować wielkie marzenie, jakim było odnalezienie swojego miejsca na ziemi. On je odnalazł, teraz zaś pragnie je przybliżyć innym, pokazać je takim, jakim on je widzi.

„Zjadłem Marco Polo” to książka, która intryguje już samym tytułem, zaś jej treść ciekawi i przyciąga uwagę. Z jej kart emanuje pasja, fascynacja włóczęgą po świecie, prawdziwa miłość do opisywanych tu miejsc, ale też pewien smutek, zaduma i melancholia. Emocje autora udzielają się odbiorcy w trakcie czytania. Lektura ta inspiruje, budzi tęsknotę za podróżowaniem do najodleglejszych zakątków świata, za odkrywaniem tego, co nieznane, wzmaga pragnienie, by samemu poczuć klimat miejsc opisanych w książce i przedstawionych na pięknych, wprost zapierających dech w piersiach fotografiach.

Na pewno nie każdy – z różnych powodów – mógłby sobie jednak pozwolić na podjęcie takiej wyprawy. Dlatego książka Krzysztofa Samborskiego to lektura idealna dla osób ciekawych świata, szczególnie zaś dla tych, którzy cenią niekonwencjonalne podróże. Polecam, bo naprawdę warto ją przeczytać.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bezdroża
Język polski
Data wydania 01-05-2014
Oprawa miękka
Ilość stron 238
Wymiary / mm 150 x 210
Waga / gr 471
EAN 9788324685134
ISBN 978-83-2468-513-4

Napisz recenzję

Oceniasz: Zjadłem Marco Polo Bezdroża

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt