• Zapiski (Pod)różne National Geographic, literatura podróżnicza

Zapiski (Pod)różne National Geographic

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: National Geographic
Język: polski
Data wydania: 29-06-2011
Kategoria
Moje hobby / Podróże
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 10,90 

12,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Jak złapać największego węża świata, czy mongolska kuchnia wykwintnością dorównuje francuskiej, czym różni się wsiadanie do pociągu w Polsce od wsiadania do pociągu w ... Bombaju albo jak przewieźć samolotem (w bagażu podręcznym) dwumetrową lampę. Martyna Wojciechowska uwielbia podróżować, ponieważ każdy dzień w podróży jest jak jajko z niespodzianką. Jej najnowsza książka to zbiór felietonów, w których opisuje swoje przygody; czasami wesołe, czasami smutne, zawsze jednak uczące nas czegoś nowego o świecie, w ktorym żyjemy, a który widziany jej oczami jest tak niesamowicie inspirujący i piękny.

Recenzje ArtTravel.pl

„Nigdy nie odmawiaj zaproszenia. Nigdy nie opieraj się nieznanemu. Po prostu otwórz się na świat i napawaj przeżyciami. A jeśli się sparzysz? Cóż, trudno… Pewnie nie na darmo”.
Te usłyszane kiedyś słowa stały się dla Martyny Wojciechowskiej – znanej podróżniczki – dewizą życiową. Stosowanie tej zasady w życiu widoczne jest w realizowanych przez nią projektach i w odbywanych podróżach, w czasie których rzeczywiście otwiera się ona na świat, starając się poznać go wszystkimi zmysłami i od każdej możliwej strony. Odzwierciedleniem tego są również pisane przez nią książki. Jedną z nich są „Zapiski (pod)różne”. Książka ta powstała na podstawie zapisków, robionych przez autorkę w czasie podróży po świecie, jej przemyśleń, refleksji i wspomnień. Część tych tekstów Martyna Wojciechowska zebrała właśnie w tej książce, która stanowi pewien wycinek z jej życia w drodze.
Znajdują się tu jej wspomnienia z podróży po Ekwadorze, Japonii, Republice Południowej Afryki, Indiach, Alasce, Wenezueli, Mongolii, Islandii, Namibii, Zanzibarze, Kenii, Chile, Nepalu i Argentynie. Podczas tych podróży spotykają ją rozmaite, nieraz zaskakujące zdarzenia i przygody. Często też dokonuje ona naprawdę ekstremalnych czynów.
W Ekwadorze Martyna Wojciechowska odwiedza szamana, poznaje technikę wyplatania kapeluszy panama, a także próbuje tamtejszego, dość specyficznego przysmaku. W Indiach jedzie przeładowanym do granic możliwości pociągiem, kupuje sari oraz trafia na plan produkcji bollywoodzkiej. W Japonii poznaje z bliska niektóre aspekty tamtejszej kultury i uczy się lepić garnki. Będąc w RPA, nurkuje wśród rekinów, zaś w Wenezueli tropi wielką anakondę. Wspina się na górskie szczyty w Rosji, w Nepalu i na Alasce, a także poznaje niektóre zwyczaje i tradycje, panujące w Namibii, W Mongolii i na Zanzibarze.
Chcecie dowiedzieć się, jak można odróżnić, czy brodząc w bagnie nadepnęło się na anakondę czy kajmana? Jesteście ciekawi, dlaczego z kilkugodzinnego pobytu Martyny Wojciechowskiej i jej ekipy u szamana z trudem udało się zmontować zaledwie kilka ujęć? Interesuje Was, jakie abstrakcyjne i oryginalne pamiątki przywoziła ona ze swych z podróży i jak radziła sobie z nieznajomością języka w niektórych krajach? Tego i wielu innych ciekawych rzeczy dowiecie się, jeśli sięgniecie po książkę „Zapiski (pod)różne”. Książka ta bardzo mi się spodobała. Uważam, że zawarta w tytule gra słów doskonale do niej pasuje. Zawarte w niej teksty i zapiski z podróży są rzeczywiście bardzo różnorodne pod względem treści, tematyki oraz tonu, w jakim zostały napisane.
Niektóre z nich są wesołe i żartobliwe, bawią i wywołują uśmiech na twarzy, a nawet głośny śmiech. Inne – poważne, skłaniające do refleksji i zastanowienia się nad poruszonymi w nich sprawami. Są też takie, które prawdziwie wzruszają.
Taka różnorodność tematyczna i treściowa sprawia, że podczas czytania książki ani przez chwilę nie można się nudzić. Autorka przez cały czas zaskakuje czytelnika różnymi ciekawostkami na temat odwiedzanych przez siebie zakątków świata oraz przeżytych tam przygód. Poprzez tę różnorodność tekstów książka Martyny Wojciechowskiej pokazuje i podkreśla, jak różny pod wieloma względami jest świat – i to dobrze, bowiem dzięki temu jest tak ciekawy.
Patrząc na współczesny świat, bardzo często można zauważyć powszechną tendencję do oceniania, krytykowania tego, co odmienne, inne, nieznane. „Inne” staje się w oczach wielu „gorsze”. Czy słusznie? Martyna Wojciechowska pisze: „Jest nas na świecie blisko 7 miliardów! Dlatego nie sądźmy, że nasz punkt widzenia, nasze wyznanie, sposób budowania relacji, wychowywania dzieci, nawet kanony piękna są lub powinny być jedynymi słusznymi”. Zamiast narzucać swoje standardy, uczmy się od innych. Bądźmy jak dzieci chłonące świat wszystkimi zmysłami, ciekawi każdego człowieka, otwarci i gotowi do nauki”.
I to jest chyba najważniejsze przesłanie tej książki. Jej autorka, zabierając nas w niej do różnych krajów i prezentując tamtejsze tradycje, tak różne od tych, które panują w naszej kulturze, uczy nas tolerancji i dostrzegania piękna w każdym zakątku świata oraz w jego różnorodności. „Zapiski (pod)różne” to przykład książki, która bawi, uczy i skłania do przemyśleń. Znakomicie oddaje ona podróżniczą pasję autorki, przebijającą z każdego wręcz słowa. Język książki jest żywy i barwny, styl – ciekawy i naturalny. Lekkie pióro autorki sprawia, iż lektura „Zapisków (pod)różnych” jest prawdziwą przyjemnością. Warto dodać, że książka jest bardzo ładnie wydana i wzbogacona została ciekawymi, kolorowymi zdjęciami, które urozmaicają i dodatkowo umilają lekturę.
Z całą pewnością jest to książka warta poznania i godna polecenia – co też czynię. Szczególnie powinna spodobać się osobom ciekawym świata i pragnącym go poznawać z różnych stron. Jestem pewna, że wszystkim, którzy po nią sięgną, dostarczy wielu miłych i niezapomnianych wrażeń. Zapraszam więc do lektury „Zapisków (pod)różnych” Martyny Wojciechowskiej.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca National Geographic
Autor Martyna Wojciechowska
Język polski
Data wydania 29-06-2011
Oprawa miękka
Ilość stron 175
Wymiary / mm 105 x 150
Waga / gr 90
EAN 9788375965193
ISBN 978-83-7596-182-9

Napisz recenzję

Oceniasz: Zapiski (Pod)różne National Geographic

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt