Zanim świat się udusi, literatura podróżnicza, PrimoLibro
  • Zanim świat się udusi, literatura podróżnicza, PrimoLibro

Zanim świat się udusi

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: PrimoLibro
Język: polski
Data wydania: 30-06-2016
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 24,90 

28,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Dagmara Babiarz - urodziła się w Rzeszowie, część życia spędziła w Warszawie, kilka lat w Nowym Jorku, do chwili obecnej zmienia miejsca zamieszkania średnio co kilka lat. Oprócz ukończonych kierunków studiów jak filologia polska, historia, czy resocjalizacja ma za sobą wiele zaledwie tkniętych: np. ekonomika, dziennikarstwo, geografia... Obok prac umysłowych jak nauczycielstwo i dziennikarstwo, jak praca w domu dziecka czy w wydawnictwie książkowym ma na swoim koncie wiele prac fizycznych - w lesie, w browarze, w sklepie, w hospicjum i kilka takich, o których wspominać się nie chce chociaż trudno się ich wstydzić.
Mimo wielu zainteresowań pospolitych jak dobry film, teatr czy książka ma niesłabnący pociąg do wypadów alpinistycznych, ekscesów nurkowych, akrobacji paralotniarskich, wysiłków off- roadowych i wszystkiego tego, co powoduje, że życie nabiera innych kształtów niż te codzienne.

Fascynują ją inne kultury i społeczności - ich życie, religie, tradycje, zwyczaje. Aby je poznać - podróżuje. Podróże nadają sens temu co robi, a dzielenie się wrażeniami - sens podróżom. Dlatego o tym pisze. W 2007 roku ukazała się nakładem wydawnictwa Mamiko jej debiutancka książka "Otwórz oczy" - opisy podróży i obyczajów ludzi mieszkających w najodleglejszych zakątkach świata. W styczniu 2008 roku Mamiko wydało jej kolejną książkę „Podróż za kilka zielonych”, w której autorka koncentruje się na autochtonach i kulturze najpiękniejszych zakątków USA. Książka o Papui jest pierwszą, w której stara się zwrócić uwagę na tendencje separatystyczne kraju i konflikty zbrojne jakie tam mają miejsce.

Recenzje ArtTravel.pl

Różne są sposoby podróżowania po świecie. Można to robić lekko, łatwo i przyjemnie, starając się „zaliczyć” w jak najkrótszym czasie jak najwięcej krajów, zdobywając kolejne pieczątki w paszporcie. Ale można też podróżować inaczej – w trudnych, nieraz ekstremalnych warunkach, nie spiesząc się, poznając ludzi, ich otoczenie i rzeczywistość, w jakiej żyją.

Ten drugi sposób podróżowania bliski jest Dagmarze Babiarz, zafascynowanej innymi kulturami, odmiennymi tradycjami, zwyczajami, wierzeniami. Właśnie z tego powodu jednym z celów jej podróży była Papua – Nowa Gwinea. Relację z tej wyprawy zaprezentowała w książce „Zanim świat się udusi”.

Autorka w ciekawy, zajmujący sposób opowiada o tej swojej podróży, o przeżyciach, jakie stały się jej udziałem, o tym, co widziała i czego doświadczyła. Nie wszystkie z tych doświadczeń były przyjemne. Choroba, jaka ją dopadła, a także zetknięcie się z obecnymi problemami i bolączkami tego kraju – ze zbrojnymi konfliktami i działaniami separatystycznymi – położyły się cieniem na tej wyprawie. Nie zdołały jednak przesłonić tego, co było w niej piękne, wspaniałe, ekscytujące.

Dagmara Babiarz podczas swojej pełnej egzotyki podróży miała okazję dotrzeć do najdalszych zakątków Papui oraz zobaczyć to, co niewielu turystów ma szansę czy po prostu chęć zwiedzić. Nie brakowało przy tym ekstremalnych doznań. Ciekawa świata podróżniczka przedzierała się przez dżunglę i pokonywała górskie wzniesienia. Odwiedzała papuaskie wioski, w których zatrzymywała się na jakiś czas, obserwując sposób mieszkania, styl życia, pracę zwyczaje i zwykłe, codzienne czynności Papuasów, co było dla niej wspaniałym i fascynującym doświadczeniem. Wszystkimi tymi wrażeniami z wyprawy dzieli się z czytelnikami w swojej książce, opisując wygląd papuaskich wsi, chat, domostw, a także samych Papuasów, utrwalając na papierze klimat tamtego, jakże odmiennego od naszych realiów, odległego świata.

Lektura książki „Zanim świat się udusi” wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Czułam się, jakbym sama odbywała opisywaną tu podróż. Na pewno sporo dowiedziałam się na temat Papui, jej mieszkańców oraz obecnej sytuacji politycznej. Dodam, iż książka ta, o wiele mówiącym tytule, skłania do refleksji, uczy szacunku i zrozumienia dla odmienności, pozwala również docenić fakt istnienia jeszcze na naszej planecie zakątków, w których cywilizacja całkowicie jeszcze nie zapanowała.

Myślę, że opowieść Dagmary Babiarz może stać się dla wielu osób inspiracją i motywacją do tego, by samemu odważyć się na tego typu podróż – niespieszną, nastawioną na poznawanie miejsc i ludzi, na wtapianie się w zastaną rzeczywistość, odbiegającą nieco od zwykłych standardów turystycznych. Według autorki książki nie ma niebezpiecznych podróży – są ewentualnie tylko wyprawy źle zaplanowane. Dlatego podpowiada tu, co jest najważniejsze przy planowaniu podróży, a przy tym podkreśla, iż nie należy zniechęcać się wtedy, gdy dopadnie nas związany z wyprawą kryzys. Może się to zdarzyć każdemu, o czym przekonała się ona osobiście. Ważne, by umieć poradzić sobie w trudnych sytuacjach.

Wszystkim lubiącym literaturę podróżniczą, wszystkim osobom ciekawym świata, zwłaszcza jego najodleglejszych zakątków, polecam książkę „Zanim świat się udusi”. Moim zdaniem naprawdę warto po nią sięgnąć.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca PrimoLibro
Autor Dagmara Babiarz
Język polski
Data wydania 30-06-2016
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 130
Wymiary / mm 150x210
Waga / gr 177
EAN 9788363424985
ISBN 978-83-6342-498-5

Napisz recenzję

Oceniasz: Zanim świat się udusi

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt