Zakopane, nie ma przebacz! Pascal

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Pascal
Język: polski
Kategoria
Europa / Polska / Miasta / Zakopane
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 31,90 

39,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Zabawny, barwny, wielowymiarowy, momentami sarkastyczny opis górskiej stolicy Polski – Zakopanego. Autorki, nie bacząc na konsekwencje, opisują prawdziwą góralską naturę. Sporo miejsca poświęcają podhalańskiej kulturze, dorocznym obrzędom czy magii bacowskiej. Opowiadają o ludziach, którzy odegrali kluczowe role w życiu Zakopanego: Witkacym, Rafale Malczewskim, Zofii Stryjeńskiej, Karolu Stryjeńskim. Nie zabrakło rozdziału o kobietach w życiu Witkacego – matce, żonie i licznych kochankach. Autorki zdecydowały się także (czasem z przymrużeniem oka) poruszyć tematy bolesne i przynoszące ujmę zarówno ceprom, jak i góralom: karygodne zachowanie niektórych gości, kombinatorstwo i niesławną chciwość części góralskich gospodarzy, tragiczne zarządzanie przestrzenią miasta i dopełniające obrazu zniszczeń samowole budowlane. Nie bacząc na osobiste ryzyko, autorki próbują uratować oryginalną, niepowtarzalną góralszczyznę oraz ocalić tatrzańską atmosferę znaną z wierszy Kasprowicza i Tetmajera.
W tytułowym „nie ma przebacz” nie ma słowa przesady. Obie autorki rozdają razy na prawo i lewo. Ale nie na oślep. Dostaje się góralom za irytującą góralskość, ceprom za podlaną litworówką ceperskość. W dodatku fascynujące artystyczno-damsko-męskie podróże po dwudziestoleciu, imponujące macierzyństwo w śniegu zakopane i straszliwe Zakopane samowolą budowlaną stojące. Obawiam się, jak one na te Krupówki wrócą? Czy „księżyc nad Kościeliskiem” jeszcze dla nich zaświeci? Niechby nawet światłem odbitym.
Tomasz Sianecki, TVN24  

Recenzje ArtTravel.pl

Beata Sabała-Zielińska i Paulina Młynarska to osoby, które z pewnością mogą wiele powiedzieć na temat Zakopanego. Pierwsza z nich jest rodowitą góralką i mieszka w tym mieście. Druga – pochodzi z Warszawy, ale od 2000 roku na stałe mieszka w Kościelisku – wsi położonej w pobliżu, na Podhalu. Obie dziennikarki są bardzo mocno związane uczuciowo z Zakopanem, zaś owocem tego uczucia jest książka „Zakopane, nie ma przebacz!”.

Nie jest to ich pierwsza wspólna książka. Poprzednia, „Zakopane odkopane. Lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska”, również traktowała o wspomnianym mieście. Przeczytałam ją jakiś czas temu z powodu mojego sentymentu do Zakopanego. Obecnie z tej samej przyczyny, a także zachęcona udaną lekturą wcześniejszej publikacji autorek, z przyjemnością sięgnęłam po ich kolejną opowieść: „Zakopane, nie ma przebacz!”.

Od razu powiem, że nie zawiodłam się na tej książce. Od samego początku pochłonęła ona cała moją uwagę – tak bardzo była dla mnie ciekawa i zajmująca.

Autorki przywołały tutaj przeszłość Zakopanego, sprawnie wprowadzając czytelnika w minioną atmosferę, w przed- i powojenny klimat tego miasta. Opowiadają o dawnych ludowych wierzeniach, zwyczajach, obrzędach i tradycjach góralskich, niektórych żywych nawet jeszcze do dzisiaj, a dotyczących takich kwestii jak: relacje w rodzinie, macierzyństwo i wychowanie dzieci, śmierć i pochówek zmarłych, różne święta i uroczystości (Boże Narodzenie, Wszystkich Świętych, Zaduszki, Trzech Króli, Matki Bożej Gromnicznej), magia i czary oraz medycyna ludowa.

Ponadto pisarki barwnie odmalowuję przed nami sylwetki i burzliwe życiorysy znanych osób związanych z Zakopanem. Przeczytamy tu więc o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu (Witkacym) oraz kobietach, które odegrały ważną rolę w jego życiu. Zapoznamy się ze szczegółami nieszczęśliwego małżeństwa Zofii i Karola Stryjeńskich. Poznamy też bliżej postać Rafała Malczewskiego.

Poza tym Beata Sabała-Zielińska i Paulina Młynarska żywo i z humorem przybliżają nam wybuchowy, krewki i pełen temperamentu charakter górali, przytaczając jako przykłady historie rozmaitych bijatyk, starć i awantur z rękoczynami w tle, nierzadko kończących się dla kogoś tragicznie.

Tej barwnej, dawnej atmosferze Podhala przeciwstawiają autorki obraz – niezbyt pochlebny, należy podkreślić – dzisiejszego Zakopanego. I tu – zgodnie ze stwierdzeniem zawartym w tytule „nie ma przebacz!” – dostało się wielu osobom: turystom, którzy często zachowują się niewłaściwie, wręcz z całkowitym brakiem kultury, góralom, którzy pozwalając sobie na samowolę, przyczyniają się do tego, iż krajobraz Zakopanego staje się coraz bardziej kiczowaty, a także włodarzom miasta, którzy pozwalają na utrzymywanie takiego stanu rzeczy.

Beata Sabała-Zielińska i Paulina Młynarska mocno, bez ogródek, szczerze aż do bólu opisują dzisiejsze Zakopane pełne wspomnianego kiczu i komercji. Nie czynią tego jednak w złych intencjach, nie chcą zdyskredytować swojego – ukochanego przecież – miasta. Krytyczne opinie autorek wynikają raczej z troski o przyszłość tego pięknego zakątka Polski. Zresztą swoje słowne „ciosy”, choć bezwzględne i pełne pasji, łagodzą one humorem, ironią, żartem. Ich słowa, tak wspaniale przywołujące czar dawnego Zakopanego, wyrażają nadzieję, że kiedyś wrócą jeszcze dobre dla miasta czasy, że powróci niepowtarzalny klimat tego miejsca.

„Zakopane, nie ma przebacz!” to książka, którą świetnie się czyta i moim zdaniem zdecydowanie warto po nią sięgnąć - dla refleksji i zastanowienia się, a przede wszystkim dla tego utrwalonego na kartach publikacji uroku i czaru minionej przeszłości, widocznego głównie w zawartych tu opowieściach, ale też w ilustrujących je archiwalnych zdjęciach. Lektura tej książki to wspaniała, pełna wrażeń i emocji, sentymentalna podróż czytelnicza do Zakopanego. Serdecznie polecam ją tym wszystkim, którzy chcą się w nią udać. A ja z nadzieją czekam na kolejne wspólne dzieło tego literacko – dziennikarskiego duetu.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Pascal
Autor Beata Sabała-Zielińska, Paulina Młynarska
Język polski
Oprawa miękka
EAN 9788376422916
ISBN 978-83-7642-291-6

Napisz recenzję

Oceniasz: Zakopane, nie ma przebacz! Pascal

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt