• Z Warszawy do Równika, literatura podróżnicza, Wydawnictwo CM

Z Warszawy do Równika

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Wydawnictwo CM
Język: polski
Data wydania: 10-04-2014
Kategoria
Ameryka Pd / Ameryka Południowa
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 29,90 

34,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni Arttravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Z Warszawy do Równika jest zapisem pierwszej wyprawy Józefa Siemiradzkiego do Ameryki Południowej, odbytej w latach 1882-83. Siemiradzki wraz ze swym kompanem, zoologiem Janem Sztolcmanem odwiedzili Ekwador, gdzie założyli bazę w Guayaquil. Stamtąd eksplorowali Andy, które stały się pasją Siemiradzkiego. W Ekwadorze spotkali również słynnego polskiego inżyniera Ernesta Malinowskiego. Zarówno Siemiradzki, jak i Sztolcman, zaliczani są do najbardziej zasłużonych badaczy Ameryki Południowej. Pamiątką po ich wspólnej pierwszej wyprawie jest właśnie ta książka.

Ewenementem książki jest ponad 70 grafik według rysunków autora z podróży.

Józef Siemiradzki (1858 Charków - 1933 Warszawa), geolog i podróżnik. Studiował na Uniwersyetcie Dorpackim (Tartu). Życie poświęcił badaniu skamieniałości, szczególnie z okresu jury. Napisał kilka znanych podręczników na temat geologii polskich ziem. Do Ameryki Południowej podróżował trzykrotnie.

Recenzje ArtTravel.pl

„Z Warszawy do Równika” to pozycja znakomita dla miłośników relacji podróżniczych w stylu retro. Jej autor, Józef Siemiradzki, to żyjący w latach 1858-1933 geolog i podróżnik, który zawodowo zajmował się badaniem skamieniałości, przede wszystkim z okresu jury. Trzykrotnie podróżował do Ameryki Południowej, zaś niniejsza książka stanowi pisemną relację z jego pierwszej wyprawy na ten kontynent, mającej oczywiście charakter badawczy, naukowy. Odbyła się ona w latach 1882-1883, zaś Józefowi Siemiradzkiemu towarzyszył w niej zoolog Jan Sztolcman.

Relacja Józefa Siemiradzkiego dotyczy jego pobytu w Ekwadorze, w Panamie i na Martynice. Składają się na nią bardzo dokładne, szczegółowe opowieści o tym wszystkim, co autor widział, z czym się zetknął, co zaobserwował, czego doświadczył.

Znajdziemy tu więc opisy wyglądu miast, miasteczek, wsi, ulic i budynków, a także występujących tam, bardzo różnorodnych krajobrazów. Dzięki tej opowieści mamy okazję poznać właściwości tamtejszego klimatu. Ponadto autor charakteryzuje również florę i faunę Ameryki Południowej, prezentując występujące na tym kontynencie gatunki roślin, zwierząt, ptaków, gadów i owadów.

Józef Siemiradzki przedstawia w swojej książce także mieszkańców poszczególnych krajów, reprezentujących różne rasy oraz rozmaite typy urody. Opisuje ich wygląd – sylwetki, twarze, fryzury, stroje codzienne i odświętne, noszone przez nich ozdoby. Przybliża nam ich codzienność, styl życia oraz mentalność i sposób postrzegania świata. Opowiada, jak wyglądają ich domostwa i zajęcia, którymi się trudnią (pisze między innymi o myśliwych, rybakach, rolnikach, robotnikach, medykach). Omawia także charakterystyczne dla odwiedzanych miejsc potrawy i napoje, jak również określa relacje między poszczególnymi członkami istniejących tam społeczności.

W opowieści Józefa Siemiradzkiego nie mogło oczywiście zabraknąć relacji z obchodów rozmaitych świąt i uroczystości, opisów zwyczajów, tańców i innych obrzędów.

Zachwycając się pięknymi i niespotykanymi dotąd widokami, jakich dostarczała Józefowi Siemiradzkiemu jego wyprawa, pisał on w książce: „Żadne pióro nie jest w stanie oddać tego bogactwa roślinności, jakie w tej obiecanej ziemi oko podróżnika pieści”. A jednak muszę powiedzieć, że właśnie jemu udało się znakomicie oddać, za pomocą niezwykłego bogactwa języka, klimat i charakter odwiedzanych miejsc. Józef Siemiradzki posługiwał się piękną polszczyzną i już ten fakt sprawia, iż lektura jego książki jest ogromną przyjemnością. W trakcie czytania uderza zadziwiająca dokładność i drobiazgowość autora w opisach, przy czym są one tak barwne, plastyczne i sugestywne, iż obrazy, jakie maluje on słowami, jak żywe stają przed oczami czytelnika. Lektura jego książki nie jest więc w żadnym razie nużąca, lecz przeciwnie – bardzo zajmująca. Wyraźnie widać, że Józef Siemiradzki posiadał prawdziwy talent pisarski.

Jak się jednak okazuje, nie tylko słowem potrafił on malować. Treść książki zilustrowana została licznymi grafikami sporządzonymi według rysunków jej autora. Przedstawiają one dokładnie to, o czym pisał on w swojej relacji: krajobrazy, ludzi, zwierzęta, rośliny, miejsca oraz konkretne sytuacje i zdarzenia, uchwycone w danej chwili i zatrzymane w czasie. To kolejny atut tej publikacji.

Wszystko to, o czym tu wspomniałam, sprawia, iż książkę „Z Warszawy do Równika” uznać można za bardzo ciekawe a przede wszystkim niezwykle cenne, unikatowe wręcz źródło informacji na temat rzeczywistości, która w dużej mierze się zmieniła, świata, który w jakimś stopniu bezpowrotnie przeminął. Myślę, że czytelników, których interesują takie właśnie opowieści o minionych czasach, nie trzeba zachęcać do lektury. Jednak gdyby ktoś jeszcze się wahał, chcę podkreślić, że książka Józefa Siemiradzkiego to pozycja naprawdę godna uwagi i warta poświęconego jej czasu. Według mnie to prawdziwa perełka literatury podróżniczej.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Wydawnictwo CM
Autor Józef Siemiradzki
Język polski
Data wydania 10-04-2014
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 248
Wymiary / mm 119x194
Waga / gr 225
EAN 9788363424350
ISBN 978-83-63424-35-0

Napisz recenzję

Oceniasz: Z Warszawy do Równika

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt