• Wyprawa wzdłuż Amazonki Hachette, literatura podróżnicza

Wyprawa wzdłuż Amazonki Hachette

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Hachette
Język: polski
Data wydania: 2012
Kategoria
Moje hobby / Podróże
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 26,90 

34,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

W kwietniu 2008 roku Ed Stafford podjął próbę - jako pierwszy człowiek na świecie - przejścia całej długości Amazonki pieszo.
Prawie dwa i pół roku później pokonał kontynent południowoamerykański i dotarł do ujścia tej ogromnej rzeki.
Wyprawie towarzyszyło nieustające ryzyko - Ed musiał radzić sobie z aligatorami, jaguarami i węgorzami elektrycznymi, nie mówiąc już o kontuzjach i burzach tropikalnych. Książka zabiera czytelników w brawurową podróż przez niezwykle zróżnicowane biologicznie krainy śladami najpotężniejszej rzeki na świecie.
Przedmowę do książki napisał wybitny polski podróżnik i odkrywca - Marek Kamiński.

Recenzje ArtTravel.pl

Wyprawa mająca na celu pokonanie pieszo całej długości Amazonki – czy takie przedsięwzięcie może się udać? Były żołnierz brytyjski, Ed Stafford, uznał, że jak najbardziej. I postanowił zostać pierwszym człowiekiem na świecie, który tego dokona.
Długość Amazonki jest sprawą sporną. Wynika to z trudności wyodrębnienia właściwej rzeki spośród ponad 200 dopływów, a także jednoznacznego wskazania jej źródła. Ponadto na skutek wylewania rzeki i powodzi jej długość ciągle ulega pewnym zmianom. Nie ulega jednak wątpliwości, że Amazonka to jedna z najdłuższych rzek świata. Niektóre źródła podają, że jej długość może wynosić ponad 6,5 tysiąca kilometrów, inne – że nawet ponad 7 tysięcy kilometrów.
Ed Stafford rozpoczął swoją wyprawę 2 kwietnia 2008 r., wyruszając spod góry wulkanicznej Nevado Mismi, znajdującej się w peruwiańskich Andach, zakończył zaś ją w Brazylii, u ujścia Amazonki do Atlantyku. Cała wyprawa trwała 860 dni. Na poszczególnych odcinkach drogi towarzyszyli mu przewodnicy, lecz to właśnie on jako pierwszy i jedyny człowiek pokonał w całości Amazonkę, poruszając się wzdłuż niej pieszo.
Powiedzieć, że nie była to łatwa droga – to za mało. To była wręcz mordercza wędrówka, wypełniona rozmaitymi trudnościami.
Przedzierając się przez dżunglę, Ed Stafford musiał torować sobie drogę, wyrąbując ją maczetą. Droga ta stała się jeszcze trudniejsza, gdy nadszedł sezon powodziowy. Wówczas wędrówka przez dżunglę odbywała się w błotnistej wodzie, która sięgała nawet do piersi, a w której znajdowało się mnóstwo kolczastych zarośli.
Wokół czyhały różne niebezpieczeństwa. Na mijanych terenach istniało zagrożenie ze strony działających tam przemytników narkotyków. Również tamtejsze plamiona rozmaicie reagowały na widok białego gringo. Bardzo często były to reakcje wrogie, wynikające z krążących w tamtych okolicach opowieści o białych ludziach handlujących organami indiańskich dzieci.
Niebezpieczeństwo groziło także ze strony groźnych grzechotników, kajmanów czy innych drapieżników. Ed Stafford zdawał sobie sprawę z tego, iż w razie choroby, ugryzienia przez jadowitego węża czy innego wypadku raczej nie ma co liczyć na jakąkolwiek pomoc medyczną. Człowiek w środku nieprzebytej dżungli jest zdany sam na siebie.
Autor opowiada, że podczas drogi bardzo często dokuczały mu głód i pragnienie – gdy brakowało wody pitnej. A do tego wszystkiego wędrówka przez dżunglę to była ciągła walka z atakami milionów moskitów i innych insektów.
Wszystkie te trudności, obawy, niepokoje, stres wywoływały skrajne zmęczenie i wyczerpanie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Autor wspomina, że wiele razy podczas całej wyprawy miewał chwile załamania, rozpaczy, depresji. Chęć poddania się walczyła z pragnieniem osiągnięcia zamierzonego celu.
Sytuacji nie ułatwiał fakt, iż często był on zmuszony do podejmowania trudnych decyzji, które nieraz okazywały się nietrafione.
Wyprawa wzdłuż Amazonki była dla Eda Stafforda nie tylko wielką przygodą – bo była nią niewątpliwie, mimo ogromnych trudności z nią związanych. Dzięki swej ekspedycji chciał on zwrócić uwagę opinii publicznej na ważny problem, jakim jest masowe wycinanie lasów tropikalnych w Amazonii, zwanej zielonymi płucami świata. Także i o tym wspomina on w swojej książce, skłaniając do refleksji na ten temat.
Książkę „Wyprawa wzdłuż Amazonki” czytało mi się znakomicie. Ed Stafford posiada według mnie prawdziwy talent do ciekawego relacjonowania zdarzeń. Opowiada o swoich przeżyciach tak barwnie, że podczas lektury czułam się, jakbym towarzyszyła mu w tej pełnej trudów i niebezpieczeństw wędrówce.
Mogłoby się wydawać, że opowieść o przedzieraniu się wciąż przez dżunglę będzie monotonna – bo cóż nowego może się zdarzyć po upływie kolejnych miesięcy? Nic bardziej mylnego! Książka ta jest pełna ekscytujących zdarzeń i przygód, wywołujących u czytelnika prawdziwy dreszcz emocji – szczególnie gdy sobie ktoś wyobrazi, jak by to było znaleźć się na miejscu autora.
Po tym, gdy sama sobie to wyobraziłam, mogę tylko powiedzieć, że w moim odczuciu Ed Stafford zasługuje na ogromne uznanie. Szczególnie godna podziwu jest jego wytrwałość mimo tylu trudności i momentów załamania, o których autor szczerze opowiada, nie czyniąc z siebie bohatera, lecz pokazując siebie jako zwykłego człowieka, pełnego słabości i ludzkich ułomności.
„Wyprawa wzdłuż Amazonki” to wspaniała, fascynująca opowieść o przygodzie, o walce z przeciwnościami losu i z własnymi słabościami, o uczeniu się na własnych błędach. To opowieść dowodząca, że przy odpowiedniej motywacji, sile ducha i samozaparciu nawet „niewykonalne” zadanie może stać się możliwe do zrealizowania. Przypomina o tym, że warto dążyć do celu.
Dodam, że jest to jedna z najciekawszych książek podróżniczych, jakie czytałam. Jestem pewna, że przypadnie ona do gustu wielu czytelnikom. Szczerze polecam więc lekturę książki Eda Stafforda i podjęcie w wyobraźni wraz z nim wyprawy wzdłuż Amazonki.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Hachette
Autor Ed Stafford
Język polski
Data wydania 2012
Oprawa miękka
Ilość stron 424
Wymiary / mm 135 x 205
Waga / gr 397
EAN 9788377398418
ISBN 978-83-7739-841-8

Napisz recenzję

Oceniasz: Wyprawa wzdłuż Amazonki Hachette

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt