• Wybraniec. Życie po śmierci na Evereście, literatura podróżnicza, Bezdroża

Wybraniec. Życie po śmierci na Evereście

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bezdroża
Data wydania: 08-10-2015
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 37,90 

44,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Poruszająca historia, która zakończyła się nieoczekiwanym happy endem. Jej autor i główny bohater, Lincoln Hall, podczas podejścia pod Mont Everest, znalazł się w granicznej sytuacji, pomiędzy życiem a śmiercią. Bez tlenu, z chorobą wysokościową, oślepły, jako niezdolny do samodzielnego zejścia na dół został pozostawiony samemu sobie przez członków ekipy ekspedycyjnej. Skazany na pewną śmierć przetrwał noc w skrajnych warunkach 300 metrów poniżej wierzchołka. Znaleziony przez inną wyprawę otrzymał pomoc i mógł zejść do bazy. Wrócił z drugiej strony, by jako tytułowy wybraniec losu zdać relację w książce, którą czytelnik dostaje do ręki.
Jego opowieść dotyka tego wszystkiego, co ważne w himalaizmie – pogoni za marzeniami, pokonywania przeszkód, chwil zwątpienia i szczęścia nie do opisania, heroizmu wyborów i nieoczekiwanych klęsk. Autor dostał od losu szansę na drugie życie – książka jest także o tym, jak ją wykorzystał.

© ArtTravel.pl

Niesamowita historia. Książka i dla tych, którzy myślą o wejściu na Górę Gór i dla tych, którzy myślą, że obecnie wspinaczka po trasie przygotowanej przez szerpów to nic trudnego.
Leszek Cichy, himalaista

Uznany za zmarłego Lincoln Hall miał szczęście; przeżył dzięki innym ludziom, szerpom i alpinistom. To bardzo ważne, gdyż historia kilku ostatnich dekad zdobywania Everestu obfituje w drastyczne przykłady ludzkiej znieczulicy i obojętności – nie tylko na samą śmierć, ale również na umieranie wciąż jeszcze żywych wspinaczy. Ta książka doskonale obrazuje aktualną komercyjną rzeczywistość Everestu, lecz nie odpowiada na cisnące się pod wpływem jej lektury pytanie: co sprawia, że na wielkich wysokościach zanika elementarna solidarność międzyludzka i dlaczego żądza zdobycia szczytu jest silniejsza, niż imperatyw niesienia pomocy wyczerpanemu alpiniście w każdej sytuacji. Najwyraźniej odpowiedzi na to pytanie nie ma.
Alek Lwow, himalaista

Recenzje ArtTravel.pl

Historia wspinaczki wysokogórskiej niejeden raz pokazała, że wejście na szczyt to jedynie połowa sukcesu. O pełnym sukcesie można mówić dopiero wówczas, gdy zdobywca szczytu bezpiecznie zejdzie na dół. Potwierdzi to z pewnością każdy alpinista i himalaista. Dowodzi tego także oparta na faktach książka Lincolna Halla „Wybraniec. Życie po śmierci na Evereście”.

Zdobycie Mount Everestu było wielkim, jak dotąd niespełnionym marzeniem Lincolna Halla, szczególnie od czasu, gdy uczestnicząc w 1984 roku w wyprawie na ten szczyt, musiał zrezygnować z wejścia z powodu choroby wysokościowej. Dlatego gdy ponad dwadzieścia lat później, w 2006 roku, nadarzyła się szansa, by marzenie to mogło się nareszcie urzeczywistnić, nie wahał się on i wziął udział w ekspedycji na Mount Everest. Zgodnie z oczekiwaniami udało mu się bez większych problemów zdobyć szczyt. Jednak prawdziwe kłopoty zaczęły się dopiero później, podczas schodzenia ze szczytu. W wyniku doznanego obrzęku mózgu i fatalnego samopoczucia Lincoln Hall, nie był w stanie kontynuować zejścia. Pozostawiony samemu sobie, uznany za martwego, spędził noc na wysokości powyżej 8500 m n.p.m., w tzw. strefie śmierci, by następnego dnia rano „powrócić do świata żywych”, kiedy to został odnaleziony przez inną grupę wspinaczy. Dramatyczne przeżycia związane z tymi wydarzeniami stanowią treść książki „Wybraniec. Życie po śmierci na Evereście”.

Jako że jestem miłośniczką literatury górskiej i przy każdej nadarzającej się okazji sięgam po wszelkie książki o tej tematyce, z zadowoleniem przyjęłam fakt ukazania się nakładem wydawnictwa Bezdroża książki Lincolna Halla i ucieszyłam się, gdy trafiła ona do moich rąk.

Przyznam, iż przeczytałam ją ze sporym zainteresowaniem, szczególnie że ze względu na sposób ujęcia tematu przez autora różni się ona nieco od innych publikacji podejmujących podobną tematykę. Lincoln Hall nie skupia się tu tylko i wyłącznie na wydarzeniach i prowadzonej akcji ratunkowej, ale także w równym stopniu, a może i w głównej mierze, na własnych, osobistych przeżyciach wewnętrznych. Bardzo obrazowo opisuje swój stan fizyczny i psychiczny, doznawane pod wpływem choroby wysokościowej halucynacje i przywidzenia, a czyni to do tego stopnia sugestywnie, iż podczas czytania książki można się zapomnieć i choć na chwilę odnieść wrażenie, że te powstające przed jego oczami obrazy są prawdziwe, nie zaś wytworzone przez obciążony chorobą umysł i podświadomość. Dzięki temu podczas lektury czytelnik może bardzo łatwo wczuć się w sytuację, w jakiej znalazł się Lincoln Hall, może niemal przekonać się, co czuje człowiek znajdujący się na granicy życia i śmierci. Myślę, że niełatwo jest oddać taki stan słowami, niełatwo jest przelać towarzyszące mu odczucia na papier, dlatego wielkie uznanie należy się moim zdaniem autorowi tej książki, gdyż na ile tylko jest to możliwe, jemu się to udało i zrobił to znakomicie.

Kolejnym wyznacznikiem wyróżniającym opowieść Lincolna Halla spośród innych książek tego typu jest jej konstrukcja. Książkę tę czyta się trochę jak powieść przygodową z tej racji, iż autor nie odwołuje się jedynie do własnych wspomnień i relacji z wyprawy. Buduje tu pewną fabułę, chwilami cofając się w czasie lub wybiegając w przód, opowiadając o wydarzeniach, o których w momencie, gdy miały miejsce, nie mógł mieć pojęcia, a ich szczegóły poznał dopiero dużo później. Mam tu na myśli reakcję jego najbliższych, rodziny i przyjaciół, na wieść o jego rzekomej śmierci. Tak więc w trakcie lektury książki równolegle poznajemy wszystkie fakty dotyczące tego, co działo się pod szczytem, gdzie spędził noc bohater tej opowieści, w bazie, gdzie znajdowali się współtowarzysze Lincolna Halla, i w jego rodzinnym mieście, gdzie czekali na niego żona i synowie. Taki sposób prowadzenia narracji to również duży plus i atut tej publikacji, bowiem jeszcze bardziej opisane tu wydarzenia działają na wyobraźnię i emocje czytelnika, uświadamiając mu, iż Lincoln Hall rzeczywiście niemal cudem uniknął śmierci i słusznie określić go można mianem wybrańca, który dostał od losu drugie życie.

„Wybraniec. Życie po śmierci na Evereście” to bardzo dobrze napisana, poruszająca i fascynująca książka, której lektura budzi wiele odczuć, od grozy po wzruszenie. W sposób niezwykle obrazowy ukazuje walkę człowieka z samym sobą o przetrwanie, a także siłę ludzkich uczuć, poruszając też przy okazji kwestię solidarności i braterstwa między ludźmi. Uświadamia również, że choć obecnie panuje powszechne mniemanie, iż w dzisiejszych czasach, za sprawą komercjalizacji, która ogarnęła górskie wyprawy, wejście na Mount Everest nie jest żadnym wyjątkowym wyczynem, w rzeczywistości szczyt ten jest wciąż groźny – i co jakiś czas sam o tym przypomina, zabierając kolejne ludzkie istnienia. Gorąco polecam tę publikację – przede wszystkim czytelnikom interesującym się górami i wspinaczką, ale także i tym, którzy cenią dobrą literaturę faktu.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Tytuł oryginalny Dead Lucky: Life After Death on Mount Everest
Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bezdroża
Data wydania 08-10-2015
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 432
Wymiary / mm 140x208
Waga / gr 540
EAN 9788324688340
ISBN 978-83-246-8834-0

Napisz recenzję

Oceniasz: Wybraniec. Życie po śmierci na Evereście

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt