• Wałkowanie Ameryki Bezdroża, literatura podróżnicza

Wałkowanie Ameryki Bezdroża

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bezdroża
Język: polski
Data wydania: 14-09-2012
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 32,90 

34,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni Arttravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Ameryka w oczach (i uszach) korespondenta Polskiego Radia

Światowe supermocarstwo czy kolos na glinianych nogach? Ostoja wolności i demokracji czy dżungla, w której ludzie sami wymierzają sprawiedliwość? Przystań dla imigrantów czy miejsce, gdzie przybysze z zagranicy są obywatelami drugiej kategorii? Neutralne światopoglądowo państwo czy kraj fanatyków religijnych? Jakie naprawdę są Stany Zjednoczone? I jacy są Amerykanie? Inteligentni, życzliwi, otwarci, bezpośredni i optymistyczni? A może niedouczeni, zarozumiali, ograniczeni, nietolerancyjni i aroganccy? Otwarci na świat czy zaściankowi? Pewni siebie czy zakompleksieni?

Oddajemy w ręce Czytelnika książkę Marka Wałkuskiego, dziennikarza radiowej "Trójki" i wieloletniego korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie. W charakterystyczny dla siebie, dowcipny i przenikliwy sposób autor opowiada o życiu w Stanach Zjednoczonych i specyfice tego wielkiego kraju, z jego ogromną powierzchnią, liczbą mieszkańców, różnorodnością kulturową, kontrastami społecznymi i wyzwaniami, jakie Ameryka stawia przed przybyszem z Europy.

Zamiast łatwego krytykowania Stanów Zjednoczonych Marek Wałkuski stara się, aby czytelnik zrozumiał Amerykę. Pisze ciekawie, ale nie ogranicza się do samych ciekawostek. Przełamuje stereotypy na temat Amerykanów i ich kraju. Patrzy na USA z życzliwością i nie wierzy w ogłaszany przez wielu "mędrców" schyłek Ameryki.
Zatem… jak to robią w USA?

    Przeciętny Smith
    Patriotyzm
    Po co im broń
    Język amerykański
    Światowe mocarstwo
    Amerykańska wolność
    Muzyka country
    Samochody i kierowcy
    Tygiel etniczny
    Napięcia rasowe
    Religia
    Charakter narodowy
    Ameryka a sprawa Polska

Recenzje ArtTravel.pl

„Amerykanie tworzą pochód, w którym każdy ma inne buty, strój, fryzurę i nakrycie głowy. Jeden idzie piechota, drugi jedzie rowerem, a trzeci sunie na motocyklu. Ale kierują się wspólnie do tego samego celu, zgodnie z ustalonym porządkiem – jako rodzina, grupa towarzyska, organizacja kościelna albo naród. Idą dumnie do przodu, a nad ich głowami powiewa amerykańska flaga”. Tak w metaforyczny sposób o mieszkańcach Stanów Zjednoczonych pisze Marek Wałkuski, autor książki „Wałkowanie Ameryki”. Jest on dziennikarzem radiowej Trójki i wieloletnim korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie. Do USA wyjechał w 2002 roku. W książce zawarł swoje spostrzeżenia, obserwacje i wnioski na temat Stanów Zjednoczonych, zgromadzone przez dziesięć lat pracy w tym kraju. Na początku Marek Wałkuski zaznacza, że właściwie trudno jest zdefiniować Amerykę, jako że kraj ten nie jest jednolity pod względem kulturowym, rasowym, językowym, politycznym i ideologicznym. Autor chciał więc pokazać w książce zarówno cechy wspólne Amerykanów, jak i tę amerykańską różnorodność, a także to, co różni ten kraj od innych krajów świata.
Autor przedstawia tu mentalność Amerykanów jako narodu, omawiając ich cechy – zalety i wady. Pisze więc m.in. o bezinteresownej uprzejmości i grzeczności mieszkańców USA, o łatwości nawiązywaniu przez nich kontaktów, o nieformalności w codziennych kontaktach i relacjach międzyludzkich. Wyjaśnia, w czym przejawia się amerykański indywidualizm, na czym polegają takie cechy Amerykanów jak samodzielność i samowystarczalność, co dla nich oznacza wolność osobista i patriotyzm. Wspomina też o przekonaniu mieszkańców USA o wyjątkowości ich kraju i narodu.
Następnie Marek Wałkuski, opierając się na różnorodnych badaniach i statystykach, prezentuje czytelnikom typowego, przeciętnego Amerykanina, biorąc pod uwagę m.in. jego wiek, wagę, wzrost, kolor oczu i skóry, wykształcenie, zarobki, status materialny, sposób spędzania wolnego czasu, wyznanie.
Jednocześnie autor podkreśla, że choć na podstawie statystyk można wyodrębnić obraz typowego Amerykanina, to Stany Zjednoczone są jednym z najbardziej zróżnicowanych krajów na świecie, tworzą – jak pisze – prawdziwy amerykański tygiel etniczny.
Szukając w Ameryce korzeni innych narodowości i związków innych krajów z Ameryką, Marek Wałkuski porusza też problem, jakim są niełatwe relacje rasowe. Opowiada o religijności Amerykanów, o kondycji Kościoła w Stanach Zjednoczonych, a także o relacjach między państwem i Kościołem. Omawia również takie zjawiska jak wielojęzyczność w Ameryce, pojęcie wolności oraz swoboda w dostępie do broni. Na koniec prezentuje wizerunek Polaka i Polski w USA oraz przedstawia stosunki polsko-amerykańskie oraz Amerykę na tle całego świata.
Książkę „Wałkowanie Ameryki” przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem. Autor, omawiając i charakteryzując poszczególne zjawiska właściwe Ameryce, przedstawia ich uwarunkowania historyczne, społeczne i kulturowe. Ukazuje też ich złożoność i jak się okazuje, są one rzeczywiście o wiele bardziej złożone, niż mogłoby się wydawać. Nie wszystko, o czym pisze, jest proste i jednoznaczne. Nie wszyscy Amerykanie mają jednakowy stosunek do przedstawionych w książce spraw i problemów.
Wokół obrazu Ameryki, jaki jest kreowany przez media, narosło wiele stereotypów. Marek Wałkuski nie chce ich może obalać, ale w jakimś stopniu wyjaśnić, wyprostować, podważyć, zmuszając czytelnika do zastanowienia się nad nimi i – być może – do zweryfikowania swych dotychczasowych poglądów. Nie pomija w swych rozważaniach tematów trudnych, jak choćby wspomnianych wcześniej relacji rasowych. Pisząc jednak o wadach Amerykanów jako narodu, ani ich nie krytykuje, ani nie usprawiedliwia. Kierując się prawdziwą reporterską rzetelnością i obiektywizmem, próbuje jedynie ukazać je w nieco szerszym kontekście – właśnie historycznym, społecznym, kulturowym, aby czytelnik lepiej zrozumiał mentalność Amerykanów, ich przekonania, idee, wyznawane wartości.
Podczas lektury książki „Wałkowanie Ameryki” zwraca uwagę znakomite przygotowanie autora do podjętych w niej tematów. Nie dziwi jego wiedza na temat kraju, w którym spędził wiele lat, pracując jako korespondent radiowy. Jednak Marek Wałkuski książkę swoją oparł nie tylko na własnych spostrzeżeniach i doświadczeniach, ale też na wielu źródłach pisanych, o czym świadczy obszerna bibliografia dołączona do książki.
Imponuje także doskonały warsztat pisarski autora. Książka „Wałkowanie Ameryki” charakteryzuje się bowiem bogactwem stylu, a jednocześnie lekkością i przystępnym językiem. Została napisana z dużą erudycją, dzięki czemu czyta się ją z dużą przyjemnością, a sprzyja temu ciekawa tematyka i interesujący sposób jej przedstawienia.
Muszę przyznać, iż dzięki tej książce sporo dowiedziałam się na temat Ameryki i spojrzałam na ten kraj i żyjących w nim ludzi w nieco inny sposób, niż do tej pory. „Wałkowanie Ameryki” to książka, która poszerza horyzonty myślowe i z pewnością może zainteresować wiele osób.
Marek Wałkuski napisał we wstępie, że pisząc tę książkę, chciał sprawić, aby czytelnicy choć trochę poczuli ducha Ameryki. Moim zdaniem zamierzenie to udało mu się zrealizować doskonale. I choć – jak sam przyznaje – trudno jest zdefiniować Amerykę, on zrobił to w takim stopniu, w jakim było to możliwe. „Wałkowanie Ameryki” to przykład świetnie napisanego reportaż, który z całą pewnością zasługuje na pozytywną rekomendację. Zapraszam więc do lektury tej książki, gdyż naprawdę warto ją przeczytać.

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bezdroża
Autor Marek Wałkuski
Język polski
Data wydania 14-09-2012
Oprawa miękka
Ilość stron 312
Wymiary / mm 140 x 208
EAN 9788324635948
ISBN 978-83-246-3594-8

Napisz recenzję

Oceniasz: Wałkowanie Ameryki Bezdroża

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt