W Azji W.A.B.

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: W.A.B.
Język: polski
Data wydania: 2011
Kategoria
Azja / Azja
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 45,90 

49,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny

Opis

Teksty legendarnego włoskiego dziennikarza, korespondenta niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”, pisane na przestrzeni dwudziestu pięciu lat m.in. w Japonii, Kambodży, Laosie, Chinach, Indiach i Pakistanie – oto książka W Azji. Terzani po raz pierwszy trafił na kontynent azjatycki w 1965 roku, jeszcze jako sprzedawca maszyn do pisania marki Olivetti. Dlaczego zachwycił się Azją?

Pojechałem tam w poszukiwaniu „innego”, wszystkiego, czego nie znałem, w pogoni za ideami, ludźmi znanymi mi tylko z lektury. Zacząłem od nauki języka chińskiego, ponieważ pragnąłem zamieszkać w Chinach i zobaczyć maoizm na własne oczy; przyjąłem stanowisko korespondenta wojennego, gdyż uważałem, że to, co dzieje się w Wietnamie, jest również moją sprawą. Reszta przyszła sama, w tym także wybór krajów, w których miałem mieszkać; wybór za każdym razem dokonywany przez całą rodzinę, pod wpływem szczególnego zainteresowania, nigdy z osobistej wygody albo cudzego nadania.
fragment

Był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, niekiedy nawet – jak w przypadku wkroczenia wojsk Vietcongu do Sajgonu w 1975 roku – jedynym dziennikarzem z Zachodu. Potrafił jednym rzutem oka ogarnąć całość opisywanych zdarzeń, a jednocześnie cechowała go ogromna dbałość o szczegół. To dlatego jego teksty tak wiernie oddają atmosferę przerażenia w Pekinie po masakrze na placu Tiananmen, paniki na ulicach Phnom Penh przed wkroczeniem Czerwonych Khmerów, ale też dusznego erotyzmu japońskich love hotels.

Tiziano Terzani przez trzydzieści lat był właściwie jedynym włoskim dziennikarzem, piszącym z pasją i głęboką znajomością rzeczy o wielkich wydarzeniach w Azji, poczynając od wojny wietnamskiej poprzez Kambodżę, Chiny, Japonię, Afganistan i Indie.
The Independent

Tiziano Terzani, jeden z najwybitniejszych europejskich reporterów. […] Krytycy porównują Terzaniego do autora Cesarza. […] Był tam, gdzie stawała się historia.
Rzeczpospolita

Terzani był wybitnym obserwatorem, dostrzegał rzeczy dla innych niewidoczne. […] Jego podróż po Dalekim Wschodzie, od Singapuru, przez Malezję, Tajlandię, Kambodżę, Birmę, po Chiny, to w dużej mierze wyprawa w głąb azjatyckiej podświadomości, w świat ginących tradycji, umierających obyczajów, w rzeczywistość, w której mistycyzm przybiera niemal materialną postać.
Dziennik

Tylko kilku dziennikarzy stało się legendą za życia, a jeszcze mniej spośród nich na to zasługuje. Tiziano Terzani z pewnością zasłużył. We Włoszech stał się kimś więcej niż legendą - był guru.
The Times

Recenzje ArtTravel.pl

Tiziano Terzani to żyjący w latach 1938-2004 reporter, podróżnik i pisarz pochodzenia włoskiego, znawca Azji. Przede wszystkim współpracował on z tygodnikiem „Der Spiegel”, dla którego pisał korespondencje z Singapuru, Hongkongu, Pekinu, Tokio, Bangkoku i Delhi. Swoje doświadczenia z podróży zawarł też w swoich książkach, z których kilka zostało przetłumaczonych na język polski. Jedną z nich jest właśnie książka „W Azji”, na którą składa się zbiór tekstów powstałych w ciągu trzydziestu dwóch lat (1965-1997).
Dzięki książce tej czytelnik ma okazję bliżej przyjrzeć się nie tak dawnej historii azjatyckich krajów, wśród których wymienić można: Japonię, Wietnam, Laos, Kambodżę, Koreę Północną, Koreę Południową, Filipiny, Chiny, Związek Radziecki, Birmę, Indie, Pakistan, Nepal, Sri Lankę.
Tiziano Terzani w swoich tekstach opisuje ważne wydarzenia dziejowe, których był świadkiem. Jednym z poruszonych w książce tematów jest wojna w Wietnamie, która – jak pisze autor – rozkrwawiła azjatyckie kraje. Głód, strach, wszechobecna śmierć, przerażający brak nadziei, szukanie ratunku, całe szaleństwo wojny – o tym wszystkim pisze Tiziano Terzani, zaś bardzo dobitnie podkreślają to przytoczone przez niego słowa, jakie widniały na zapalniczkach, które można było kupić w Wietnamie w pierwszych latach wojny: „Po śmierci pójdę do raju, bo piekło już poznałem w Wietnamie”.
Równie przerażające obrazy autor przedstawia, pisząc o Kambodży, wspominając rzeź, jakiej dokonali członkowie ugrupowania Czerwonych Khmerów oraz opisując sytuację tego kraju po obaleniu przywódcy ugrupowania – Pol Pota.
Tiziano Terzani odsłania przed czytelnikami również kulisy dyktatury w krajach takich jak: Chiny, Korea Południowa, Filipiny, Birma i Korea Północna (o której pisze, że kraj ten jest niczym spełniony koszmarny sen o Orwellowskim społeczeństwie totalitarnym).
Wojna domowa na Sri Lance, zamieszki w Pakistanie, epidemia dżumy w Indiach, Kaszmir jako „jabłko niezgody” między Indiami i Pakistanem, historia sporu Japonii i Związku Radzieckiego o Wyspy Kurylskie i Sachalin, Królestwo Mustang jako przykład „raju utraconego” – także i te tematy poruszył autor w swoich reportażach. W ciekawy sposób charakteryzuje mentalność Japończyków, opisując ich tryb życia i przedstawiając ich jako „wytwory fabryki”, do której porównuje tamtejszą szkołę.
W książce nie brakuje też przedstawienia sylwetek osób, które odegrały ważną rolę w dziejach Azji i świata, a są to: Matka Teresa z Kalkuty, Dalajlama, cesarz Hirohito, Mao Zedong, Deng Xiaoping. Podczas lektury poznamy też ciekawe historie Richarda Sorgego – radzieckiego szpiega w Japonii oraz Phoolan Devi – indyjskiej Królowej Bandytów.
Jak widać, na książkę Tiziano Terzaniego składają się dość różnorodne pod względem treści i tematyki teksty. Jednak wszystkie, splatając się ze sobą, tworzą tło historyczne przedstawionych tu azjatyckich krajów. Autor, odmalowując przed oczami czytelników sytuację, jaka panowała w miejscach, które odwiedził jako reporter, sięga też niejednokrotnie w głąb historii, próbując w niej doszukać się przyczyn niektórych zjawisk. Te wszystkie wydarzenia, o których opowiada, analizuje z reporterską dokładnością i rzetelnością. Rzeczywiście, nie można mu odmówić miana znawcy Azji, czego niezbitym dowodem jest właśnie ta książka.
W sposób prosty, lecz sugestywny, Tiziano Terzani relacjonuje to, czego był świadkiem, doskonale oddając atmosferę opisywanych miejsc i czasów. Jego reportaże, choć dotyczą nie tak bardzo odległej przeszłości, dla nas – współczesnych czytelników – są już historią. Są jednak bardzo cennym źródłem historycznym, choćby z dwóch powodów. Po pierwsze – jest to historia napisana przez człowieka, który znajdował się w centrum przedstawionych tu zdarzeń – można powiedzieć, że jest to historia spisana „na żywo”. Po drugie – znajomość faktów zawartych w książce z pewnością pozwoli na lepsze zrozumienie dzisiejszej Azji.
Książkę Tiziano Terzaniego uważam za zbiór naprawdę znakomitych reportaży, których lektura całkowicie absorbuje uwagę czytelnika. Wywarła ona na mnie spore wrażenie – zarówno ze względu na poruszoną tematykę, jak i błyskotliwy sposób i styl pisania autora. Jego reportaże pozwoliły mi poszerzyć i uporządkować moją wiedzę na temat współczesnej historii azjatyckich krajów. Przede wszystkim zaś przypomniały znaną, smutną i gorzką prawdę – że przez rozgrywki między narodami, konflikty wewnętrzne oraz dążenia za wszelką cenę jednostek do władzy zazwyczaj cierpią niewinni ludzie. Myślę, że jest to ważne przesłanie płynące z tych tekstów.
Według mnie książka Tiziano Terzaniego „W Azji” to obowiązkowa lektura dla każdego, kto choć trochę interesuje się współczesną historią. Cieszę się, że zajęła ona miejsce w mojej domowej biblioteczce, tuż obok dwóch innych książek tego autora. Gorąco więc polecam ją wszystkim miłośnikom reportaży – naprawdę warto przeczytać.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca W.A.B.
Autor Tiziano Terzani
Język polski
Data wydania 2011
Oprawa twarda
Ilość stron 524
Wymiary / mm 145 x 210
Waga / gr 620
EAN 9788377475645
ISBN 978-83-7747-564-5

Napisz recenzję

Oceniasz: W Azji W.A.B.

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt