Ukryta Toskania

Rodzaj produktu: książka
Producent: Pascal
Język: polski
Data wydania: 11-06-2015
Kategoria
Europa / Włochy / Toskania
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 8,90 

9,90 zł

Chwilowo niedostępne
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Polecona. Poczta Polska
4,90 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Toskania to jeden z najpopularniejszych włoskich regionów, gdzie bella Italia jest szczególnie piękna, a atmosfera urzekająca. Każdy podróżnik po prostu musi zobaczyć renesansową Florencję, krzywą wieżę w Pizie czy obsadzone cyprysami drogi wiodące ku klimatycznym miasteczkom i oliwnym gajom… Ale czy naprawdę musi?
Autor, John Keahey, świadomie omija najbardziej uczęszczane turystycznie szlaki, pozwalając sobie na wyprawy do zapomnianych rybackich osad, zagubionych wśród wiśniowych sadów wiosek, winnic, gdzie próbuje trunków kto wie, czy nie lepszego niż słynne chianti. Uważa, że zamiast do Sieny można wybrać się do Livorno, a jego dziennik podróży podpowiada, co warto zobaczyć i czego skosztować po drodze. Bo w Toskanii nie sposób się nudzić! Ważne, by wybrać swój szlak, najlepiej poza autostradami.

© ArtTravel.pl

Recenzje ArtTravel.pl

Na temat Toskanii powstało wiele książek. A jednak okazuje się, że zagadnienie to jest wciąż niewyczerpane, że ciągle można o tej pięknej włoskiej krainie pisać, ukazując ją w nowym, nieznanym dotąd powszechnie świetle. Dowodem na to stwierdzenie jest książka Johna Keaheya „Ukryta Toskania”.

Dlaczego w tytule pojawia się określenie „ukryta”? Jak pisze autor, turystom i podróżnikom znana jest przede wszystkim wschodnia część Toskanii, natomiast jej zachodnia część, może poza większymi miejscowościami – prawie wcale, a przynajmniej stosunkowo niewielu osobom. Właśnie dlatego John Keahey „odkrywa” przed swoimi czytelnikami tę mniej znaną lub w ogóle nieznaną Toskanię.

Książka ta nie jest typowym przewodnikiem po zachodniej Toskanii. Jest to raczej opowieść człowieka zauroczonego tym regionem i pragnącego zachęcić innych do jego poznania.

Snując tę opowieść, autor zabiera nas, co prawda, do obleganej przez przyjezdnych Pizy, ale również, przede wszystkim, do małych miasteczek i wiosek, które raczej nie są zbyt popularnym celem podróży wśród turystów. Wiedzie nas więc między innymi do będącej ostoją rzeźbiarzy Pietrasanty, do kryjącej w sobie bolesną historię Sant’Anny, na położone przy wybrzeżu Toskanii wyspy Capraię i Giglio, do słynącego z wodnych kanałów Livorno i do wielu innych miejscowości i zakątków zachodniej Toskanii. Bardzo obrazowo opisuje oglądane krajobrazy, zabytkowe obiekty i szlaki, którymi się poruszał. Przywołuje związane z odwiedzanymi miejscami ciekawe legendy, a także przybliża ich interesującą historię, od czasów starożytnych poczynając, poprzez wieki średnie, po okres II wojny światowej i czasy powojenne. W zajmujący sposób ukazuje związki z prezentowaną częścią Toskanii znanych osób, takich jak Matylda z Canossy, Percy Shelley, papież Grzegorz VII, Michał Anioł czy Caravaggio. Sporo miejsca w swojej książce poświęca też napotkanym na swojej drodze zwyczajnym mieszkańcom odwiedzanych miasteczek i wiosek, podkreślając ich gościnność i serdeczność, opowiadając o ich pracy i pasji, przywołując historie ich życia.

Właśnie taka – pełna różnorodności – jest książka Johna Keaheya, a dodam, iż przeczytałam ją z dużym zainteresowaniem. Przede wszystkim bardzo spodobały mi się i podziałały na moją wyobraźnię plastyczne, barwne opisy toskańskich krajobrazów. Czytając je, zapragnęłam móc kiedyś odwiedzić te miejsca, o których autor opowiada w „Ukrytej Toskanii”. Poza tym szczególnie zaciekawiła mnie historia tego regionu, zwłaszcza poruszająca relacja z dokonanej podczas II wojny światowej przez Niemców rzezi na mieszkańcach wioski Sant’Anna - oparta na wspomnieniach niemal cudem ocalałych z tej masakry, pragnących, by wydarzenia te nie uległy zapomnieniu.

Myślę, że każdy, kto zdecyduje się sięgnąć po tę publikację, znajdzie tu coś dla siebie, coś, co go zainteresuje, zaciekawi, poruszy, a może i zainspiruje do podróży po tej części Toskanii.

Książkę Johna Keaheya polecam w pierwszej kolejności miłośnikom Toskanii, ale również wszystkim osobom ciekawym świata i interesującym się historią. Uważam, że jest to źródło cennych informacji i rzecz na pewno warta uwagi i przeczytania. Zachęcam więc do lektury – „Ukryta Toskania” odkryje przed Wami nieznane oblicze uroczej włoskiej krainy.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu książka
Wydawca Pascal
Autor John Keahey
Język polski
Data wydania 11-06-2015
Oprawa twarda
Ilość stron 288
Wymiary / mm 130x200
EAN 9788376425498
ISBN 978-83-7642-549-8

Napisz recenzję

Oceniasz: Ukryta Toskania

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt