• Trzy filiżanki Etiopii Sorus, literatura podróżnicza

Trzy filiżanki Etiopii Sorus

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Sorus
Język: polski
Data wydania: 2009
Kategoria
Afryka / Etiopia
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 29,90 

36,00 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

W książce tej dotykamy Etiopii widzianej oczami człowieka z Polski. Wątki historyczne ciekawie przeplatają się z osobistymi wrażeniami i emocjami ze spotkań z ludźmi o odmiennej kulturze i obyczajach oraz fascynacją wielowiekowymi zabytkami. Wojciech nigdy nie ukrywał sympatii do Etiopii i wdzięczni Mu jesteśmy, że podjął trud napisania relacji ze swego pobytu w tym kraju, przez co choć trochę przybliży czytelnikom jego piękno, religię i zwyczaje oraz starą kulturę i historię - są to słowa Mersha Woldu, ze Stowarzyszenia Etiopsko-Polskiego „Selam”.

Oprócz części reportażowej, książka zawiera wiele potrzebnych informacji o których warto wiedzieć wybierając się do Etiopii.

Podstawowe dane o kraju:
- klimat i opady
- ludność i języki
- waluta
- kalendarz i cza
- religia
- historia

Etiopia w liczbach, czyli co, gdzie i za ile:
- wiza
- dojazd
- noclegi
- jedzenie i napoje
- wynajem samochodu
- transport lokalny
- samoloty
- pozostałe koszty

W Trzech filiżankach Etiopii znajdziemy także rozmówki w języku amharskim!

Wojciech Bobilewicz – urodzony w 1967 r. Pasją jego życia są dalekie podróże. Szczególnie umiłował sobie Afrykę. Pobyt w Etiopii (2003 r.) – opisany w Trzech filiżankach Etiopii – to jego trzecia wizyta na Czarnym Lądzie. Jest autorem kilku artykułów (nie wszystkie o tematyce podróżniczej) opublikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach oraz opowieści ze swych podróży. Dzięki jednej z nich, na temat wyprawy do Indii, otrzymał tytuł „Odyseusza Roku” za najciekawszą internetową relację na portalu odyssei.pl. Pociąga go świat, fascynują zagadki, tajemnice naszego globu i cywilizacji, zaginione kultury oraz wszystko, co określić można jako tajemnicze czy zagadkowe.

Trzy filiżanki Etiopii to książkowy debiut autora.

Recenzje ArtTravel.pl

Kilka ostatnich dni spędziłam w jednym z najciekawszych krajów Afryki. Wszystko za sprawą mojej wyobraźni mocno wspartej książką Wojciecha Bobilewicza „Trzy filiżanki Etiopii”. Właśnie Etiopię dane mi było poznać bliżej. Było to niezapomniane przeżycie.
„Trzy filiżanki Etiopii” to książkowy debiut tego autora. Wcześniej opublikował on kilka artykułów w polskich i zagranicznych czasopismach. Do jego zainteresowań należą zaginione kultury oraz tajemnicze, zagadkowe zjawiska. Właśnie m.in. te zainteresowania zawiodły go do Etiopii.
Według Wojciecha Bobilewicza jest to kraj pełen różnorodności. Czytając jego książkę możemy zobaczyć Etiopię widzianą oczami autora. Pisze on o niej tak:
„Moja Etiopia jest jak trzy filiżanki świeżo palonej i parzonej kawy, którymi każdy szanujący się gospodarz, hołdując zasadzie gościnności, częstuje przybysza w swym domu. Z każdą kolejną docenia się coraz bardziej jej smak i aromat. Są częścią ceremoniału pozwalającego zapomnieć o czasie i cieszyć się rozmową oraz obecnością drugiego człowieka. Rozbudzają zmysły i napełniają ciepłem serce”.
Powyższe słowa są bardzo znamienne dla treści i wymowy całej książki. Znajdziemy tu bowiem bardzo ciekawy opis ceremonii prażenia i parzenia kawy, którą według etiopskiej tradycji podaje się kolejno w trzech filiżankach, mających określoną symbolikę. Łatwo się domyślić, że właśnie do tego zwyczaju nawiązuje tytuł książki, ale, jak się okazuje, również jej forma. Jest ona podzielona na trzy części, z których każda porównana została do jednej z owych trzech filiżanek kawy.
Po przeczytaniu książki Wojciecha Bobilewicza mogę szczerze powiedzieć, że stanowi ona prawdziwy skarbiec bardzo różnorodnych wiadomości na temat Etiopii. Informacje o dzisiejszym życiu w tym kraju przeplatają się z elementami historii, tworząc niezwykle interesującą całość.
W książce przeczytać można m.in. o stylu życia, zwyczajach i obrzędach afrykańskich plemion: Hamerów, Mursich, Gellebów i Konso. Znajdziemy tu opisy obchodów etiopskich świąt, np. hamerskiej uroczystości zwanej „ukuligula” czy też święta Meskel, czyli Święta Odnalezienia Prawdziwego Krzyża.
Te obchody uroczystości autor opisuje dokładnie, z pełnym zachowaniem szczegółów dotyczących kolorów, dźwięków muzyki, strojów, ozdób, zachowania się i czynności osób biorących w nich udział. Wywołuje to wspaniałe wrażenie, gdyż z łatwością można sobie wyobrazić przebieg tych obrzędów, niemal jakby było się ich naocznym świadkiem.
Wojciech Bobilewicz pokazuje również czytelnikowi Etiopię pełną zachwycających swą architekturą zabytków i prastarych budowli. Bardzo dokładnie opisuje znaczące etiopskie kościoły (np. Bete Maryam, Bete Gyorgis, Ura Kidane Mihret). Sporo miejsca poświęca opisom miasta Aksum wraz z jego zabytkami, do których należą: Stela Króla Ezany, Wielka Stela, Grobowiec Fałszywych Drzwi, ruiny pałacu królowej Saby, grobowiec króla Kaleba, Park Ezany, kościółek Świętej Marii z Syjonu. Opowiada także o tzw. ósmym cudzie świata, którym jest zespół wykutych w litej skale świątyń w miejscowości Lalibela. To tylko niektóre z zadziwiających i fascynujących miejsc i budowli w Etiopii, o których pisze autor. A czyni to nieprzypadkowo, lecz zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Prezentuje bowiem w swojej książce miejsca owiane legendą i tajemnicą, stanowiące jakąś zagadkę nie do końca wytłumaczalną. Dzieli się przy tym z czytelnikami swoimi przypuszczeniami na ten temat, co dodatkowo zaciekawia i intryguje. W książce „Trzy filiżanki Etiopii” znajdziemy też wiele innych ciekawostek, np. przeczytamy tu o etiopskiej medycynie alternatywnej, o rytuale karmienia hien czy też o właściwościach popularnego w Etiopii czatu.
Bardzo szeroko Wojciech Bobilewicz pisze o etiopskiej gościnności, tak wielkiej, ze aż nieprawdopodobnej, szczególnie gdy się spojrzy na nią poprzez pryzmat panującej w tym kraju biedy (bo i to smutne oblicze Etiopii pokazuje autor).
Muszę szczerze powiedzieć, że książka „Trzy filiżanki Etiopii” bardzo mnie zainteresowała. Zdobyłam dzięki niej wiele ciekawych wiadomości, wzbogaciłam wiedzę, przeczytałam o wielu sprawach, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Wspaniałe opisy ceremonii, obrzędów, wyglądu zabytków i budowli uświadomiły mi, jak ogromnym bogactwem kulturowym może poszczycić się Etiopia.
Na wielkie uznanie moim zdaniem zasługuje szeroka, rzetelna wiedza autora, podana w sposób ciekawy i przystępny, a także warsztat pisarski stojący na naprawdę wysokim poziomie.
Wojciech Bobilewicz pokazał Etiopię pełną magii, która oczarowuje, fascynuje i wywołuje pragnienie poznania tego kraju w sposób bezpośredni. Nic więc dziwnego, że po lekturze książki czułam się tak, jakbym właśnie stamtąd wróciła. A jeżeli kogoś książka ta zainspirowałaby do podjęcia prawdziwej wyprawy do Etiopii, znajdzie w niej też mini przewodnik, zawierający przydatne dla podróżnika podstawowe dane o tym kraju wraz z rozmówkami w języku amharskim.
Wspomniałam wcześniej, że Wojciech Bobilewicz uważa Etiopię za kraj pełen różnorodności. Według mnie doskonale udało mu się pokazać to w książce. Mnie zaintrygowały zawarte w niej opowieści i legendy, zachwyciły opisy zwyczajów i obrzędów. Lektura książki napawa zauroczeniem, skłania do refleksji, pozwala odpocząć.
Jeżeli interesuje Cię kultura afrykańskich plemion, ich obrzędy i zwyczaje – ta książka na pewno Ci się spodoba.
Jeżeli lubisz zagadki i tajemnice – z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie.
Jeżeli historia i zabytki leżą w kręgu Twoich zainteresowań – ta książka Cię nie zawiedzie.
Jeżeli szukasz ciekawej książki, za pomocą której będziesz mógł odbyć fascynującą podróż – właśnie ją znalazłeś!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Sorus
Autor Wojciech Bobilewicz
Język polski
Data wydania 2009
Oprawa miękka
Ilość stron 310
Wymiary / mm 145 x 205
EAN 9788389949578
ISBN 978-83-89949-57-8

Napisz recenzję

Oceniasz: Trzy filiżanki Etiopii Sorus

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt