• Tanzania Kobieta na krańcu świata National Geographic, literatura podróżnicza

Tanzania Kobieta na krańcu świata National Geographic

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: National Geographic
Język: polski
Data wydania: 01-06-2012
Kategoria
Afryka / Tanzania
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 12,90 

15,99 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny

Opis

O takiej Afryce marzy chyba każdy z nas. Afryce z książek Karen Blixen albo Ernesta Hemingwaya. Romantycznej i dzikiej, pachnącej przygodą. Obiecującej niezapomniane wschody i zachody słońca nad bezkresnymi sawannami. Gwarantującej bliskie spotkania z najwspanialszymi zwierzętami świata: słoniami, lwami, żyrafami, które będziemy mieć na wyciągnięcie ręki. Marzymy o nocach pod baldachimem z gwiazd, o wspinaczce na Kilimandżaro albo podróży nad Jezioro Wiktorii - największy słodkowodny zbiornik tego kontynentu - czy nad Ngorongoro, jezioro utworzone w kalderze wygasłego wulkanu; albo o Serengeti jednym z siedmiu cudów natury, skąd co roku miliony zwierząt wyruszają na wielką wędrówkę. A jak najlepiej podziwiać takie widoki? Oczywiście z lotu ptaka.

Recenzje ArtTravel.pl

„Podobno kiedy Ernest Hemingway zobaczył to miejsce, powiedział, że nie widział nic piękniejszego w Afryce”.
Tak o pewnym miejscu w Tanzanii napisała Martyna Wojciechowska. Właśnie do tego bowiem kraju, położonego we wschodniej Afryce, udała się znana polska podróżniczka. Relację z pobytu w tym państwie przedstawiła w swej kolejnej książce z serii „Kobieta na krańcu świata”. Autorka opowiada o Tanzanii, jak zwykle zresztą, bardzo interesująco.
Jeśli chcecie się dowiedzieć, dlaczego krab palmowy – żyjący w Tanzanii największy lądowy stawonóg świata - nazywany jest także rabusiem kokosowym, z czego słynie tamtejszy morski ssak – diugoń czy też w jaki sposób, według przekazów, góra Kilimandżaro zniknęła z terenu Kenii i pojawiła się w Tanzanii – przeczytajcie koniecznie tę książkę. Jej autorka pisze właśnie o tych i innych ciekawostkach na temat prezentowanego w książce kraju.
Jeśli chcielibyście odwiedzić Tanzanię, również warto sięgnąć po reportaż Martyny Wojciechowskiej. W jego wstępnej części zgromadzone zostały najbardziej przydatne informacje i praktyczne porady związane z wyjazdem do tego kraju i z pobytem w nim. Dowiecie się więc m.in. jaki klimat tam panuje, kiedy najlepiej odwiedzić to miejsce, czym podróżować po Tanzanii oraz jakie są tam możliwości noclegowe. Poczytać można również na temat powierzchni kraju, jego mieszkańców, waluty, wyznawanej tam religii, warunków wydawania wiz i tamtejszej kuchni. Autorka pisze także o bezpieczeństwie, ciekawych stronach internetowych związanych z Tanzanią i szczepieniach, o których warto pamiętać przed wyjazdem.
A kiedy już zdecydujecie się na ten wyjazd, Martyna Wojciechowska, jako doświadczona podróżniczka, podpowie, co koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Tanzanii. Miejsca te opisuje bardzo obrazowo, aż naprawdę chciałoby się je zobaczyć. A szczególnie pięknie muszą wyglądać widziane z lotu ptaka. Martyna Wojciechowska przekonała się o tym osobiście, bowiem główną bohaterką jej książki jest Nayioma, pracująca jako kapitan samolotu.
Jak wynika z opowieści Nayiomy, afrykańskie kobiety, które marzą o zawodzie pilota, mają przed sobą bardzo długą i niezwykle trudną drogę. Polska podróżniczka opisuje sytuację kobiet w Afryce, poruszając kwestie takie jak: możliwość kształcenia, małżeństwo oraz panujące tam stereotypy. Sytuacja ta, jak się można przekonać, nie jest najlepsza. Tym bardziej więc zadziwia determinacja Nayiomy, która zrobiła wszystko, by swe marzenia spełnić. Właśnie o tym opowiada rozmówczyni Martyny Wojciechowskiej: o swoich marzeniach, drodze, jaką musiała przejść, by je urzeczywistnić, o pracy, którą kocha, która sprawia jej przyjemność i daje wiele satysfakcji.
Trzeba też dodać, iż praca kapitana samolotu w Afryce wygląda pod wieloma względami inaczej niż np. w Europie. Pracujący na Czarnym Lądzie piloci muszą zmierzyć się z rozmaitymi trudnościami i nieprzewidzianymi sytuacjami, przez co zdobywają doświadczenie, jakiego nie nabędą nigdzie indziej. Także o tym opowiada Nayioma, przytaczając ciekawe historie związane z pracą.
W liniach, w których pracuje Nayioma, zatrudnione są oprócz niej jeszcze dwie kobiety. Co sprawia, że mimo trudności, jakie towarzyszą najpierw zdobyciu zawodu pilota, a później z pracą w wyjątkowych – afrykańskich – warunkach, chcą one wykonywać właśnie ten zawód? Tego dowiedzą się ci, którzy sięgną po książkę „Tanzania”.
Lektura tej książki to prawdziwa przyjemność. Martyna Wojciechowska, przypominając, że Afryka jest ojczyzną „czarnego złota”, prowadzi swoich czytelników na najstarszą w Tanzanii plantację kawy (gdyż to właśnie o niej mowa), opowiadając, jak wygląda praca w tym miejscu. Następnie zaś autorka zabiera czytelników na niepowtarzalny rejs samolotem w chmurach, odmalowując słowami i roztaczając przed oczami odbiorcy wspaniałe obrazy.
Ten barwny i sugestywny język książki pozwala niemal zobaczyć w wyobraźni zapierające dech w piersiach widoki, oglądane z wysokości 3500 metrów nad ziemią.
„Tanzania” to książka, która mimo niezbyt obszernej formy zawiera w sobie wiele ciekawych spostrzeżeń. Jest to książka o przełamywaniu stereotypów, o marzeniach, które warto mieć i dążyć do ich spełnienia, choćby były niezgodne z oczekiwaniami innych.
Jeśli więc marzy się Wam lot w chmurach nad kontynentem afrykańskim, zachęcam, byście się zagłębili w opowieść Martyny Wojciechowskiej o Tanzanii. To książka, którą naprawdę warto przeczytać. Polecam ją marzycielom, miłośnikom podróży i literatury podróżniczej oraz wszystkim, którzy pragną poznawać ciekawe zakątki świata.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca National Geographic
Autor Martyna Wojciechowska
Język polski
Data wydania 01-06-2012
Oprawa miękka
Ilość stron 128
Wymiary / mm 105 x 170
Waga / gr 135
EAN 9788375963281
ISBN 978-83-7596-328-1

Napisz recenzję

Oceniasz: Tanzania Kobieta na krańcu świata National Geographic

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt