• Tajemnice Gór, literatura podróżnicza, Stapis

Tajemnice Gór

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Stapis
Język: polski
Data wydania: 2014
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 21,90 

24,99 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Każdy człowiek przeżywa góry na swój własny sposób. Dla jednych są one szkołą życia, dla innych źródłem najczystszej radości i wolności. Są wyzwaniem, niczym nieograniczoną siłą i potęgą, a równocześnie cienką granicą pomiędzy życiem i śmiercią. Ci, którzy decydują się, by je zdobywać, balansują na granicy dwóch światów, między którymi rozpięta jest świadomomość własnej kruchości i małości... Niniejszy zbiór cytatów stanowi owoc obcowania z górami oraz szacunku i pokory zrodzonych podczas wspinaczki.
Wierzę mocno w to, czego może nauczyć natura, i dlatego jestem przekonany, że góry, ze swoim pięknem i surowymi prawami, są dzisiaj jeszcze bardziej niż dawniej jedną z najlepszych szkół kształtowania charakteru: przede wszystkim bowiem uczą cierpieć. Walter Bonatti.
Czuję, że mój koniec jest bliski, lecz jest to koniec, jakiego życzą sobie wszyscy alpiniści, w zgodzie z namiętnością, której hołdowali przez całe życie. Góom jestem całkiem świadomie wdzięczny za to, że ukazują mi się dziś w całym swoim pięknie. Ich ciszę odbieram jak ciszę kościoła. Nie cierpię i nie czuję najmnijeszego lęku. Mój spokój jest przerażający.
Maurice Herzog

Recenzje ArtTravel.pl

Wiele osób często zastanawia się nad tym, co takiego jest w górach, że przyciągają do siebie – niczym magnes – tak wielu ludzi, że każą im podejmować ogromny wysiłek, znosić nieprawdopodobne trudy i niejednokrotnie ryzykować życiem.
Po co ludzi chodzą w góry, po co chcą zdobywać górskie szczyty? Tego typu pytania zadają sobie przede wszystkim ci, którzy nie chodzą po górach, nie mają z nimi właściwie nic wspólnego, dla których góry są jedną wielką tajemnicą.
Zresztą, jak przyznają sami „ludzie gór” – wspinacze, alpiniści i himalaiści, im także nie jest łatwo jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytania. Jednak jeżeli ktoś mógłby przynajmniej podjąć próbę wyjaśnienia tego fenomenu gór, to właśnie miłośnicy gór, ci, którzy niejeden raz stawali twarzą w twarz z górami, którzy mieli z nimi bliski kontakt, którzy nieraz z narażeniem życia zdobywali górskie szczyty, te niższe i te najwyższe. To oni przede wszystkim mogą – pisząc o górach - przelać na papier swoje myśli, uczucia i wrażenia, to oni potrafią mówić o górach najpiękniej i najpełniej. Z tego powodu zapewne narodził się pomysł na książkę „Tajemnice gór”.
Książka Krzysztofa Mikuckiego to zbiór cytatów zaczerpniętych z wypowiedzi właśnie takich osób na temat gór, wspinaczki i wszystkiego, co się z nimi wiąże. Podzielone one zostały na rozdziały, z których każdy dotyczy jakiejś górskiej tajemnicy. Znajdziemy tu takie wielkie nazwiska alpinistów i himalaistów jak: Jerzy Kukuczka, Reinhold Messner, Piotr Morawski, Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Ryszard Pawłowski, Denis Urubko, Ueli Steck, Leszek Cichy, Wanda Rutkiewicz, Artur Hajzer, Maciej Berbeka, Simone Moro, Andrzej Zawada, Wojciech Kurtyka, Anna Czerwińska, George Mallory i wiele innych.
Te cytaty, przywołane słowa, stwierdzenia, choć wyrwane z kontekstu i pochodzące od różnych osób, układają się w jednolity obraz gór, który daje nam pewne pojęcie o tym, czym jest partnerstwo w górach i dlaczego jest tak ważne, czego góry mogą nauczyć człowieka, jak wpływają na pozostałe obszary jego życia i na jego rozwój osobowościowy, jakie cechy w nim rozwijają. Poprzez te wypowiedzi mamy okazję dowiedzieć się, w jaki sposób dzięki górom można odkryć swoją wartość i wartość życia, a także lepiej poznać samego siebie i zyskać wiarę w siebie.
W zacytowanych tu myślach, góry zostały ukazane jako coś, co stanowi wyzwanie, co mocno uzależnia, co jest szkołą życia oraz testem wytrzymałości fizycznej i psychicznej, czemu towarzyszy rywalizacja i wielkie ryzyko, ale też jako coś, co daje radość, poczucie wolności, szczęście, wyzwala różnorodne, inspirujące uczucia, pomaga tworzyć silne więzi z drugim człowiekiem, przynosi ukojenie.
Lektura książki „Tajemnice gór” była dla mnie prawdziwą przyjemnością. Pełne prawdy i szczerości wyznania, piękne słowa, przeniosły mnie do zupełnie innego świata. Fascynującym doświadczeniem było sięgnięcie do osobistych myśli i odczuć ludzi kochających góry, osób w wielu przypadkach przeze mnie znanych z ich osiągnięć i podziwianych. Dzięki tej publikacji mogłam poznać ich punkt widzenia na różne sprawy związane z górami.
A czy odsłania ona sekrety gór? Sądzę, że częściowo na pewno tak. Częściowo, gdyż myślę, że góry nigdy nie dadzą się do końca przejrzeć i rozszyfrować, że nigdy całkowicie nie da się poznać ich wszystkich tajemnic – i dobrze, bo między innymi właśnie w tym tkwi ich urok i czar.
Ale z pewnością książka ta pomaga chociaż w części zrozumieć góry oraz pasję tych, którzy poświęcają im swoje życie, zaangażowanie, uczucia, tak więc jej przeznaczenie i cel zostały tu zrealizowane.
Dodam jeszcze, iż na uznanie zasługuje praca, jakiej dokonał autor tej publikacji, gromadząc te wszystkie zebrane tu wypowiedzi i grupując je w odpowiednich tematycznych obszarach. Poza tym podkreślić należy fakt, że książka ta została bardzo ładnie i starannie wydana – piękne myśli otrzymały równie piękną oprawę w postaci licznych zachwycających, barwnych zdjęć, ilustrujących przytoczone cytaty.
„Tajemnice gór” to książka, którą polecić mogę wielu osobom. Na pewno z przyjemnością przeczytają ją ci, którym górskie wędrówki nie są obce, znajdując w niej potwierdzenie swoich własnych odczuć i wrażeń. Jest to też według mnie wspaniała lektura dla miłośników literatury górskiej, dla których będzie ona podsumowaniem wszelkiej wiedzy na temat gór i wspinaczki, wyniesionej z przeczytanych dotychczas książek o tej tematyce. Dla osób, dla których góry do tej pory były czymś nieznanym i nie do końca zrozumiałym, może natomiast stać się ona wspaniałą inspiracją i zachętą do samodzielnego poznania tego tajemniczego dla nich świata.
„Kiedy życiowy szlak przebiega przez góry, kiedy świat poznaje się przez pryzmat lodowych odłamków szczytów, wtedy i samo życie odbiera się w inny sposób.” (Denis Urubko) W jaki sposób? Tego możecie dowiedzieć się z książki „Tajemnice gór”. Zachęcam do przeczytania!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Stapis
Autor Krzysztof Mikucki
Język polski
Data wydania 2014
Wydanie I
Oprawa twarda
Ilość stron 144
Wymiary / mm 120x190
Waga / gr 296
EAN 9788379670109
ISBN 978-83-7967-010-9

Napisz recenzję

Oceniasz: Tajemnice Gór

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt