• Szkoła turystyki narciarskiej Skibicki, poradnik

Szkoła turystyki narciarskiej Skibicki

Rodzaj produktu: poradnik
Producent: Skibicki
Język: polski
Kategoria
Moje hobby / Narty
Menu / Poradniki
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 18,90 

20,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Trzy lata miną wkrótce od chwili, gdy Zygmunt przyniósł do redakcji „Poznaj Świat" pierwsze odcinki swojego poradnika. Pochyliliśmy się nad tym materiałem z pewną nieufnością, jako że znaliśmy Go dotąd z całkiem innej strony. Wygadany był, owszem, ale żeby pisać... A jednak! Od pierwszych słów na papierze widać było, że to ten sam Zyga. Narwany gawędziarz, który jednak „w piśmie" zyskiwał całkiem nową jakość prócz znanego nam potoczystego języka i brawurowego dowcipu (bywa, że ryzykownego) odkryliśmy oto prawdziwego fachurę, co to chleb jadał z niejednego turystycznego pieca. I jeszcze - okazuje się - potrafił to prosto „wyłożyć". W sposób przystępny, prosto i z wdziękiem, przekazując wiedzę, która dla większości tzw. prawdziwych turystów jest tak oczywista, iż... nie potrafią jej jasno i po ludzku uświadomić żółtodziobom.

Recenzje ArtTravel.pl

Zygmunt Skibicki to człowiek rozmiłowany w turystyce, i to w różnorodnych jej odmianach, o czym świadczą choćby napisane przez niego poradniki, w których zachęca on do czynnego wypoczynku, przybliżając tym wszystkim, którzy zechcą odpowiedzieć na jego zaproszenie, wszelkie zasady i tajniki turystyki pieszej, rowerowej, kajakowej, górskiej i narciarskiej. Uważa on bowiem, że każda pora roku jest dobra na to, by nawiązać kontakt z naturą. Właśnie dlatego jeden z jego podręczników nosi tytuł „Szkoła turystyki narciarskiej”. Autor kieruje go do tych wszystkich, którzy także i zimą pragną aktywnie spędzać czas na łonie natury i wyruszyć na turystyczny szlak.
A o czym w owym poradniku można przeczytać? Zygmunt Skibicki, jak we wszystkich swoich książkach z tej serii, zwraca uwagę na to, jak ważne jest wcześniejsze zadbanie o dobrą kondycję fizyczną oraz jej utrzymanie. Podaje więc propozycje różnorodnych, prostych ćwiczeń, które pozwolą osiągnąć zamierzony cel.
Zaczynając od podstaw, autor wyjaśnia, jakiego typu narty nadają się do turystyki narciarskiej, różniącej się – co podkreśla mocno - od narciarstwa zjazdowego. Doradza, na co należy zwrócić uwagę, chcąc dobrać odpowiednie narty dla siebie. Dokładnie opisuje zimowy ubiór turysty, omawiając poszczególne części garderoby i podkreślając, o czym trzeba koniecznie pamiętać, kompletując ją. Udziela też praktycznych wskazówek odnośnie wyboru właściwego na takie wyprawy plecaka.
Ponadto znajdziemy tu wyjaśnienie znaczenia rozmaitych warunków zewnętrznych, porady na temat tego, jak zachować się w przypadku nagłego załamania pogody podczas narciarskiej wyprawy, lawiny śnieżnej i innych wypadków, a także przypomnienie sygnałów wzywania pomocy. Autor zwraca też uwagę na ważne przepisy, z jakimi można zetknąć się w czasie takich wycieczek, jak też na kanony zachowania się na turystycznym szlaku.
Przechodząc tematyki dotyczącej już realizacji narciarskich wypraw, Zygmunt Skibicki omawia tu różne rodzaje takich wycieczek: jednodniowe, kilkudniowe z uwzględnieniem noclegów w schroniskach turystycznych, a także wyprawy na narty z namiotem. Biorąc pod uwagę pewne różnice pomiędzy nimi, opisuje wyposażenie, jakie należy ze sobą zabrać, poczynając od namiotu, materaca i śpiwora, poprzez prowiant, apteczkę, pakiet ratunkowy, po rozmaite drobiazgi, które mogą okazać się przydatne, a nawet niezbędne. Stanowiące podsumowania poszczególnych części „ściągi” pomogą w bezproblemowym spakowaniu się na poszczególne typy wypraw narciarskich.
Na koniec autor doradza, w jaki sposób należy dokonywać konserwacji odzieży i sprzętu turystycznego.
Jako że miałam wcześniej okazję czytać inne poradniki turystyczne Zygmunta Skibickiego, mogę szczerze przyznać, że jestem pełna podziwu dla jego bogatej, obszernej wiedzy oraz doświadczenia, a przede wszystkim również chęci podzielenia się tym wszystkim z innymi. Wyraźnie widać, iż autor wie, o czym pisze, toteż początkujący adepci turystyki narciarskiej z pewnością mogą bez obaw dostosować się do jego porad i wskazówek. Na pewno wiele na tym skorzystają, unikając dzięki nim rozmaitych kłopotów i rozczarowań. Jak niejednokrotnie podkreśla to autor, uprawianie turystyki ma przecież przynosić radość i dawać przyjemność płynącą z bezpośredniego kontaktu z naturą oraz poznawania świata. Sądzę, że podręcznik „Szkoła turystyki narciarskiej” pomoże tym, którzy zechcą po niego sięgnąć, zrealizować ten cel.
Autor przekazuje czytelnikom fachową, rzetelną, sprawdzoną osobiście w wielu sytuacjach wiedzę, a czyni to w sposób bardzo prosty i przystępny, szczególnie że książka ta skierowana jest nie tyle do osób doświadczonych w dziedzinie turystyki narciarskiej (choć i one mogą wzbogacić swoją wiedzę i dowiedzieć się czegoś ciekawego), co do początkujących turystów.
Ponadto, jak również mogłam się przekonać już wcześniej, Zygmunt Skibicki jest urodzonym gawędziarzem i widać to jego książkach, mimo że poradniki stanowią specyficzny typ literatury. Potoczysty, żywy język, humor, barwny styl – oto, co charakteryzuje podręczniki turystyczne tego autora, w tym także „Szkołę turystyki narciarskiej”. Dzięki wymienionym przeze mnie cechom książkę tę czyta się z prawdziwą przyjemnością.
Dodam jeszcze, iż jej atutem jest także przejrzysty, uporządkowany podział na poszczególne części i rozdziały oraz indeks, dzięki czemu szybko, bez trudu i żadnego problemu można znaleźć w niej konkretne, interesujące nas w danej chwili informacje.
Wszystko, o czym tu wspomniałam, sprawia, że szczerze, z czystym sumieniem mogę polecić książkę Zygmunta Skibickiego miłośnikom czynnego zimowego wypoczynku, w szczególności tym, którzy zamierzają w najbliższym czasie rozpocząć przygodę z tą formą aktywności fizycznej. „Szkoła turystyki narciarskiej” to według mnie prawdziwy skarbczyk cennej wiedzy, z którego warto czerpać pełnymi garściami. Zachęcam do skorzystania z okazji!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu poradnik
Wydawca Skibicki
Autor Zygmunt Skibicki
Język polski
Oprawa miękka
Ilość stron 303
Wymiary / mm 120 x 170
Waga / gr 275
EAN 9788392092339
ISBN 978-83-9209-233-9

Napisz recenzję

Oceniasz: Szkoła turystyki narciarskiej Skibicki

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt