Szkoła turystyki górskiej Skibicki

Rodzaj produktu: poradnik
Producent: Skibicki
Język: polski
Data wydania: 01-01-2004
Kategoria
Moje hobby / Górskie wycieczki
Menu / Poradniki
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 18,90 

20,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Autor wprowadza Czytelników w arkana turystyki uwzględniając łatwe wycieczki jednodniowe, jak również wyprawy biwakowe. Nie zapomina o poradach dotyczących przygotowania kondycyjnego do wycieczek czy konserwacji sprzętu turystycznego.

Recenzje ArtTravel.pl

Góry swoim pięknem i majestatem przyciągają wiele osób, pragnących doświadczyć niezwykłych doznań, jakie wiążą się z górskimi wędrówkami i obcowaniem z tamtejszą naturą. Stąd turystyka górska rozwija się prężnie, sprzyjając potęgowaniu zdrowia, wzbogacaniu osobowości, rozwijaniu pasji, nawiązywaniu przyjaźni między entuzjastami tego typu aktywności fizycznej. Jednak stosunkowo często słyszy się o rozmaitych, nieraz tragicznych w skutkach wypadkach w górach. Jak się później okazuje, nierzadko są one konsekwencją niewłaściwego przygotowania turystów do chodzenia po górach, braku odpowiedniej wiedzy i wyobraźni. Fakt ten wyraźnie sygnalizował potrzebę stworzenia kompletnego i profesjonalnego poradnika, przygotowującego do górskich wędrówek, pomagającego zminimalizować niebezpieczeństwa, jakim można ulec w górach. Naprzeciw tym potrzebom wyszedł miłośnik wszelakiej aktywności fizycznej, w tym wędrowania po górach, Zygmunt Skibicki, pisząc podręcznik „Szkoła turystyki górskiej”.
Autor omawia w nim różnego rodzaju górskie wycieczki: jednodniowe i wielodniowe, samotne, w parach, grupowe, zorganizowane górskie rajdy turystyczne, a także rodzinne wędrówki po górach z małym dzieckiem.
Biorąc pod uwagę specyfikę tego typu turystyki, podpowiada, w jaki sposób można wyćwiczyć mięśnie nóg i silny uchwyt rąk oraz zadbać o ogólną kondycję fizyczną. Warto podkreślić, iż są to dość proste ćwiczenia, które można wykonywać nawet przy okazji innych czynności.
Zygmunt Skibicki udziela także praktycznych porad i wskazówek odnośnie rodzaju odzieży, jaką powinno się zabrać ze sobą w góry, koniecznego sprzętu, odpowiedniego prowiantu oraz innych potrzebnych przedmiotów, jakie mogą nam się przydać na górskim szlaku, podczas noclegu w schronisku czy pod namiotem. Objaśnia przy tym i wskazuje zastosowanie tych wszystkich rzeczy, uzasadniając tym samym konieczność zabierania ich ze sobą. Poza tym, skupiając się na wspomnianych wcześniej poszczególnych typach górskich wycieczek, do każdego z nich podaje gotowe „ściągi”, z których można skorzystać, pakując się przed każdą taką wyprawą.
Autor sugeruje ponadto, jak należy zaplanować i zorganizować swoją pierwszą górską wycieczkę. Zaleca, jak bezwzględnie należy zachować się w górach w razie nagłego załamania pogody, choroby czy wypadku na szlaku. Doradza, jak i gdzie najlepiej jest rozstawiać namiot podczas kilkudniowej wyprawy, podpowiada, o czym należy pamiętać, chcąc rozpalić ognisko, na co trzeba być przygotowanym w przypadku chęci nocowania w górskich schroniskach. Daje wreszcie wskazówki związane z konserwacją turystycznej odzieży, górskich butów i sprzętu po sezonie.
Będąc już po lekturze „Szkoły turystyki górskiej” Zygmunta Skibickiego, mogę powiedzieć, iż autor doskonale wyczerpał podjęty temat, dzięki czemu czytelnik znajdzie tu chyba wszystko, co chciałby wiedzieć z zakresu tej tematyki. To sprawia, że książka ta jest znakomitym według mnie poradnikiem dla wszystkich miłośników górskich wędrówek, przede wszystkim dla początkujących, choć jestem przekonana, że i nieco już doświadczeni w tym względzie turyści mogą z niego wiele skorzystać, jako że – biorąc pod uwagę możliwe zagrożenia – wiedzy na ten temat nigdy za wiele.
A zawarta tu wiedza w postaci mądrych, rozsądnych, praktycznych porad i wskazówek wyłożona została w sposób jasny i klarowny. Układ treści, oparty na podziale na poszczególne części, rozdziały i podrozdziały, pozwala na łatwe i szybkie odnalezienie interesujących nas zagadnień oraz pomaga w zdobyciu niezbędnej wiedzy i uporządkowaniu jej.
Podczas lektury robi wrażenie bogata wiedza autora. Wyraźnie widoczne jest jego ogromne doświadczenie w zakresie opisywanej dziedziny turystyki, którym chętnie dzieli się ze swoimi czytelnikami, odwołując się niejeden raz do własnych przeżyć.
Dodatkowym, a przy tym niebagatelnym atutem poradnika są jego stosunkowo niewielkie rozmiary, pozwalające na zabranie go ze sobą na górską wyprawę, bez zbytniego obciążania bagażu. Dodam jeszcze, iż każda z trzech głównych części książki poprzedzona została wstępem, na który składają się przedstawione w formie literackich opowieści wspomnienia Zygmunta Skibickiego z jego dawnych górskich wycieczek, oddające ich realia, możliwe zagrożenia, ale i niezwykły, szczególny klimat takich wypraw, a przy tym pasję autora i jego umiłowanie gór. Także dla tych historii warto sięgnąć po tę książkę – a że warto, a nawet należy, nie mam żadnych wątpliwości.
„Szkoła turystyki górskiej” to profesjonalnie napisany i opracowany poradnik, który świetnie – moim zdaniem – spełnia cel przyświecający jego autorowi: pomoc we właściwym przygotowaniu się do chodzenia po górach. Jeżeli więc jesteś miłośnikiem górskich wędrówek, jeśli masz zamiar właśnie w taki sposób spędzać wolny czas, jeżeli czujesz zew gór – koniecznie zaopatrz się w ten podręcznik. Z całą pewnością Ci się przyda, a może nawet dzięki niemu unikniesz wielu nieprzewidzianych, przykrych sytuacji. Nie zwlekaj, skorzystaj, przeczytaj!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu poradnik
Wydawca Skibicki
Autor Zygmunt Skibicki
Język polski
Data wydania 01-01-2004
Oprawa miękka
Ilość stron 351
Wymiary / mm 120 x 170
Waga / gr 320
EAN 9788392092308
ISBN 978-83-9209-230-8

Napisz recenzję

Oceniasz: Szkoła turystyki górskiej Skibicki

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt