• Syberyjski Sen Opowieść bezdrożna Bezdroża, literatura podróżnicza

Syberyjski Sen Opowieść bezdrożna Bezdroża

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bezdroża
Język: polski
Data wydania: 07-04-2014
Kategoria
Europa / Rosja
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Oferta specjalna / Oferta dla podróżników / Książki dla podróżników
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 29,90 

34,90 zł

Chwilowo niedostępne
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Zachwycamy się dziś łatwością, z jaką możemy podróżować. Podziwiamy ludzi, którzy ulegają nawoływaniu odległych krain, porzucają ustabilizowane życie i wyjeżdżają w głuszę. A przecież, zanim osiedliśmy na dobre, by siać zboże i hodować bydło, wszyscy wiedliśmy żywot wędrowców, klecących tymczasowe schronienia i porzucających je, gdy nadszedł czas. Syberyjski sen… jest zapisem dwóch podróży, jakie autorka odbyła wraz z grupą przyjaciół. Najpierw wiele dni Koleją Transsyberyjską, potem marszem przez tajgę, wreszcie drogą wodną, nurtem Jeniseju, Chamsary i Uług-O. Ta książka to zapis walki z wodnym żywiołem, opowieść, która wciąga, snuje się jak dym z ogniska i zaprasza, by dołączyć... „Ta pierwsza wyprawa na Syberię w jakiś sposób nas zmieniła. Nie marzymy o wyjeździe do Grecji, Włoch czy innego europejskiego kraju. Po nocach śnią się nam modrzewie, cedry i blask ogniska. Wieczorami wspólnie czytamy, siedzimy nad mapą. Lubimy spotkania z osobami, które również mają w sobie wędrowne dusze, ten dziwny żar tęsknoty. Jakoś łatwiej wtedy się porozumiewamy. To wszystko, zamiast gasić tęsknotę, podsyca marzenia. W końcu podejmujemy decyzję. Wracamy tam!".

Recenzje ArtTravel.pl

Syberia – kraina uchodząca za nieprzyjazną i surową, ale za to pod wieloma względami interesującą – ciekawi, kusi i przyciąga do siebie wielu podróżników. Podobnie było w przypadku Zofii Piłasiewicz. Z wykształcenia jest ona psychologiem, za to z pasji i zamiłowania - podróżniczką. Ponadto uwielbia fotografować, pisze też wiersze. Jest ciekawa świata i wrażliwa na otaczającą ją naturę. Podróż na Syberię była jej wielkim marzeniem. Marzeniem, które udało jej się zrealizować – i to niejeden raz. Teraz tym spełnionym marzeniem dzieli się z innymi w książce „Syberyjski sen. Opowieść bezdrożna”.

Z racji moich czytelniczych zainteresowań często sięgam po literaturę podróżniczą. Szczególnie podoba mi się w tego typu książkach, gdy czuje się w nich ducha przygody. Podczas czytania „Syberyjskiego snu” przekonałam się, że jest to właśnie taka książka. Duch przygody jest tu wyraźnie wyczuwalny i udziela się on czytelnikowi, sprawiając, że relację tę czyta się niczym najlepszą powieść przygodową. Dzięki temu w trakcie lektury miałam wrażenie, że sama znajduję się w gronie kilku osób uczestniczących w tej syberyjskiej wyprawie i przeżywam wiele opisanych w książce przygód.

A jakie to były przygody? Przede wszystkim zaliczyć do nich można niecodzienną podróż Transsyberyjską Koleją, niełatwą pieszą przeprawę przez leśne gęstwiny i bagna, budowę katamaranów, pełen niebezpieczeństw spływ rzeką, spotkania z rozmaitymi ludźmi, kontakt z dziką, nieskażoną cywilizacją przyrodą.

Dzięki tej opowieści poznajemy syberyjskie krajobrazy, dowiadujemy się, jak wyglądają tamtejsze miasteczka, wsie i osady, jak wygląda zwyczajne, codzienne życie ich mieszkańców, a także odświętne tradycje i zwyczaje. Zofia Piłasiewicz w niewielkim zarysie przybliża nam ponadto historię tych terenów oraz opowiada ciekawe legendy.

Dość łatwo wczułam się w rolę uczestniczki tej ekspedycji, gdyż autorka w swojej opowieści dzieli się osobistymi, subiektywnymi odczuciami i wrażeniami, związanymi z zachwytem nad oglądanymi widokami, z poczuciem silnego zjednoczenia z naturą, ale też ze zmęczeniem i utrudzeniem.

Opowieść Zofii Piłasiewicz pokazuje, jak dobitnie tego typu wyprawa weryfikuje wszelkie mocne i słabe strony człowieka. Uczestnicy tej syberyjskiej przygody niejeden raz musieli zmierzyć się z własnymi słabościami. Przekonali się, jak wielkie znaczenie ma odpowiednia organizacja, jak ważny jest właściwy sprzęt, ubiór, bagaż. Musieli zachowywać ostrożność i rozsądek, pamiętać o przestrzeganiu wyznaczonych wcześniej reguł, nauczyć się odpowiedzialności za innych i współdziałania z pozostałymi osobami w grupie, co nie zawsze było łatwe przy narastających emocjach, odmiennych charakterach i indywidualnych nawykach i przyzwyczajeniach każdego z nich.

Jednym słowem – wyprawa ta była nie tylko wielką, ekscytującą przygodą, ale tez znaczącym testem wytrzymałości fizycznej i psychicznej.

Z opowieści tej widać, iż autorka chłonęła Syberię całą sobą, wszystkimi zmysłami, później zaś potrafiła umiejętnie podzielić się z czytelnikami swoimi odczuciami i wrażeniami, barwnie i żywo opisać krajobrazy oraz swoje przeżycia. Przez to książka aż emanuje zapachami, barwami i odgłosami Syberii. Czytając ją, wtapiałam się w jej klimat i w wyobraźni przenosiłam się do opisanych tu miejsc. Właśnie dlatego „Syberyjski sen” niezwykle mnie zafascynował. Moim zdaniem to świetna książka, a tym, którzy chcieliby choćby poprzez lekturę trochę bliżej poznać Syberię i poczuć ducha przygody, z pewnością szczególnie przypadnie do gustu. Przeczytajcie ją i przekonajcie się sami!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bezdroża
Język polski
Data wydania 07-04-2014
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 180
Wymiary / mm 150 x 210
Waga / gr 272
EAN 9788324685097
ISBN 978-83-2468-509-7

Napisz recenzję

Oceniasz: Syberyjski Sen Opowieść bezdrożna Bezdroża

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt