Śniegi pokutujące, literatura podróżnicza, Góry Books
  • Śniegi pokutujące, literatura podróżnicza, Góry Books

Śniegi pokutujące

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Góry Books
Język: polski
Data wydania: 2012
Kategoria
Moje hobby / Wspinaczka
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 34,90 

39,00 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni Arttravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Książka jest wznowieniem oryginalnej wersji tekstu, który po raz pierwszy wydany został w latach 60. ubiegłego wieku. Zmieniony został natomiast wybór i układ fotografii poddanych cyfrowej obróbce – część z nich nie była do tej pory publikowana.
Mimo upływu lat tekst wciąż doskonale się broni i pozostaje aktualny. Jest to zasługa nie tylko stylu i umiejętności pisarskich autora, ale także ponadczasowości jego książki. Opowiadając o trzeciej polskiej wyprawie w Hindukusz z 1963 roku, Andrzej Wilczkowski nie ogranicza się jedynie do precyzyjnego relacjonowania przebiegu ekspedycji oraz jej eksploracyjnych i sportowych osiągnięć, ale skupia się na relacjach międzyludzkich, kreśląc przebieg wyprawy z perspektywy jej lidera. Przedstawia losy ludzi, którzy stykają się z przytłaczającą potęgą oraz groźnym pięknem gór.
W oddaleniu od cywilizacji i w trudnych warunkach łatwo o konflikty – decyzje, które nie budzą entuzjazmu, polecenia wykonywane z niechęcią lub żalem, narastające urazy… Wszystko to prowadzi do spięć uczestników z kierownikiem wyprawy, który musi się zmagać nie tylko z tarciami w zespole, ale także własnymi wątpliwościami.
Autor pisze o tym do bólu szczerze i bez taryfy ulgowej – dla siebie i reszty. To właśnie wyróżnia „Śniegi pokutujące” na tle literatury górskiej i decyduje o tym, że pozycja jest powszechnie uważana za najlepszą polską książkę wyprawową. „To nie góry, ale człowiek w górach jest podmiotem. Jeśli się o tym zapomni, to można napisać najwyżej przewodnik, a nie książkę o wyprawie” – deklarował autor, a jego dzieło jest najlepszym dowodem na to, że miał niezaprzeczalną rację.
Andrzej Wilczkowski – urodzony 11 stycznia 1931 roku. Najbardziej znany w środowisku wspinaczkowym jako autor książek „Miejsce przy stole”, „Śniegi pokutujące”, „Każdemu według marzeń”. W 2002 roku uhonorowany Nagrodą Literacką im. Władysława Krygowskiego. Współautor dziesięciu nowych dróg tatrzańskich i szesnastu pierwszych przejść zimowych. Alpinista, polarnik, kierownik wypraw w Hindukusz i do Etiopii. Z zawodu specjalista w dziedzinie silników spalinowych. Działacz Solidarności.

Recenzje ArtTravel.pl

Książka Andrzeja Wilczkowskiego „Śniegi pokutujące” po raz pierwszy wydana została w latach sześćdziesiątych XX wieku. Do moich rąk trafiło jej wznowienie. Opowiada ona o zorganizowanej w 1963 roku polskiej wyprawie w Hindukusz. Jej kierownikiem był właśnie Andrzej Wilczkowski.

„Śniegi pokutujące” to trochę nietypowa książka o tematyce górskiej, a z pewnością wyróżniająca się spośród wielu publikacji, podejmujących tę tematykę. Ta nietypowość sprawia przy tym, że książka ta – mimo sporego upływu czasu od opisanych w niej wydarzeń – wydaje się być żywa. Ponadto, choć ta polska wyprawa w Hindukusz nie zapisała się w historii alpinizmu jakimiś bardzo znaczącymi, przełomowymi osiągnięciami, opowieść o niej pozostaje w pamięci.
Co jest tego przyczyną? Autor nie relacjonuje tu tylko i wyłącznie przebiegu tej ekspedycji, a na pewno nie skupia się na jej osiągnięciach, przyniesionych przez nią sukcesach i porażkach. Dla niego dużo ważniejsze wydaje się być coś innego.
Andrzej Wilczkowski poza tym, że jest uznanym taternikiem, alpinistą, polarnikiem i podróżnikiem, jest również – o czym przekonałam się podczas lektury tej książki – znakomitym pisarzem, potrafiącym oddać w swojej opowieści coś więcej, niż tylko opis wyprawy. Skupia się on tu mniej na samych górach, bardziej zaś na ludziach, którzy znajdują się w niecodziennych, niełatwych warunkach i w takich warunkach stają oko w oko z rozmaitymi słabościami – swoimi i swoich współtowarzyszy.
Każdy, kto choć trochę orientuje się – chociażby na podstawie przeczytanych książek – jak wygląda wysokogórska wyprawa, łatwo może sobie wyobrazić, jak trudne – pod wieloma względami – są panujące tam warunki. Z łatwością można też domyślić się, że przebywanie w takich warunkach może prowadzić – i często prowadzi – do rozmaitych napięć, starć, zatargów, waśni, konfliktów.
Andrzej Wilczkowski, jako lider ekspedycji, a więc ten, na którym spoczywa wiele niekoniecznie przyjemnych obowiązków i powinności, przekonał się o tym bardzo dobrze. Tak więc zaprezentowane w książce przez autora wydarzenia są głównie tłem do przedstawienia relacji pomiędzy poszczególnymi uczestnikami wyprawy, a także jego własnych myśli, odczuć, uczuć, emocji, przede wszystkim zaś rozterek, obaw i wątpliwości wynikających z pełnienia nieco niewdzięcznej funkcji kierownika ekspedycji.
Andrzej Wilczkowski opisuje je w sposób szczery, otwarty, bez ukrywania czegokolwiek, bez nadmiernego łagodzenia, a co ważne, jego opowieść nie godzi w nikogo osobiście. Niewłaściwe postawy, wyolbrzymione reakcje, niepotrzebne wybuchy emocji zauważa u wszystkich, w tym też u samego siebie i absolutnie przy tym siebie nie wybiela. Potrafi dostrzec i szczerze wyznać swoje słabości, z którymi mierzył się podczas opisywanej wyprawy, a czyni to z prawdziwą mądrością.
Żywa, prowadzona w zajmujący sposób narracja, a także buzujące w tej relacji i udzielające się czytelnikowi różnorodne emocje, przyczyniają się do tego, iż książkę tę czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem – tak właśnie było w moim przypadku.

To wszystko, o czym tu wspomniałam, sprawia, iż opowieść Andrzeja Wilczkowskiego ma wymiar bardzo ludzki. I to przede wszystkim stanowi o jej wyjątkowości i niezaprzeczalnej wartości. To też przemawia za tym, że szczerze mogę polecić „Śniegi pokutujące” wszystkim miłośnikom literatury podróżniczej, górskiej, a także przygodowej. Moim zdaniem to przykład świetnej literatury – książka ciekawa i naprawdę godna najwyższej uwagi. Dodam, że warto po nią sięgnąć z jeszcze jednego powodu – by poczuć klimat tamtych czasów, zobaczyć, jak wyglądała wówczas organizacja takiej wyprawy i przekonać się, jak bardzo różni się od organizacji dzisiejszych ekspedycji wysokogórskich. Zapraszam do lektury!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Góry Books
Autor Andrzej Wilczkowski
Język polski
Data wydania 2012
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 404
Wymiary / mm 135 x 205
Waga / gr 462
EAN 9788362301164
ISBN 9788362301164

Napisz recenzję

Oceniasz: Śniegi pokutujące

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt