Ryszard Pawłowski – 40 lat w górach. Wywiad-rzeka, literatura podróżnicza, Góry Books
  • Ryszard Pawłowski – 40 lat w górach. Wywiad-rzeka, literatura podróżnicza, Góry Books

Ryszard Pawłowski – 40 lat w górach. Wywiad-rzeka

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Góry Books
Język: polski
Data wydania: 01-01-2013
Kategoria
Moje hobby / Wspinaczka
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Oferta specjalna / Oferta dla podróżników / Książki dla podróżników
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 39,90 

44,00 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Gdy książka trafiła w moje ręce, szybko ją przekartkowałem i pomyślałem – rewelacja. Kolorowe, przykuwające uwagę zdjęcia, czy też bardzo dobry, miły w dotyku papier, zachęcają do czytania. Tym razem nie odłożyłem książki na półkę, jak to mam w zwyczaju, tylko od razu zabrałem się do lektury.
Książka, będąca efektem rozmów przeprowadzonych przez Piotra Dróżdża z Ryszardem Pawłowskim, budziła skrajne emocje. Początkowo czytało się ją bardzo dobrze, potem postać Pawłowskiego, przedstawiana na kartkach, zaczęła mnie denerwować. Końcówka, na szczęście, złagodziła ostry osąd.
Pozycję dobrze się czyta. Nie chcę omawiać poszczególnych części, gdyż z mojej perspektywy mija się to z celem. Warto natomiast wspomnieć, że w wielu miejscach koresponduje z górskim książkami innych autorów, często prezentując zupełnie inny pogląd. Znamienna i bardzo częsta jest polemika z Anną Czerwińską i książkami z serii GórFanka. Co prawda Pawłowski podkreśla, że darzy Czerwińską sympatią, jednak da się wyczuć napięcie, jakie występuje pomiędzy tymi osobami. Myślę, że podchodząc do książki Piotra Dróżdża warto wcześniej lub później sięgnąć po książki Czerwińskiej, celem spojrzenia na tę samą sprawę z zupełnie innej strony.
Jak wspomniałem we wstępie, momentami pozycja ta mnie deprymowała. Często (z podkreśleniem na „często”) Pawłowski przedstawia siebie jako człowieka o nadzwyczajnych predyspozycjach. Odnosiłem wrażenie, że przy Nim superbohaterowie pokroju Batmana, Supermena to amatorzy…
Książka ma swoje słabe strony. Szczęśliwie, w moim odczuciu jest ich znacznie mniej, niż tych dobrych. Z całą pewnością jest to ciekawa lektura, wzbogacona bardzo dużą ilością archiwalnych zdjęć.

Recenzje ArtTravel.pl

Ryszard Pawłowski to jeden z czołowych polskich taterników, alpinistów i himalaistów. Jest czterokrotnym zdobywcą Mount Everestu, a także autorem nowych dróg, pierwszych polskich wejść i wartościowych powtórzeń w Himalajach, Karakorum, Pamirze, Kaukazie, Patagonii, Hindukuszu, Andach, Alpach, Yosemite, Tatrach i na Alasce. Obecnie jest również jednym z najbardziej doświadczonych przewodników wysokościowych na świecie.

O roli, jaką w życiu Ryszarda Pawłowskiego „Napała” odegrały i wciąż odgrywają góry, rozmawiał z nim Piotr Drożdż, zaś efekt tych rozmów można ocenić w książce „Ryszard Pawłowski. 40 lat w górach”, wydanej w formie wywiadu-rzeki.

Choć w książce zachowany został przewodni układ chronologiczny wydarzeń, w wywiadzie pojawia się przy okazji sporo innych dygresji tematycznych, stąd też mamy tu do czynienia z wielkim bogactwem treści, dotyczących nie tylko bohatera tej publikacji, ale też w ogóle wspinaczki, alpinizmu i himalaizmu oraz specyfiki tego środowiska.

Dzięki książce mamy okazję dość dobrze poznać samego Ryszarda Pawłowskiego. Przeczytamy tu o początkach jego przygody z górami i rozwoju górskich zainteresowań – od chodzenia po jaskiniach, poprzez wspinaczkę skałkową, do wspinaczki górskiej i znaczących osiągnięć w tej dziedzinie.

Ryszard Pawłowski wielokrotnie podkreślał w swoich wypowiedziach, że chodzenie po górach i zdobywanie górskich szczytów traktował nie tyle jako dążenie do odniesienia spektakularnych sukcesów, ale przede wszystkim jako wspaniałą, dostarczającą adrenaliny przygodę. Ta postawa jest wyraźnie widoczna w jego opowieściach na temat górskich wypraw: czy wspomina ekspedycje zakończone tym najwyższym sukcesem, czy też przywołuje wspomnienia poniesionych porażek, czy dzieli się z czytelnikami książki radością i satysfakcją, czy może wspomina wypadki, w których jego życie było zagrożone – zapis przeprowadzonego z nim wywiadu czyta się niczym świetną powieść przygodową – o różnorodnych przygodach: zabawnych, groźnych, ekscytujących, pełnych emocji.

Jego opowieści są tym bardziej interesujące, że w swoich wspomnieniach przywołuje wiele postaci ze świata alpinizmu, z którymi bezpośrednio lub pośrednio zetknął się podczas górskich ekspedycji. Zdradza ponadto, które wejścia i z jakich powodów były dla niego szczególnie ważne, opowiada o swojej rodzinie, a także o górskich projektach, w które się angażował.

Bohater książki niejednokrotnie odsłania przed nami również te ciemniejsze strony alpinizmu i himalaizmu, szczerze, bez ogródek wyjawia to, co nie przynosi raczej chluby środowisku, o którym opowiada.

Mówi tu więc o przypadkach górskich oszustw, kłamstw, nieuczciwości, o rywalizacji panującej w tym środowisku, o tych, którzy traktują wspinaczkę jako okazję do rozgłosu wokół swojej osoby.

Poza tym Ryszard Pawłowski – jako przewodnik wysokościowy – broni powszechnie krytykowanych wypraw komercyjnych czy – jak je określa – przewodnickich, a także odpiera pewne zarzuty, jakie były przeciwko niemu wysuwane w związku z wyprawami, w jakich brał udział.

Wywiad-rzeka jest tą forma biografii, którą szczególnie lubię. Czytając tego typu książki, mam wrażenie, jakbym przysłuchiwała się prowadzonej na żywo rozmowie. Nie inaczej było w przypadku wywiadu Piotra Drożdża z Ryszardem Pawłowskim.

Bohater książki bardzo żywiołowo relacjonuje swoje przygody, obrazowo odmalowuje słowami wydarzenia, nie wzbraniając się przed wyrażaniem szczerych odczuć i refleksji.

Z wywiadu tego wyłania się portret – co prawda subiektywny, ale też bardzo wyrazisty – człowieka pełnego pasji i miłości do gór, dla którego chodzenie po nich jest szczęściem i radością; człowieka znającego swą wartość i swoje mocne strony.

Jak można się przekonać, opowieść Ryszarda Pawłowskiego nie jest pozbawiona pewnych kontrowersji, wynikających głównie ze sprzeczności, jakie pojawiają się między jego stanowiskiem w niektórych sprawach i punktem widzenia innych osób. Sądzę jednak, że dzięki temu książka ta tym bardziej jest ciekawa dla czytelników, warta przeczytania i skonfrontowania jej z innymi dostępnymi źródłami.

Dla mnie była to fascynująca lektura, za sprawą której przyjemnie spędziłam czas, jaki na nią przeznaczyłam. Dużą zaletą tej publikacji jest według mnie spora ilość barwnych zdjęć, przedstawiających ludzi i góry, urozmaicających i uzupełniających zawartą tu opowieść.

Książka będąca wspólnym dziełem Piotra Drożdża i Ryszarda Pawłowskiego to znakomita moim zdaniem lektura dla tych wszystkich, którzy kochają góry, lubią przygody i interesują się wspinaczką i rozwojem polskiego alpinizmu i himalaizmu. Przypomina ona, że wiele marzeń pozornie niedościgłych tak naprawdę jest w zasięgu naszych rąk, trzeba tylko po nie sięgnąć. Potwierdzają to słowa Ryszarda Pawłowskiego, stanowiące znakomite podsumowanie jego opowieści: „Miejcie marzenia i starajcie się je realizować. Wykażcie się determinacją, bo bez niej nic nie da się osiągnąć”.

Zachęcam do przeczytania całego, bardzo ciekawego wywiadu!

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Góry Books
Autor Piotr Drożdż
Język polski
Data wydania 01-01-2013
Oprawa miękka
Ilość stron 288
EAN 9788362301188
ISBN 978-83-6230-118-8

Napisz recenzję

Oceniasz: Ryszard Pawłowski – 40 lat w górach. Wywiad-rzeka

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt