Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła , literatura podróżnicza, Zysk i S-ka
  • Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła , literatura podróżnicza, Zysk i S-ka

Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Zysk
Język: polski
Data wydania: 01-07-2009
Kategoria
Europa / Rumunia
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Cena: 25,90 

34,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Szczegółowe badania grobu poczyniono w 1933 roku. Ku zaskoczeniu naukowców znaleziono w miejscu pochówku Drakuli kości konia, a między nimi pierścień władcy, który wedle przypuszczeń należał do Vlada Tepesza. Ta udokumentowana historia dodała jeszcze smaczku niezwykłej legendzie, która pobudza wyobraźnię milionów ludzi na świecie.

Kresy zawsze mnie fascynowały. Książka Kruszony to jedna z najbardziej uroczych i tajemniczych wypraw, w jakie się wybrałem. Nie mam już teraz wątpliwości, że kresy Europy leżą w Rumunii. Tutaj magia, mistycyzm i cywilizacja bizantyńsko-łacińska stworzyła unikalny kulturowy tygiel. Z niego wyrasta drzewo dobra i zła naszej europejskiej kultury. Kruszona spotyka współczesne reinkarnacje demona Drakuli i ludzi niezwykle otwartych i przyjaznych. Pełnych naturalnej, pierwotnej godności. To oni wyzwalają chęć powrotu.

Tadeusz Zysk, Wydawca

Recenzje ArtTravel.pl

Michał Kruszona to polski historyk kultury, podróżnik, pisarz i muzeolog. Jest również dyrektorem Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, gdzie stworzył unikalną w skali kraju kolekcję współczesnego malarstwa polskiego na drewnie. W kręgu jego zainteresowań znajduje się wielokulturowość kresów i Karpat, ponadto fascynują go miejsca naznaczone przez historię, co znajduje odbicie w jego podróżach i twórczości literackiej.

Odbył on ponad trzydzieści podróży do Rumunii, a ponadto odwiedzał Ukrainę, Turcję, Gruzję, Jutlandię i Ugandę. Jest autorem następujących książek: „Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła” (nominacja do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”), „Kulturalny atlas ptaków”, „Huculszczyzna. Opowieść kabalistyczna”, „Uganda. Jak się masz, Muzungu?”, „Czarnomorze. Wzdłuż wybrzeża w poprzek gór” (Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera) i „Kawior astrachański. Podróż kryminalno-kulinarna”. Opublikował również w pracach zbiorowych eseje: „Karpaccy gospodarze: demony i wilki” oraz „Kraina ciorby”.

Michał Kruszona od dawna uważa, iż to właśnie w Karpatach świat duchów przeplata się ze światem materialnym, umożliwiając spotkanie z diabłami i demonami. Najmocniej zaś ich fizycznej obecności doświadczyć można, według niego, w Rumunii, gdzie przybierają one wiele imion i postaci. Stąd jego wielokrotne podróże do tego kraju, których owocem jest książka „Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła”.

Szukając tych wielu wcieleń diabła, autor trafiał do rozmaitych miejsc i napotykał na swej drodze różnych ludzi. W książce opowiada o zwiedzaniu katakumb, krypt grobowych, cmentarzy i monastyrów. Opisuje oglądane malowidła i obrazy, przedstawiające aniołów i demony, ich walkę o ludzkie dusze, sceny z Sądu Ostatecznego. Przywołuje postaci osób mocno związanych z Rumunią, jak Jakub Szela, Wład Palownik czy Nicolae i Elena Ceaușescu. Wspomina spotkania z niezwykłymi osobami, takimi jak demoniczny antykwariusz, wróżąca z fusów Cyganka, artysta rzeźbiarz, wykorzystujący w swoich pracach ludzkie kości, a także nieboszczyk, który do niego przemówił. Snuje opowieści o zjawach, czarownicach czy o wzbudzających strach wilkach.

Jak można się przekonać, zawarte tutaj opowieści nie są zwyczajne, powiedziałabym raczej, że nieco dziwne i niejednoznaczne, tajemnicze, miejscami nierealne. Chwilami trudno ocenić, które z opisanych tu sytuacji wydarzyły się naprawdę, a które są jakimiś sennymi majakami czy figlami spłatanymi przez umysł i wyobraźnię. Autor nadał swojej książce swoisty, trochę magiczny, a nawet nieco mistyczny charakter. Historia, legendy i współczesność mieszają się tu ze sobą, tworząc opowieść tak różnorodną, jak różnorodna jest Rumunia.

Lektura tej publikacji daje szansę na zaglądnięcie do świata, w jakim żyją mieszkańcy Rumunii, poznanie ich życia i mentalności, bardzo bogatej sztuki i kultury. Jednocześnie zaś wciąż skrywa przed czytelnikami sekrety tego kraju, inspirując tym samym do tego, by poznawać go i odkrywać na własną rękę.

Książka Michała Kruszony jest bogato ilustrowana pięknymi i ciekawymi zdjęciami, które również przenoszą czytelnika w Karpaty, do Mołdawii, Transylwanii, do rumuńskich wiosek i miast, a przy tym wprowadzają w odpowiedni klimat.

„Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła” to w moim odczuciu pozycja interesująca i godna uwagi, już choćby przez sam fakt jej odmiennego, niezwyczajnego charakteru. Odkrywa przed czytelnikami nieznany pewnie większości świat, na który składa się pewna magia, tajemniczość, ale i zupełna zwyczajność. Autor starał się ukazać w swojej opowieści to, co go najbardziej w Rumunii zafascynowało. Myślę, że udało mu się osiągnąć zamierzony cel. Właśnie z tych powodów książka ta jest tak różnorodna, a przez to ciekawa. Uważam, że warto wraz z Michałem Kruszoną wyruszyć w podróż do tego kraju, który go tak oczarował, i spojrzeć na nań jego oczami. Mnie ta literacka wyprawa zupełnie usatysfakcjonowała, tak więc zachęcam innych do pójścia w moje ślady.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Zysk
Autor Michał Kruszona
Seria Człowiek Poznaje Świat
Język polski
Data wydania 01-07-2009
Wydanie II
Oprawa miękka
Ilość stron 300
Wymiary / mm 145x205
Waga / gr 537
EAN 9788377851135
ISBN 978-83-7785-113-5

Recenzje i oceny Klientów

Świetna! (Kazek T.)
Oceń produkt
Michał Kruszona świetnie opowiada, jeśli chcesz przeczytać coś o Rumunii powinieneś sięgnąć właśnie po tą książkę. Kupiłem ją także na prezent i spotkała się z dobrym przyjęciem. Pozwala poczuć się , jakby się tam było. (02.02.2017)

Napisz recenzję

Oceniasz: Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt