Rowerem i pieszo przez czarny ląd

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Sorus
Język: polski
Data wydania: 01-12-2014
Kategoria
Afryka / Afryka
Moje hobby / Rower
Menu / Literatura podróżnicza
Menu / Oferta specjalna / Oferta dla podróżników / Książki dla podróżników
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Cena: 40,90 

49,50 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Zebrał, opracował i wstępem opatrzył Łukasz Wierzbicki, "odkrywca" postaci Kazimierza Nowaka.

 
„To zupełnie niezwykła książka ze względu na treść i osobę autora...; oby zajęła ona stale miejsce na listach klasyki polskiego reportażu”

 Ryszard Kapuściński

W związku z ogromną i wciąż rosnącą popularnością książki Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd (kilkadziesiąt tysięcy sprzedanych egzemplarzy) Wydawnictwo Sorus przygotowało kolejne, szóste jej wydanie.

Dzięki uprzejmości rodziny Kazimierza Nowaka uzyskaliśmy dodatkowe materiały archiwalne, które umożliwiły dokonanie w tekście wielu poprawek i uzupełnień. Przejrzeliśmy i zmodyfikowaliśmy materiał zdjęciowy oraz mapy, wykonane w nowym opracowaniu graficznym i z korektą trasy podróżnika. Dodaliśmy też indeks nazw geograficznych. Zaktualizowaliśmy również wstęp Łukasza Wierzbickiego – twórcy tej książki.
To napisana pięknym, barwnym językiem opowieść o pionierskiej, pięcioletniej afrykańskiej wędrówce Kazimierza Nowaka, przez ponad 60 lat zupełnie zapomnianego polskiego przedwojennego podróżnika, który głównie rowerem i pieszo oraz na wielbłądzie, konno i czółnem dwukrotnie pokonał samotnie kontynent afrykański (od Trypolisu po Kapsztad i z powrotem – do Algieru)! Dla uczczenia podróżnika tą samą trasą od listopada 2009 roku podąża sztafeta „Afryka Nowaka”.

Książkę czyta się jednym tchem. Oprócz opisów niezwykłych przygód globtrotera i cudów afrykańskiej przyrody znajdzie w niej Czytelnik bogaty opis życia mieszkańców Czarnego Lądu, wnikliwą krytykę polityki kolonialnej oraz spostrzeżenia, które wydają się niezwykle aktualne również w odniesieniu do Afryki współczesnej.

Czytelnik może się poczuć jak towarzysz podróży Kazimierza Nowaka – przez Afrykę, nie tę na pokaz, przy szlakach turystycznych, będących pewnego rodzaju wystawą, lecz przez tę, jak pisze Autor w Prologu: niedostępną dla ogółu, o której żaden podróżnik nie pisze, choćby ze względu na to, że aby ją poznać, trzeba się wypocić, zaznać głodu i pragnienia, ryzykować zdrowie i życie.

Dzięki eleganckiej szacie edytorskiej (twarda oprawa i druk na kredowanym papierze) książka ta może się stać idealnym prezentem dla Czytelników w każdym wieku.

Niniejszemu wydaniu patronuje Fundacja im. Kazimierza Nowaka, która została zarejestrowana w listopadzie 2010 r. Intencją Fundatorów było powołanie instytucji mającej na celu pielęgnowanie pamięci o Kazimierzu Nowaku oraz skuteczną popularyzację dorobku, dokonań oraz systemu wartości tego niezwykłego podróżnika.

Recenzje ArtTravel.pl

Wystarczyło, że przeczytałam sam wstęp do książki Kazimierza Nowaka „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”, w którym Łukasz Wierzbicki, jej redaktor, przedstawił sylwetkę autora oraz dzieło jego życia, wiedziałam, że czeka mnie wspaniała lektura. I nie pomyliłam się.
Nieprzypadkowo też użyłam tu sformułowania „dzieło życia” i na pewno nie ma w nim żadnej przesady.
Kazimierz Nowak żył w latach 1897-1937. Mając 34 lata, w 1931 roku podjął szaleńczą, można powiedzieć bezprecedensową, trwającą ponad 5 lat podróż po afrykańskim kontynencie. Jak sam pisał w swoich wspomnieniach, jego kapitał, z jakim wybierał się na wyprawę, był niezbyt duży: kilkanaście złotych, pióro, aparat fotograficzny i rower jako środek lokomocji. To niewiele. Jedyne, czego miał sporo, to silna wola. Świadczy o tym choćby fakt, że gdy w trakcie podróży jego rower zupełnie nie nadawał się już do użytku, on poradził sobie doskonale, pokonując dalsze etapy drogi pieszo, konno, czółnem i na grzbiecie dromadera. Przemierzył wzdłuż całą Afrykę i to dwukrotnie: z północy na południe kontynentu, a następnie, inną już drogą, z powrotem na północ.
Przez ten cały czas Kazimierz Nowak spisywał swoje wrażenia i obserwacje, które potem, jako relacje z podróży, trafiały do redakcji gazet.
Po powrocie do kraju planował wydanie książki na podstawie zebranych przez siebie materiałów. Niestety, nie zdążył zrealizować tego zamierzenia. Między innymi częste nawroty malarii, której nabawił się w czasie podróży, nadszarpnęły poważnie jego zdrowie. Do tego doszły inne schorzenia. W 1937 roku, mając zaledwie 40 lat, niecały rok po zakończeniu wyprawy, Kazimierz Nowak umiera.
Książka „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” powstała głównie dzięki staraniom Łukasza Wierzbickiego, którego zainspirowały opowieści jego dziadka o niezłomnym podróżniku przemierzającym kontynent afrykański. Ze wstępu możemy się dowiedzieć, jaki ogrom pracy i trudu trzeba było włożyć w zebranie i skompletowanie materiałów pozostałych po Kazimierzu Nowaku. Ostatecznie jednak udało się wydać tę książkę. Egzemplarz, który mam przed sobą, to już szóste wydanie, do którego zostały wniesione poprawki i uzupełnienia w oparciu o dodatkowe materiały archiwalne.
W książce „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” przeczytamy o licznych przygodach i przeżyciach Kazimierza Nowaka, jakie stały się jego udziałem podczas podróży. Były to przygody często niebezpieczne, gdyż wszędzie czyhały na niego rozmaite zagrożenia. Trzeba pamiętać, że przemierzał on tereny objęte wojną i konfliktami plemiennymi. Poza tym zagrożenie dla podróżnika stanowiły: groźne zwierzęta, ekstremalne warunki atmosferyczne, skrajne wyczerpanie, choroby, głód, pragnienie czy też po prostu zwykli bandyci. Relacje Kazimierza Nowaka jasno wskazują na to, iż często bywał on na granicy życia i śmierci.
Mimo tych wszystkich niebezpieczeństw, mimo doskwierającej tęsknoty za krajem i rodziną, z wyczuwalną radością wypowiada on się na temat Afryki. Szczególnie o przyrodzie afrykańskiej wyraża się z zachwytem, oddając opisami jej piękno oraz nastrój chwili.
Autor pisał też: „Tak, wjeżdżam w kraj, gdzie na każdym kroku czyha śmierć, a jednak (…) jakaś przepotężna siła gna mnie naprzód (…), oprzeć się jej nie mam mocy”. Rzeczywiście, niejednokrotnie podziw mój wzbudzały odwaga i determinacja tego podróżnika.
W swych reportażach Kazimierz Nowak wspomina, że podczas swej podróży poznał bardzo różne oblicza Afryki. Te oblicza prezentuje w swoich relacjach, wykazując się ogromną wnikliwością i niezwykłym zmysłem obserwacji. Zresztą nie na samych obserwacjach opierają się jego reportaże. Podróżnik pisze o sobie, że przez ten cały czas żył otaczającym go życiem afrykańskiego kontynentu. Zwracając uwagę na najmniejsze nawet szczegóły, barwnie opowiada o kulturze krajów Czarnego Lądu. Opisuje wygląd mieszkańców należących do różnych plemion i szczepów, ich mentalność, tradycje, obyczaje, obrzędy, a także zwykłe, codzienne życie. Czyni to dokładnie i drobiazgowo, a przy tym w sposób bardzo zajmujący. Dzięki temu można bez żadnej przesady powiedzieć, że książka „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” jest niezwykle bogatym i nieocenionym źródłem wiedzy o Afryce lat 30-tych, urozmaiconym dodatkowo wieloma ciekawymi archiwalnymi zdjęciami z wyprawy Kazimierza Nowaka.
Jednak jak przystało na rzetelnego reportera, autor pisze nie tylko o tym, co w Afryce piękne i dobre. Dostrzega również to, co złe. Sporo miejsca w swych relacjach poświęca kolonializmowi, jaki wówczas panował w Afryce. O tym zjawisku Kazimierz Nowak wypowiada się gorzko, przypisując mu wiele negatywnych skutków. Opisuje straszliwe zepsucie moralne przejęte od tych, którzy przybyli z Europy do tych półdzikich krajów. Pisze o bogaceniu się innych państw na Afryce, o pogoni za złotem, bogactwem, pieniądzem. Wspomina o dyskryminacji rasowej, o wyzysku czarnych przez białych. A wszystko to działo się pod pretekstem cywilizowania dzikich narodów afrykańskich i niesienia im wolności i swobody. Kazimierz Nowak podsumowuje to zjawisko mocnymi słowami: „Całe opowiadanie o niesieniu kultury w busz jest bajką, i to bajką bardzo smutną. Przyglądając się tej rzeczywistości, zaprawdę dumny jestem, że Polska kolonii nie posiada”.
Dla nas opisywana rzeczywistość jest przeszłością, nie jest jednak czystą abstrakcją. Mimo że książka opowiada o czasach dla nas dawnych, dotyka jednocześnie spraw zawsze żywych, aktualnych, skłania tym samym do refleksji, do przemyśleń nad światem i kierunkiem, w jakim on zmierza, zmusza do wyciągnięcia odpowiednich wniosków.
„To zupełnie niezwykła książka” – tak o książce „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” wyraził się Ryszard Kapuściński, uznając ją za klasykę polskiego reportażu. Po jej lekturze nie mogę się z tymi słowami nie zgodzić. Zgodnie z moimi oczekiwaniami, książka ta mnie nie zawiodła – przeciwnie, zawarte w niej bogactwo treści zafascynowało mnie.
„Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” to nie tylko unikatowy dokument o Afryce lat 30-tych. To książka pełna przygód pobudzających wyobraźnię. To również świadectwo dochowania przez Kazimierza Nowaka wierności marzeniom lat dziecinnych. Jest też dowodem na to, że można i trzeba walczyć o swoje marzenia i dążyć do ich realizacji.
Warto przeczytać tę książkę, by poznać z jej kart niezwykłego człowieka – podróżnika, który, poświęcając wiele, nie zawahał się, by swoje marzenia spełnić. Z pewnością zasługuje on na to, by mieć stałe miejsce w pamięci ludzkiej. Polecam gorąco książkę „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” wszystkim, którzy cenią sobie dobrą, wartościową lekturę. Niezapomniane wrażenia gwarantowane.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Sorus
Autor Kazimierz Nowak
Język polski
Data wydania 01-12-2014
Oprawa twarda
Ilość stron 406
Wymiary / mm 170 x 240
Waga / gr 725
EAN 9788363768256
ISBN 978-83-6376-825-6

Recenzje i oceny Klientów

Niesamowita sprawa (Paku)
Oceń produkt
Jestem pod wrażeniem wyczynu, człowieka. (14.12.2016)

Napisz recenzję

Oceniasz: Rowerem i pieszo przez czarny ląd

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt