• Reszta świata, literatura podróżnicza

Reszta świata

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Język: polski
Data wydania: 01-05-2014
Kategoria
Świat / Świat
Moje hobby / Podróże
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 36,90 

44,00 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Podróż dookoła świata trwa dalej. Z Nowej Zelandii na „najbardziej samotną i najbardziej tajemniczą” wyspę świata – Wyspę Wielkanocną. Spełnia się marzenie Autorki wypowiedziane w książce „Pół świata z plecakiem i mężem” – żeby zobaczyć posąg moai na własne oczy, żeby go „dotknąć, poczuć, powąchać, obejść dookoła, obtańcować i uściskać”. Teraz ma okazję uściskać dziesiątki takich posągów. Z wyspy na stały ląd, czyli do Chile. Jazda na południe, po której Autorka dochodzi do wniosku, że… rosyjskie pociągi są lepsze od południowoamerykańskich autobusów. Zimna Patagonia – pampa, lodowce, zatykające dech w piersiach skalne iglice. Koniec świata, czyli Ziemia Ognista. Dalej się nie da, więc z powrotem na północ. Paragwaj i wodospady Iguazú. Boliwia – solnisko Salar de Uyuní, najwyżej położony stadion na świecie, doświadczenie na własnej skórze, co to takiego soroche. Jezioro Titicaca i pływające trzcinowe wyspy Uros. Peru i obowiązkowe Machu Picchu. Plantacje bananów w Ekwadorze, starówka w Quito, wreszcie powrót do Polski. Ale że pozostał niedosyt Ameryki, to przy najbliższej okazji – do Meksyku i na Kubę. A dokąd następnym razem?

Recenzje ArtTravel.pl

Marzenia się spełniają – o tym przekonała się Danuta Gryka. Jej wielkim marzeniem była wyprawa dookoła świata. Pragnienie to udało się zrealizować i w 2009 roku wraz mężem rozpoczęła podróż. Jej pierwszą część opisała w książce „Pół świata z plecakiem i mężem”. „Reszta świata” to relacja z drugiej części wojaży poprzez następujące kraje: Chile wraz z Wyspą Wielkanocną, Argentyna, Paragwaj, Boliwia, Peru, Ekwador, Meksyk i Kuba. Czytając poprzednią książkę Danuty Gryki, z przyjemnością zwiedziłam z nią owe pół świata, tak więc teraz z chęcią i ogromnymi oczekiwaniami postanowiłam pozwiedzać także jego resztę, licząc na równie przyjemne doznania i wrażenia czytelniczo-podróżnicze. Już na wstępie zaznaczę, że ich nie zabrakło, podobnie jak ciekawych przygód i zdarzeń, o jakich przeczytałam, a także fascynujących informacji, jakie podczas lektury zdobyłam. Autorka odkrywa przed nami sekrety Wyspy Wielkanocnej i znajdujących się na niej tajemniczych posągów moai. Relacjonuje swój pobyt w pewnym bardzo kolorowym chilijskim mieście. Dzieli się wrażeniami, jakie wywołały w niej odwiedziny w argentyńskich parkach narodowych oraz podziwianie takich cudów natury jak skalne iglice czy ogromny lodowiec. Odmalowuje słowami oglądane pokazy tanga. Opowiada o swoich odczuciach związanych z widokiem przepięknych wodospadów w Paragwaju oraz z pobytem na solnej pustyni w Boliwii. Opisuje barwny targ rozmaitości w wiosce Tarabuco, a także życie na pływających trzcinowych wyspach Uros. We wspomnieniach przywołuje także oglądany lot kondorów i wizytę w polskiej misji w Ekwadorze. W swojej opowieści zabiera nas również do stolicy Imperium Inków – Cuzco, na Machu Picchu i do dawnych starożytnych miast Majów. Zdaje relację z wizyty na plantacjach bananów i kakaowców. Oddaje w swej opowieści piękno niezwykłego widowiska, jakim jest podniebny taniec Ludzi-Ptaków. Przybliża współczesne życie na Kubie i wypełniony gorącymi rytmami klimat Hawany.
To oczywiście nie wszystko, o czym można przeczytać w książce „Reszta świata”. Choć w głównej mierze oddaje ona subiektywne wrażenia i przeżycia jej autorki, Danuta Gryka swoją opowieść uzupełnia informacjami na temat dawnych wierzeń i zwyczajów mieszkańców odwiedzanych miejsc, ich obecnego stylu życia, strojów i zajęć. Opowiada o napotkanych zwierzętach, opisuje krajobrazy, odkrywa tajniki kuchni poszczególnych krajów. To wszystko zaś okrasza szczyptą historii i legendy. Dzięki temu opowieść zawartą w książce „Reszta świata” porównać można do smacznej potrawy, której różnorodne składniki tworzą doskonale skomponowaną całość.
Mając już za sobą poprzednią książkę Danuty Gryki – „Pół świata z plecakiem i mężem” – niczego innego się zresztą nie spodziewałam. Przeczuwałam, że także i ta opowieść mnie oczaruje. I tak też się stało. Jest tu bowiem wszystko, czego możemy oczekiwać od dobrej książki podróżniczej, a każdy kolejny jej rozdział jest niespodzianką. Podczas lektury z niesłabnącym zainteresowaniem towarzyszyłam w wyobraźni autorce w kolejnych etapach podróży, dzieląc z nią emocje i przeżycia, i z niecierpliwością oczekiwałam następnych przygód. Przy okazji mogłam wzbogacić wiedzę na temat opisywanych zakątków świata o nowe, nieznane mi do tej pory fakty.
Myślę, że nie będzie w tym żadnej przesady, gdy powiem, iż „Reszta świata” to książka wręcz nasycona barwami. I nie chodzi mi tu jedynie o barwny język, jakim posługuje się autorka (choć rzeczywiście taki jest), ale przede wszystkim mam na myśli niezwykle plastyczne opisy krajobrazów. Można by rzec, że Danuta Gryka maluje słowami, i robi to tak dobrze, z wyszczególnieniem kolorów, iż bez trudu można sobie opisywane przez nią miejsca bardzo dokładnie wyobrazić.
Dodam, że gdyby jednak kogoś wyobraźnia zawiodła, może wspomóc ją zdjęciami, które ilustrują książkę. Piękne, niesamowite, profesjonalnie wykonane fotografie zachwycają barwami, a przedstawiają dokładnie to, o czym autorka pisze: krajobrazy, rośliny, zwierzęta, ludzi. To spora zaleta tej publikacji, podnosząca dodatkowo jej wartość. Styl książki jest lekki, dzięki czemu czyta się ją z przyjemnością. Autorka o swoich przeżyciach opowiada żywo i z humorem, choć znajdzie się tu również i smutny, osobisty akcent.
Na mnie książka ta wywarła jak najbardziej pozytywne wrażenie. Pochłonęła mnie ona od samego początku aż do ostatniej kartki. Przeczytałam ją przysłowiowym jednym tchem. To świetna książka, za pomocą której można poznawać świat i jego najdalsze zakątki. Chcę przy tym podkreślić, że sięgając po nią, warto wcześniej przeczytać wspomnianą pierwszą część relacji z tej podróży dookoła świata, gdyż obie książki stanowią nierozerwalną całość. Obie też warto mieć na półce swojej domowej biblioteczki i wracać do nich co jakiś czas, przenosząc się w marzeniach na drogi i bezdroża dalekich krajów.
„Reszta świata” to książka wypełniona podróżniczą pasją. Niezwykle działa na wyobraźnię, ukazuje piękno i różnorodność świata. Zawarta tu opowieść dowodzi tego, że warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji, bowiem to one nadają życiu sens i sprawiają, że staje się ono fascynujące. Jeżeli więc szukacie odskoczni od rutyny i codzienności, a może i inspiracji do podróży swoich marzeń – już wiecie, gdzie możecie je znaleźć. Polecam i zapraszam do poznawania świata oczami Danuty Gryki.
Dorota

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Autor Danuta Gryka
Język polski
Data wydania 01-05-2014
Wydanie I
Oprawa twarda
Ilość stron 304
Wymiary / mm 145 x 210
Waga / gr 641
EAN 9788378233770
ISBN 978-83-7823-377-0

Napisz recenzję

Oceniasz: Reszta świata

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt