• Pustka wielkich cisz. Samotna wędrówka Łukiem Karpat, literatura podróżnicza, Sorus

Pustka wielkich cisz. Samotna wędrówka Łukiem Karpat

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Sorus
Język: polski
Data wydania: 18-03-2015
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 34,90 

42,90 zł

Wysyłka do 48h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Łukasz Supergan realizuje swoje marzenia od dwudziestu pięciu lat, od momentu rozpoczęcia jego przygody z górami. Przemierza, najczęściej samotnie, górskie pasma Europy (głównie). Za moment przełomowy uznaje wyprawę Łukiem Karpat (2004), podczas której przeszedł 2200 km w 93 dni. Wędrował przez ziemie Rumunii, Ukrainy, Polski, Czech i Słowacji. Wynik ten poprawił kilka lat później, pokonując ten dystans w czasie 65 dni.
Inne jego wyprawy to: przejście przez wierzchołki 13 alpejskich czterotysięczników w czasie 28 dni (2009), przejście 4000 km z Warszawy do Santiago de Compostela (2013), zimowe przejście 841-kilometrowego głównego szlaku Karpat Słowackich – Cesty hrdinov SNP (2014) oraz przejście około 2500 km pustynnym łańcuchem gór Zagros w zachodnim Iranie (2014).
Wiele z tych wypraw były pionierskimi w swojej formie, a dwie z nich zostały wyróżnione na gdyńskich Kolosach w kategorii “Wyczyn Roku”.
Pustka wielkich cisz to opowieść o pierwszym w historii samotnym przejściu Łuku Karpat. O wędrówce, która okazała się najtrudniejszą i najpiękniejszą drogą, jaką kiedykolwiek przeszedłem. O walce z górami i samym sobą, własnymi słabościami i lękami. Oraz o marzeniu, które stało się obsesją, a spełnione przewróciło do góry nogami moje życie. Opowieść osobista, miejscami bolesna, bez koloryzowania i ukrywania tego, co bolesne, po prostu szczera. Spisywana na gorąco już w czasie drogi przez Karpaty, w notatniku niesionym w plecaku. Często w strugach padającego deszczu, w ciasnym namiocie, przy mdłym świetle latarki lub świeczki.
To opowieść o wizji, zrealizowanej za sprawą uporu i determinacji.
Łukasz Supergan

Recenzje ArtTravel.pl

„Nieważne, jak daleka jest droga, zawsze trzeba zrobić pierwszy krok”. Te słowa można uznać za motto, którym kieruje się Łukasz Supergan w swoim życiu, przemierzając w pojedynkę górskie pasma Europy. Do jego największych osiągnięć w tym zakresie należy samotna wyprawa Łukiem Karpat, w czasie której w 93 dni przebył 2200 kilometrów, wędrując przez ziemie Rumunii, Ukrainy, Polski, Czech i Słowacji (a kilka lat później powtórzył ten wyczyn w czasie 65 dni). Właśnie o tym pierwszym przejściu opowiada jego książka „Pustka wielkich cisz. Samotna wędrówka Łukiem Karpat”.

Łukasz Supergan podczas tej swojej wyprawy przez cały czas prowadził drobiazgowe zapiski, chcąc jak najdokładniej utrwalić tę podróż i wszystkie jej szczegóły, które mogłyby umknąć z zawodnej pamięci. Stąd też, jako że jego książka opiera się na prowadzonym przez niego dzienniku, tak precyzyjnie opisuje ona całą jego wędrówkę, oddaje jej klimat oraz towarzyszące autorowi odczucia.

Kiedy patrzy się na czas, jaki Łukaszowi Superganowi zajęła ta wyprawa, może wydawać się, że ostatecznie nie była ona aż tak wyczerpująca: trzy miesiące pieszej wędrówki, rozłożonej na poszczególne dni. Dla doświadczonego piechura nie jest to jakaś wielka trudność, nawet jeśli weźmie się pod uwagę drogę prowadzącą przez góry i wzniesienia. A jednak lektura książki „Pustka wielkich cisz” całkowicie weryfikuje te – zupełnie mylne - wrażenia. Pokazuje, że z wielu względów była to bardzo trudna podróż. Było to wielkie wyzwanie, nawet nie tyle fizyczne, chociaż też, ale głównie psychiczne, duchowe.

Owszem, przeczytamy tu o zmęczeniu, urazach fizycznych, głodzie, niesprzyjającej pogodzie i o tym, jak Łukasz Supergan radził sobie z tymi niedogodnościami, jak też z całą organizacją wyprawy. Opowiada on o napotkanych ludziach, w tym tych, którzy w jakiś sposób, z serca, pomogli mu podczas jego wędrówki. Opisuje góry i ich piękno, przekazuje radość z pokonywania wyznaczonej drogi. Ale przede wszystkim dzieli się swoimi refleksjami i spostrzeżeniami odnoszącymi się do niego samego i jego stanu psychicznego. Bardzo szczerze, bez ogródek, pisze o towarzyszących mu frustracjach i obawach, o dopadających go, szczególnie w pewnych momentach, wątpliwościach, poczuciu zagubienia i bezsensu dalszej drogi, o tym, jak niewiele brakowało, by porzucił zamysł doprowadzenia do końca swojego przedsięwzięcia. O walce, jaką musiał stoczyć ze swoimi słabościami, z rozbijającą go samotnością, z demonami tkwiącymi w jego głowie, z samym sobą, zwłaszcza że niemałą rolę w tej walce odegrały sprawy uczuciowe.

Wszystko to sprawia, że „Pustka wielkich cisz” Łukasza Supergana to bardzo osobista opowieść. To świadectwo znaczącego dokonania, jakim było pierwsze w historii samotne przejście Łukiem Karpat, ale też świadectwo intymnych doznań i przeżyć, pokazujące, jak bardzo jedna podróż może zmienić życie człowieka. W przypadku autora tej książki właśnie tak było. Ekspedycja, którą bez przesady można określić jako podróż jego życia, ukształtowała jego dalsze życie i wyznaczyła kierunek – choć nie obyło się tu bez konieczności zapłacenia wysokiej ceny. Jakiej? To zdradzi Wam sam autor.

Przeczytałam tę książkę ze sporym zainteresowaniem. Ujęło mnie w niej właśnie to osobiste podejście autora do tematu. Dzięki temu mogłam dogłębnie wczuć się w jego sytuację, wyobrazić sobie, że jestem na jego miejscu, poczuć, jak to jest – zmierzyć się z samotnością, z wewnętrznym rozdarciem, z psychicznym rozbiciem. Poza treścią spodobały mi się ilustrujące ją ciekawe, piękne fotografie. Dlatego mogę szczerze polecić tę publikację miłośnikom literatury podróżniczej.

„Pustka wielkich cisz” to inspirująca i interesująca lektura, którą czyta się z zapartym tchem. To opowieść o walce z sobą, ale też o odnalezieniu swojego miejsca na Ziemi, odnalezieniu sensu i celu życia. Przeczytajcie ją, bo warto.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Sorus
Autor Łukasz Supergan
Język polski
Data wydania 18-03-2015
Oprawa miękka
Ilość stron 184
Wymiary / mm 145 x 205
Waga / gr 504
EAN 9788363768614
ISBN 978-83-63768-61-4

Napisz recenzję

Oceniasz: Pustka wielkich cisz. Samotna wędrówka Łukiem Karpat

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt