• Psychovertical Przestrzeń obłędu, literatura podróżnicza, Stapis

Psychovertical Przestrzeń obłędu

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Stapis
Język: polski
Data wydania: 30-05-2016
Kategoria
Moje hobby / Wspinaczka
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 34,90 

39,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

„Psychovertical” to książka, w której trzynastodniowe przejście solo jednej z najtrudniejszych dróg kiedykolwiek zrobionych przez Brytyjczyka - Reticent Wall na El Capitanie w Kalifornii - tworzy ramę dla pełnej wyzwań autobiografii. Od dzieciństwa spędzonego na nędznym blokowisku w Hull historia prowadzi nas przez budzące grozę potyczki i wyjątkowe sportowe osiągnięcia w ekstremalnych zakątkach Ziemi. Jak napisał sam Autor: „Takie wspinanie jest bez sensu - szanse na zabicie się na drodze są naprawdę duże”. Przy tym trzydziestoletni wtedy Andy, ojciec dwójki małych dzieci, ma mnóstwo powodów, by chcieć żyć. Ta książka - czasami powodująca skurcz żołądka, ale też zabawna i prowokująca - budzi tkwiącą w każdym z nas tęsknotę za przygodą.

„Andy jest jednym z najzabawniejszych brytyjskich wspinaczy ze ścisłej czołówki; reprezentuje to, co najlepsze we współczesnym wspinaniu na Wyspach: odwagę, nowatorstwo, poczucie humoru, pogardę dla świętości, poświęcenie i apetyt na ryzyko”.

Chris Bonington

„Zawsze zajmujący, a często zabawny, Psychovertical opowiada przede wszystkim o tym, co traci się podczas stawania się jednym ze światowej klasy wspinaczy. Fascynujący rzut okiem na bardzo pionowy wewnętrzny świat bohatera”.

Adventure Travel

Recenzje ArtTravel.pl

„Jednak jakoś znalazłem w sobie siłę, by uwierzyć, że mogę tę drogę przejść”. Te słowa, których autorem jest Andy Kirkpatrick, doskonale oddają istotę zarówno napisanej przez niego książki „Psychovertical. Przestrzeń obłędu”, jak i jego dotychczasowego życia.

Andy Kirkpatrick to brytyjski wspinacz, który ma na swoim koncie przejście wielu bardzo trudnych ścian górskich w Alpach i na całym świecie. Do jego licznych, znaczących dokonań należy trzynastodniowe przejście solo jednej z najtrudniejszych dróg – Reticent Wall na El Capitanie w Kalifornii. Właśnie ten wyczyn stał się kanwą niniejszej książki, a relacja z tego przejścia stanowi jej główną oś.

Czytając ową relację, towarzyszymy autorowi niemal krok po kroku, wspinamy się wraz z nim, wręcz czujemy pod palcami szorstkość skały, każdą jej rysę i szczelinę, odczuwamy ból i zmęczenie. Przekonujemy się, jak wielkich zmagań z górą wymagała ta wspinaczka, z jak ogromnym ryzykiem się wiązała.

Dzieje się tak za sprawą niezwykle plastycznych, obrazowych opisów wspinaczki, niebywale działających na wyobraźnię.

Opowieść o pokonywaniu Reticent Wall podzielona została na przedstawiające poszczególne etapy wspinaczki części, te zaś przeplatają się z wcześniejszymi wspomnieniami autora, tworząc z nimi idealnie skomponowaną całość.

Andy Kirkpatrick opisuje swoje dzieciństwo i pierwsze lata życia spędzone w nadmorskim miasteczku Tywyn w Walii, które zaowocowały bliższymi kontaktami z naturą: morzem, piaszczystymi wydmami, zielonymi wzgórzami i polami, otwartą przestrzenią. Wspomina konieczność przeprowadzenia się do blokowiska w Hull, gdzie spędził kolejne lata dzieciństwa i młodości. Opowiada o swoich problemach z nauką, o edukacji w niewielkiej szkole podstawowej, w której każdy uczeń mógł czuć się wyjątkowy i dowartościowany, następnie o nauce w szkole średniej, gdzie on sam stał się – jak pisze – „dzieckiem specjalnej troski”, wreszcie o zdiagnozowaniu u niego zaawansowanej dysleksji, poszukiwaniu własnej drogi życiowej, założeniu rodziny. Przeczytamy tu również o pierwszych, zakończonych porażkami i sukcesami wspinaczkach, o coraz trudniejszych i coraz bardziej „szalonych” przejściach.

Cała ta opowieść dobitnie pokazuje, jak trudną drogę musiał w swoim życiu przebyć Andy Kirkpatrick. Składały się na nią liczne rozterki, częste zwątpienia, niska samoocena i ciągła walka z samym sobą i wszelkimi przeszkodami, jakie napotykał. Szczególne wrażenie robi opis jego dwuletniej, żmudnej pracy, polegającej na wielokrotnym zmienianiu, poprawianiu i szlifowaniu krótkiego tekstu, który potem trafia wreszcie na łamy poczytnego, najpopularniejszego magazynu wspinaczkowego, wychodzącego w Stanach Zjednoczonych.

Podobną walkę i pracę autora nad sobą widzimy we wszystkim, czego się podejmował, przede wszystkim w dziedzinie wspinaczki, w której stawiał sobie coraz wyższe, trudniejsze cele.

„Miałem przed sobą jedyną taką szansę w życiu. Musiałem ją wykorzystać”. Taka właśnie postawa przyświecała Andy’emu Kirkpatrickowi w jego życiowych wyborach i poczynaniach, w podejmowanych planach i zamierzeniach, w realizowanych marzeniach.

Samotne przejście Reticent Wall stanowi z jednej strony ukoronowanie całej jego dotychczasowej drogi wspinaczkowej, z drugiej zaś – symbolizuje jego drogę życiową. Również bowiem podczas pokonywania tej trudnej ściany – jak wynika z opowieści autora książki – nie zabrakło zwątpień, obaw, walki z samym sobą, wzlotów i upadków, a przede wszystkim wielu refleksji i przemyśleń.

„Wierzyłem, że mogę przejść tę drogę tak samo, jak ufałem, że mogę nauczyć się pisać i opowiedzieć tę historię. Nauczyłem się, że mam w sobie dość wiary i że teraz nie tak łatwo znów będzie zupełnie w siebie zwątpić”.

Jak wyglądało pokonywanie drogi – rozumianej dosłownie i w przenośni – przez Andy’ego Kirkpatricka? Zainteresowanych zapraszam do lektury jego książki.

„Psychovertical. Przestrzeń obłędu” to książka, którą czyta się jednym tchem – zarówno ze względu na fascynującą treść, jak i bogaty, obrazowy język autora oraz jego ekspresję w wyrażaniu emocji. Ogromny podziw budzi przy tym świadomość, że tę oto pełną pasji opowieść, uhonorowaną nagrodą Boardman Tasker Prize w dziedzinie literatury górskiej, napisał człowiek, który zmagał się z tak głęboką dysleksją, iż musiał długo uczyć się, jak w sposób zrozumiały przelewać myśli na papier.

„Psychovertical” to pełna refleksji i emocji autora, budząca również refleksje i emocje u odbiorcy książka autobiograficzna – z jednej strony bardzo osobista, z drugiej zaś pozwalająca odnaleźć się w opisanych przeżyciach niejednemu czytelnikowi. Sądzę, że będzie to niezapomniana lektura nie tylko dla miłośników literatury górskiej i wspinaczki. Polecam ją także tym, którzy choć raz zmagali się z wątpliwościami dotyczącymi wyboru drogi życiowej, z niewiarą we własne siły, z brakiem poczucia własnej wartości. Opowieść Andy’ego Kirkpatricka z pewnością podziała niczym zastrzyk dobrej energii, wiary i nadziei na spełnienie marzeń – nawet tych, które wydają się nieosiągalne.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Stapis
Autor Andy Kirkpatrick
Język polski
Data wydania 30-05-2016
Oprawa miękka
Ilość stron 272
Wymiary / mm 161x234
Waga / gr 433
EAN 9788379670192
ISBN 978-83-7967-019-2

Napisz recenzję

Oceniasz: Psychovertical Przestrzeń obłędu

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt