• Przez drogi i bezdroża. Podróż po nowych Chinach, reportaż, Czarne

Przez drogi i bezdroża. Podróż po nowych Chinach

Rodzaj produktu: reportaż
Producent: Czarne
Język: polski
Data wydania: 20-02-2013
Kategoria
Azja / Chiny
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 34,90 

44,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Pomysł nienowy – przemierzyć samochodem połacie ogromnego kraju, by przyjrzeć się z bliska zmianom, jakie w nim zaszły. Tego mogliśmy się spodziewać po amerykańskim dziennikarzu, który przez lata współpracował z New Yorkerem. Z tym, że nie chodzi mu o USA, ale o Chiny, co diametralnie zmienia postać rzeczy.
Kraj Środka Anno Domini 2001, kiedy nastąpił szalony rozwój autostrad i dróg, a także przemysłu motoryzacyjnego, wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze parę lat wcześniej. Rolnicy stają się wtedy robotnikami, a robotnicy biznesmenami. Kolejne miejsca, gdzie dociera sieć dróg, pokrywają się ogromnymi zakładami przemysłowymi i malutkimi fabrykami guzików lub plastikowych zabawek, specjalne strefy ekonomiczne przyciągają odważnych, którzy chcą wykroić dla siebie kawałek tortu, a wyludnione wioski przekształcają się w turystyczne ośrodki.
A ludzie?
Poznani w drodze, opowiadają Peterowi Hesslerowi o swoim życiu, tak bardzo innym od tego, jakie wiedli ich rodzice. Na wsi pozostali tylko starcy, strażnicy pamięci, po kraju przemieszczają się rzesze ludzi w poszukiwaniu pracy i lepszego jutra, młodzi przedsiębiorcy szukają swojego pomysłu na zrobienie pieniędzy.
Świat w nieustającym ruchu, który nowymi drogami ruszył w przyszłość i rzadko ogląda się za siebie, bo boi się zostać w tyle. A koszty? Są i o tym też jest ta książka.

© ArtTravel.pl

Książkę Petera Hesslera zacząłem czytać z dużą rezerwą. Pomysł, żeby wyrobić sobie chińskie prawo jazdy i ruszyć na wyprawę do granic Państwa Środka, wygląda interesująco, lecz dość banalnie: coś w sam raz dla amerykańskiego dziennikarza dysponującego zbyt dużymi zasobami gotówki. Szybko jednak zapomniałem o uprzedzeniu, porwany przez nurt opowieści napisanej w sposób zupełnie niezwykły. „Przez drogi i bezdroża” to książka o najbardziej dynamicznej dekadzie rozwoju Chin, pisana jednak z perspektywy historii konkretnych ludzi. Muszą codziennie mierzyć się z chaosem zmian, brutalnością systemu i złożonością ludzkiej natury wystawianej nieustannie na pokusy i wyzwania. Hessler pisze z niezwykłą empatią i szacunkiem dla swoich bohaterów, zbliża się do nich niemal do granicy intymności, jednocześnie jednak nie tracąc dystansu potrzebnego, by opowieść o pojedynczych ludzkich losach odsłaniała uniwersalną prawdę o życiu.
Edwin Bendyk, Polityka

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu reportaż
Wydawca Czarne
Autor Peter Hessler
Język polski
Data wydania 20-02-2013
Wydanie I
Oprawa miękka
Ilość stron 504
Wymiary / mm 133x215
Waga / gr 614
EAN 9788375364972
ISBN 978-83-7536-497-2

Napisz recenzję

Oceniasz: Przez drogi i bezdroża. Podróż po nowych Chinach

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt