Poznam sympatycznego Boga Carta Blanca

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Carta Blanca
Język: polski
Data wydania: 01-04-2012
Kategoria
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 31,90 

34,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny
- Gdańsk: niedostępny

Opis

Autor bestsellerowej „Geografii szczęścia” znów wyrusza w podróż i intryguje.

Po nagłym pobycie w szpitalu Eric Weiner – modelowy „duchowy podglądacz”, agnostyk i doświadczony podróżnik – zaczyna zmagać się z niespodziewanym pytaniem zadanym mu przez jedną z pielęgniarek: „Czy odnalazłeś już swojego Boga?”. Nie mogąc go zapomnieć, w końcu rusza w daleką podróż w poszukiwaniu odpowiedzi.
Autor zdaje sobie sprawę, że chociaż poznał wiele praktyk religijnych, nigdy nie próbował stosować ich w swoim życiu. Świadomy własnej śmiertelności i niepewny, jakie zasady ma wpoić swojej małej córeczce, postanawia nadrobić zaległości i przeprowadzić szerokie badania dostępnych na świecie religii – z nadzieją, że pozwoli mu to poznać boga bardziej osobiście.
Jego wyprawa obfituje w zaskakujące przemyślenia, humor i chwile szczerości. Eric Weiner gotów jest spróbować wszystkiego, co może przybliżyć go do boga lub bogów. W procesie selekcji z setek religii autor wybiera osiem, które zamierza „przetestować” osobiście:
- islam (sufizm)
- chrześcijaństwo (franciszkanie)
- judaizm (kabała)
- buddyzm
- taoizm
- realianie (religia oparta na wierze w ufo)
- szamanizm
- neopoganizm (religia politeistyczna – wikkanie).

Na każdym etapie swojej podróży autor porusza najbardziej palące problemy duchowe: Skąd pochodzimy? Co się z nami dzieje po śmierci? Jak powinniśmy żyć? Gdzie podziewają się wszystkie ginące skarpetki? Weiner zmaga się z tymi kwestiami uzbrojony w błyskotliwość i dużo ludzkiego ciepła. We współczesnym świecie, gdzie coraz więcej ludzi decyduje się na zmianę wiary, a wielkie pytania pozostają bez odpowiedzi, Poznam sympatycznego Boga oferuje czytelnikom nowe spojrzenie na religię, które bawi, inspiruje i skłania do myślenia.

Recenzje ArtTravel.pl

Podróżować można z różnych powodów. Przyczyną podjęcia podróży może być pragnienie zwiedzenia obcych krajów i zakątków świata oraz poznania innych kultur czy też po prostu chęć wypoczynku i zrelaksowania się z dala od codziennej rzeczywistości. Powodem mogą być również poszukiwania. Przykładem człowieka, który wybiera się w podróż właśnie w takim celu, jest pisarz i dziennikarz, Eric Weiner.
Jego wcześniejsza książka to ”Geografia szczęścia”, zawierająca reportaże z wybranych krajów, do których udał się on „w poszukiwaniu szczęścia”. Jego obecna książka o nieco przewrotnym tytule „Poznam sympatycznego Boga” również stanowi owoc poszukiwań – właśnie Boga.
Gdy pewnego dnia Eric Weiner trafia przypadkowo do szpitala, pielęgniarka zupełnie niespodziewanie zadaje mu pytanie: „Czy odnalazłeś już swojego Boga?”. To dziwne i dające do myślenia pytania zapada mu w pamięć i zmusza do spojrzenia na własne życie z perspektywy wiary i religii. Zaczyna zastanawiać się, co to znaczy znaleźć swojego Boga i czy można Boga sobie wybrać, jak wybiera się np. przywódców, taryfę w telefonii komórkowej czy pastę do zębów. Zadaje sobie również pytanie, czy w ogóle warto wierzyć. Spośród wszystkich wyznań na świecie, jakich jest według badań prawie dziesięć tysięcy, udaje mu się wyselekcjonować osiem i postanawia przyjrzeć im się bliżej. Wiedząc, iż nie znajdzie odpowiedzi na nurtujące go pytania jedynie w książkach, wyrusza w duchową podróż do miejsc, których mieszkańcy wyznają wybrane przez niego religie.
Na początku Eric Weiner wyrusza do Turcji, gdzie, chcąc zgłębić istotę sufizmu, uczy się tańca wirujących derwiszy. W Nepalu próbuje medytować, aby dowiedzieć się, czym jest buddyzm. Zamieszkuje w nowojorskiej dzielnicy Bronx u zakonników prowadzących schronisko dla bezdomnych, by poznać duchowość franciszkańską. W Las Vegas bierze udział w zgromadzeniu wyznawców raelianizmu, wierzących w stworzenie człowieka przez rasę obcych. W Chinach odbywa kurs taoizmu. Pragnąc dowiedzieć się czegoś więcej o neopogaństwie zwanym też wicca, uczestniczy w sabacie czarownic i czarowników w małym miasteczku Index. Do Waszyngtonu jedzie po to, by wziąć udział w szamańskich warsztatach. Na końcu swych poszukiwań wyjeżdża do Izraela i tam uczy się kabały.
Czy Eric Weiner zrealizował cel swych podróży? Czy odnalazł swego Boga? Czy udało mu się znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania? Jakie wnioski wyciągnął z tych podróży? Trzeba koniecznie przeczytać jego książkę, by się tego dowiedzieć.
Już sam tytuł książki „Poznam sympatycznego Boga”, przypominający ogłoszenie matrymonialne, przyciągnął moją uwagę i zaintrygował mnie, zapowiadając ciekawą lekturę. Podobnie zresztą zainteresował mnie niebanalny podtytuł „Moje flirty z istotami wyższymi”. Nie zawiodłam się, gdyż rzeczywiście książka Erica Weinera przypadła mi do gustu. Uważam, iż sam pomysł zaprezentowania w taki sposób różnych religii i wyznań jest interesujący i oryginalny.
Autor, szukając odpowiedzi na swoje pytania, pragnie bezpośredniego doświadczenia, chce przede wszystkim w praktyce poznać wybrane przez siebie religie. Bada wnikliwie każdą z nich, rozmawia z ludźmi, którzy są ich wyznawcami, sam uczestniczy w duchowych praktykach i religijnych obrzędach, nawet jeśli wydają się niezwykłe, bo i z takimi ma do czynienia. Dzięki temu wiedza, jaką otrzymuje czytelnik na temat poszczególnych religii, podana jest w sposób ciekawy i przystępny. Nie ma tu w ogóle miejsca na nudę.
Ewentualne obawy, iż opisywane tu religie i wyznania zostały potraktowane pobieżnie, są całkowicie nieuzasadnione. Widać wyraźnie, iż Eric Weiner rzetelnie przygotował się do tematu. Przed praktyką zgłębiał teorię – świadczy o tym choćby bardzo obszerna bibliografia, jaka znajduje się na końcu książki. Zresztą autor odwołuje się w niej do wybranych dzieł o tematyce religijno – filozoficznej, krótko prezentuje podstawy każdej z wybranych religii, przedstawia sylwetki ich twórców lub przywódców duchowych.
Książka napisana jest językiem żywym, pełnym humoru, co absolutnie nie znaczy, iż autor ośmiesza poznawane przez siebie wyznania i praktyki religijne. Do wszystkich podchodzi poważnie, z wnikliwością uważnego badacza, a jednocześnie z dystansem i ostrożnym sceptycyzmem. Z humorem, a nawet leciutką ironią traktuje samego siebie, swoje wątpliwości, próby zrozumienia tego, co niezrozumiałe, wniknięcia w sens tego, co dla niego nieznane. Gdy bierze udział w rozmaitych rytuałach, medytacjach, modlitwach i tym podobnych praktykach, nie wszystko mu się udaje, co też jest źródłem humoru w książce.
Książka Erica Weinera to oryginalne spojrzenie na religię. Pokazuje, jak wielu ludzi poszukuje w swoim życiu jakiejś siły wyższej, duchowości, w której będą mogli się odnaleźć. Podkreśla również – co ciekawe - jak wiele wspólnego mają ze sobą różne wyznania, w szczególności w kwestii zasad moralnych i etycznych. Zawierając w sobie pewne prawdy i wartości uniwersalne, uczy tolerancji dla ludzi innych wyznań.
„Poznam sympatycznego Boga” to książka o podróży w wielu wymiarach. Opowiada o podróży nie tylko do różnych miejsc na świecie, ale też po kulturach innych krajów, a także o osobistej podróży autora w głąb siebie. Jest to także opowieść o poszukiwaniu Boga, wiary, religii, sensu i celowości życia.
Książka Erica Weinera, dopracowana pod wszystkimi względami, napisana z dużą erudycją, z jednej strony bawi, z drugiej zaś zaciekawia, skłaniając do myślenia. Myślę, że może to być interesujące lektura dla wielu czytelników, niekoniecznie błądzących w wierze czy poszukujących wiary, Boga, ale także dla ludzi otwartych na poznanie innych kultur i religii. Ma ona im wiele do zaoferowania. Sama przeczytałam ją z przyjemnością i wiem, że zdecydowanie warto po nią sięgnąć. Dlatego szczerze polecam ją wszystkim i życzę pasjonujących wrażeń.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Carta Blanca
Autor Eric Weiner
Język polski
Data wydania 01-04-2012
Oprawa miękka
Ilość stron 320
Wymiary / mm 128 x 200
Waga / gr 340
EAN 9788377051757
ISBN 978-83-7705-175-7

Napisz recenzję

Oceniasz: Poznam sympatycznego Boga Carta Blanca

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt