• Poza Górą Stapis, literatura podróżnicza

Poza Górą Stapis

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Stapis
Język: polski
Kategoria
Moje hobby / Wspinaczka
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 34,90 

39,90 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

"Steve House pisze wciągającą opowieść wpisującą się w najlepszą alpejską tradycję. Jedyne ograniczenia, jakie respektuje, to te, które stawia samemu sobie i wszystkie są właściwe. To, czego nauczył się w wysokich górach i w powracaniu z nich do domu, jest okupione walką i warte chwili naszej uwagi.
Nowy górski klasyk!" (Ivon Chouinard, założyciel Chouinard Equipment i Patagonii). "Steve House jest wizjonerem, jedynym takim na pokolenie, który zmienił i zmienia sposób naszego myślenia o stylu alpejskim na najbardziej wymagających górach świata. Z powodzeniem drąży nie tylko swoje najszczytniejsze aspiracje, ale i obnaża prawdę o najciemniejszych problemach i obawach, które nękają nawet najlepszych wspinaczy. W "Poza górą" daje nam rzadki i głęboko osobisty ogląd na determinację, poświęcenie i koncentrację, które stoi za dzisiejszymi przejściami na lekko i szybko." (Michael Kennedy, redaktor naczelny Alpinist Magazine). "Steve House jest utalentowanym i urzekającym gawędziarzem wywodzącym się z tradycji Maurice'a Herzoga i Lionela Terraya. Poza Górą to porywająca lektura - już w tej chwili górski klasyk. Odnosi się do wielu uniwersalnych kwestii w życiu, nie związanych ze wspinaniem: posiadania i roli mistrza-mentora i bohaterów, zaufania, porażki, sukcesu, wyznaczania celu, partnerstwa, jak i do częstych doświadczeń wspinaczy w górach wysokich: do ryzyka i śmierci przyjaciół. Ta książka to wgląd w proces doskonalenia się człowieka pracującego nad tym, by być jak najlepszym, tak doskonałym, jak tylko może, choć samo dążenie tylko nieliczni z nas mogą sobie wyobrazić."

Recenzje ArtTravel.pl

Po co ludzie się wspinają? Dlaczego zostawiają na długie nieraz miesiące rodziny, cierpiąc niewygody i doświadczając ogromnego trudu? W jakim celu dążą do zdobywania górskich szczytów, ryzykując życie? Trudno to zrozumieć osobom postronnym. Zresztą i tym, których ważną częścią życia jest wspinanie, nie jest łatwo to wytłumaczyć. Próbę, może nie bezpośredniej odpowiedzi na postawione wyżej pytania, ale wyrażenia tego, czym jest są góry dla tych, którzy się wspinają, podjął Steve House w książce „Poza górą”.
Ten urodzony w 1970 roku amerykański alpinista, himalaista i przewodnik górski znany jest z propagowanego przez siebie stylu alpejskiego, polegającego na szybkim wspinaniu się z małą ilością sprzętu, bez tlenu i bez porzucania zbędnego wyposażenia podczas zdobywania szczytu. Określany jest mianem „wielkiej nadziei amerykańskiego alpinizmu” i nic dziwnego, bowiem na swoim koncie ma spore osiągnięcia w dziedzinie wspinaczki górskiej, m.in. w górach Alaski, w Karakorum, w Himalajach oraz w Kanadyjskich Górach Skalistych. Za książkę „Poza górą” otrzymał Nagrodę Boardmana i Taskera dla Literatury Górskiej oraz Nagrodę Banff Mountain Festival.
Składają się na nią historie, które wydarzyły się na przestrzeni lat 1998-2008. Nie są one ułożone chronologicznie, książka ta nie jest bowiem w żadnym wypadku autobiografią. Znajdziemy tu zbiór luźnych opowieści z różnych lat, przedstawiające rozmaite sytuacje, jakie miały miejsce głównie podczas górskich wspinaczek autora, tych zakończonych sukcesem, ale też i porażką.
Jednak nie przedstawienie wydarzeń jest tu najważniejsze. Są one raczej dla autora książki pretekstem do wyjaśnienia, czym są dla niego góry, co daje mu wspinanie się.
Opisując wspinaczkę, pisze nie tylko o tym, co w niej jest piękne, ale też bez ogródek opowiada o wszelkich trudnościach i cierpieniach z nią związanych. Mówi tu o pragnieniu osiągnięcia zamierzonego celu za wszelką cenę, nawet za cenę życia, o rozczarowaniach doznanych wówczas, gdy wyczekiwany sukces nie nadchodził. Przywołuje gorycz swoich porażek, z którymi trudno było mu się pogodzić, a które jednocześnie, po początkowych chwilach zwątpienia i załamania, wynikających z faktu, że został przez góry pokonany, działały na niego motywująco.
W swoich opowieściach ukazuje ryzyko, które zawsze towarzyszy wspinaczce. Wspomina śmierć w górach bliskich mu osób, nie wstydzi się przyznać do strachu przed byciem następnym. Zdaje sobie sprawę z tego, iż wspinanie się jest igraniem na granicy życia i śmierci, zaś przytoczone w książce opowieści wyraźnie tego dowodzą, szczególnie historia jego wypadku, podczas którego omal nie stracił życia w lodowej szczelinie. Ma też świadomość i mocno to podkreśla, że ci, którym udało się przeżyć, mieli szczęście – w żadnym razie nie jest to dla nich powód do dumy.
Steve House sporo miejsca poświęca w książce partnerstwu w górach. Stara się pokazać, czym ono jest i na czym polega. Opowiada o więziach przyjaźni, jakie nawiązał podczas wspinaczek. Mówi o zaufaniu do partnera wspinaczkowego i współzależności od niego, a także o odpowiedzialności za siebie i za innych.
Wspomina tu rozmaite sytuacje – gdy trzeba było zapomnieć o dumie, umieć rozładować konflikt, podjąć ważne, szybkie i trudne decyzje i ponieść ich konsekwencje.
Dzieli się swoimi uczuciami związanymi z tym, co w życiu robi, a także refleksjami na temat ceny, jaką trzeba nieraz zapłacić za dążenie do celu. Wyjawia również, czego uczy go alpinizm oraz czym jest według niego sukces.
Czytając „Poza górą”, nie sposób nie zgodzić się z opinią Reinholda Messnera, który w przedmowie do tej książki określił Steve’a House’a mianem jednego z najlepszych wspinaczy dzisiejszego świata. A jednak, mimo to, autor książki jawi się jako człowiek pełen skromności oraz wyniesionej ze wspinaczkowego doświadczenia ogromnej pokory wobec gór. Jednocześnie widać, iż poza talentem w dziedzinie alpinizmu posiada też zdolności gawędziarskie, polegające przede wszystkim na umiejętności przekazania w opowieści swoich przeżyć, także tych wewnętrznych. Pisze on w taki sposób, że przykuwa uwagę czytelnika, zaś zawarte w książce historie trudno potraktować obojętnie. Nic więc dziwnego, że książkę tę czyta się z zainteresowaniem i przyjemnością wynikającą z faktu obcowania z pisarstwem na wysokim poziomie.
Zaciekawiła mnie nieco nietypowa jej forma: pozornie wyrwane z kontekstu, niezgodnie z chronologią zebrane opowieści, które jednak tematycznie układają się w całość, w pełni widoczną dopiero po przeczytaniu książki.
Znajdziemy w niej sporo trafnych przemyśleń, celnych uwag, refleksji, nieraz bardzo osobistych, a także emocji, które udzielają się podczas lektury.
To wszystko składa się na pewien światopogląd życiowy autora i pozwala choć w części zrozumieć jego i jemu podobnych – tych, dla których wspinaczka jest ważną, jeśli nie najważniejszą częścią życia.
Dodam, iż atutem książki są ciekawe zdjęcia, które licznie ilustrują zawarte tu historie.
„Poza górą” to fascynująca i porywająca opowieść o górach, pasji, marzeniach, a także w pewnym sensie i o życiu. Warto ją przeczytać, by poznać tak ciekawą osobowość, jaką niewątpliwie jest Steve House. To lektura obowiązkowa dla miłośników literatury górskiej. Jeśli więc bliskie są Wam góry, koniecznie sięgnijcie po tę książkę i przekonajcie się, co kryje się poza górą.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Stapis
Język polski
Oprawa miękka
Ilość stron 275
Wymiary / mm 160 x 235
Waga / gr 375
EAN 9788361050919
ISBN 978-83-6105-091-9

Napisz recenzję

Oceniasz: Poza Górą Stapis

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt