• Polska według Kreta , literatura podróżnicza

Polska według Kreta

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: PWN
Język: polski
Data wydania: 01-06-2012
Kategoria
Europa / Polska / Polska
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Produkt niedostępny

Cena: 24,90 

34,90 zł

Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: niedostępny
- Łódź: niedostępny
- Warszawa: niedostępny

Opis

Polska jakiej jeszcze nie znacie. Podróże mogą być różne... dalekie lub bliskie, służbowe, wypoczynkowe, badawcze albo duchowe. Mogą trwać kilka dni, tygodni, miesięcy, a nawet lat. Niezależnie od tego, jakie są - wciągają, dają radość i najlepiej gdyby nigdy się nie kończyły. Często, planując nasze podróże, zapominamy o Polsce. Bo po co jechać do Otwocka, Płocka czy Bochni? Zapewniamy, że warto. Jarosław Kret pokazuje piękno tego, co leży na wyciągnięcie ręki i co, wydawałoby się, każdy z nas powinien znać. Zaprasza czytelnika na spacer niejedną krętą ścieżką, odwiedza zapomniane zakątki, rozmawia z tubylcami. Pokazuje magiczne i nieznane oblicza Mazur, biebrzańskich bagien, Puszczy Noteckiej czy Gór Świętokrzyskich.

Recenzje ArtTravel.pl

„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” – mówią słowa zaczerpnięte z wiersza pt. „Wieś” XIX-wiecznego poety i pisarza, Stanisława Jachowicza. Weszły one zresztą na stałe do naszego języka i funkcjonują jako przysłowie.
O prawdziwości i nieprzemijającej aktualności tych słów przekonuje nas Jarosław Kret – popularny prezenter pogody w TVP, autor reportaży z podróży po Polsce i świecie, a także współtwórca telewizyjnych programów popularnonaukowych i podróżniczych. Jednym z nich jest program nadawany w TVP INFO pt. „Polska według Kreta”. Jego założeniem i celem było promowanie naszego kraju i pokazywanie ciekawych miejsc, które jednak nie są powszechnie znane.
Niniejsza książka „Polska według Kreta” opowiada o podróżach jej autora po Polsce oraz o tym, jak powstawał program telewizyjny.
Książka podzielona została na rozdziały, z których każdy odpowiada kolejnemu odcinkowi programu.
W swej opowieści Jarosław Kret zabiera czytelników do Biebrzańskiego Parku Narodowego, Mazowieckiego Parku Narodowego, Puszczy Noteckiej, Doliny Rospudy, Doliny Karpia, Doliny Dolnej Narwi i na Pogórze Strzyżowskie. Wraz z nim mamy okazję udać się na Pojezierze Litewskie, Mazury, w Góry Świętokrzyskie oraz nad Jezioro Solińskie. Lektura tej książki to również szansa na lepsze poznanie regionów takich jak: Kurpiowszczyzna, Beskid Niski, Region Kozła. Jarosław Kret ciekawie zaprezentuje nam też kilka polskich miejscowości i ich okolice. Są to: Płock, Sandomierz, Poznań, Milówka, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Kraków i Zawoja.
Choć wymienione tu regiony i miejscowości mogą wydawać się wielu osobom dobrze znane, warto wiedzieć, iż Jarosław Kret starał się zaprezentować je od tej mniej znanej strony, przedstawiając związane z nimi rozmaite ciekawostki. Jak zresztą sam mówi, jemu i pracującej z nim ekipie towarzyszyła idea przełamywania stereotypowego myślenia o pięknych zakątkach naszego kraju. Czasem bowiem piękne może okazać się to, co na pierwszy rzut oka na takie nie wygląda.
Jarosław Kret opisuje odwiedzane przez siebie miejsca, obiekty i budowle, przytacza zasłyszane o nich od swoich rozmówców prawdziwe historie, legendy i anegdoty. Opowiada o lokalnych zwyczajach, tradycjach i imprezach, niejednokrotnie w nich osobiście uczestnicząc.
Tak więc w książce możemy przeczytać o tym, jak jej autor brał udział w koszeniu bagna, płynął kajakiem, zbierał grzyby, leciał balonem, jeździł na nartach, a wreszcie został porwany przez zbójników, po czym został przyjęty w ich poczet. Zdradzi on nam, gdzie w Polsce znajdują się dęby pochodzące ze słynnego lasu Sherwood, opowie o hodowli azjatyckich bawołów, przybliży zaskakującą historię bigosu i przedstawi wiekową aligatorzycę Martę, która zagrała w filmie.
To oczywiście tylko niektóre atrakcje, związane z rozmaitymi zakątkami Polski, jakie możemy poznać dzięki lekturze książki Jarosława Kreta.
Ci, którzy nie mieli okazji oglądać programu telewizyjnego „Polska według Kreta”, poprzez tę książkę mogą odkryć nieznane może dotąd oblicze naszego pięknego kraju. Dla tych natomiast, którym ów program jest znany, książka będzie znakomitym jego dopełnieniem, pozwalającym poznać kulisy jego realizacji. Można więc dowiedzieć się, jak powstawały kolejne odcinki, a także przeczytać o różnych nieprzewidzianych sytuacjach, które zmuszały czasami realizatorów programu do zmiany planów. Jak to bowiem często bywa, nie wszystko da się zaplanować i przewidzieć w najdrobniejszych szczegółach. O tym również wspomina Jarosław Kret i dzięki temu jego opowieść staje się jeszcze ciekawsza, a czyta się ją z prawdziwą przyjemnością.
A trzeba przyznać, iż autor potrafi opowiadać w sposób naprawdę zajmujący, ze swadą i humorem, żartując nieraz i z samego siebie. Żywy, barwny język i nieco gawędziarski styl, jak również ciekawe zdjęcia z podróży po Polsce nadają książce niepowtarzalny klimat. Przedstawione w niej opowieści – często niezwykłe, tajemnicze, poruszające wyobraźnię – okraszone zostały dodatkowo smakowitymi potrawami. Każdy rozdział książki kończy się bowiem tzw. kącikiem kulinarnym, w którym znajdują się przepisy na regionalne dania.
Jeśli więc ktoś chciałby dowiedzieć się, jak przyrządzić pierogi z orzechami po otwocku, werenyki hryczane z czosnkiem niedźwiedzim i pokrzywą, schab z dzika po bartnicku, prażuchę świętokrzyską, pstrąga faszerowanego szpinakiem z moskolami, zbójnicki kocioł, gzik wielkopolski, a także inne jeszcze potrawy, których wyśmienity smak został sprawdzony przez Jarosława Kreta, powinien koniecznie sięgnąć po książkę „Polska według Kreta”.
Mnie książka ta bardzo przypadła do gustu. Dzięki niej wiele dowiedziałam się o naszym kraju, poznałam ciekawe tradycje, miejsca, historie i legendy. Mogę też przyznać, iż rzeczywiście dowodzi ona prawdziwości zacytowanych przeze mnie na początku słów: „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”. Jarosław Kret udowadnia, że Polska ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o piękne krajobrazy oraz bogatą historię i kulturę.
„Polska według Kreta” to według mnie lektura obowiązkowa dla tych, którzy pragną lepiej, dogłębniej poznać nasz kraj. Być może stanie się ona inspiracją do zaplanowania wycieczek do opisywanych w niej miejsc. Zanim jednak to nastąpi, zapraszam na wspaniałą literacką podróż wraz z Jarosławem Kretem po znanych i nieznanych zakątkach Polski. Ja już z tej podróży wróciłam, więc z czystym sumieniem polecam ją innym.

Dorota Pansewicz

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca PWN
Autor Jarosław Kret
Język polski
Data wydania 01-06-2012
Oprawa miękka
Ilość stron 352
Wymiary / mm 145 x 205
Waga / gr 560
EAN 9788301169862
ISBN 978-83-01-16986-2

Napisz recenzję

Oceniasz: Polska według Kreta

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt