• Pół świata z plecakiem i mężem Bernardinum, literatura podróżnicza

Pół świata z plecakiem i mężem Bernardinum

Rodzaj produktu: literatura podróżnicza
Producent: Bernardinum
Język: polski
Kategoria
Świat / Świat
Menu / Literatura podróżnicza
Oceń, napisz recenzję
Ocena:

Napisz recenzję >>

Cena: 36,90 

44,00 zł

Wysyłka do 24h
Dostępność produktu w księgarni ArtTravel.pl:
- Kraków: dostępne "od ręki"
- Łódź: dostępne "od ręki"
- Warszawa: dostępne "od ręki"
- Gdańsk: niedostępny
Dostawa zamówienia:
- Polecona. Poczta Polska
0,00 zł
- Odbiór w księgarni ArtTravel
0,00 zł
- Kurier 48. Poczta Polska
6,90 zł
- Paczkomaty. inPost
8,90 zł
- Express. Kurier DPD
12,90 zł

Opis

Chyba od zawsze marzyliśmy też o tym, aby Podróże stały się sposobem na życie. Żeby już nie trzeba było wybierać. Jednak poznaliśmy, że to cel niesłychanie trudny do osiągnięcia. Ale nie niemożliwy…" - napisali Danuta i Tomasz na swojej stronie internetowej. Więc podróżują. W 2005 wyruszyli na podbój świata, ale ostatecznie „ugrzęźli” na kilka miesięcy w Azji. Wrócili, napisali o tamtej podróży książkę, ale... wciąż marzyli o objechaniu całego globu. Po trzech latach spakowali plecaki i wyruszyli znowu. Z Polski do Turcji, dalej do Nepalu, do Wietnamu, Australii, Nowej Zelandii... Jak sami piszą, „to było dziesięć miesięcy ciągłej i fantastycznej przygody, dziesięć miesięcy szkoły pokory i dziesięć miesięcy spełniania marzeń dzień po dniu”. Dziesięć miesięcy przemieszczania się autostopem, czasem lokalnymi autobusami czy pociągami. Dziesięć miesięcy spania w namiocie, w zagrzybionych hostelach albo u tubylców. Dziesięć miesięcy żywienia się zupkami z torebki. Ale przede wszystkim dziesięć miesięcy spotkań z ludźmi, podziwiania niezwykłych widoków, odwiedzania nieprawdopodobnych miejsc... Pierwszą część tej podróży opisali w tej książce. Czytając ją, przemierzamy wraz z nimi kolejne kraje, odwiedzamy parki narodowe, trochę pracujemy „na czarno”, chłoniemy otaczający świat wszystkimi zmysłami. Szukamy wyjścia z sytuacji, kiedy łódka nam „właśnie odpłynęła” albo kiedy podczas trekkingu w Himalajach rozsypują nam się podeszwy butów. Uruchamiamy pokłady wyobraźni, kiedy najpiękniejsze widoki toną w chmurach lub strugach deszczu. I powoli, niepostrzeżenie, zaczynamy planować własną podróż…

Recenzje ArtTravel.pl

Danuta Gryka – jak sama wspomina – na swoją pierwszą wyprawę wyruszyła w wieku trzech lat, kiedy to bez niczyjej wiedzy wyszła sama z domu i powędrowała przed siebie ulicami Poznania. To doświadczenie najwyraźniej zasiało w niej ziarno zamiłowania do podróży, bowiem pasję tę, wraz ze swoim mężem Tomkiem, kontynuowała w dorosłym życiu.
Razem byli na pięciu kontynentach. W samej Azji spędzili dziewięć miesięcy, co zaowocowało „Książką o pięknej podróży”. Ich wielkim marzeniem była jednak wyprawa dookoła świata. Pragnienie to udało im się ziścić. Swoją życiową eskapadę odbyli w latach 2009-2010. Książka „Pół świata z plecakiem i mężem” stanowi relację z pierwszej części tych wojaży. Autorka zawarła tu wspomnienia z podróży przez Turcję, Syrię, Jordanię, Nepal, Tajlandię, Laos, Wietnam, Australię i Nową Zelandię. A była to wyprawa pełna wrażeń i przygód.
Będąc w Turcji, Danuta Gryka odwiedza między innymi bajkową Kapadocję i niezwykłe Pamukkale, podziwia wschód słońca w Nemrut Dagi i uczestniczy w Święcie Cukru w Stambule. Podczas pobytu w Syrii spaceruje po targowisku w Aleppo, ogląda starożytne norie w Hamie, zagląda do meczetu w Damaszku i wstępuje do oazy chrześcijaństwa w Maluli. W Jordanii przechadza się uliczkami starożytnej Petry, poznaje tajniki wyrobu mozaik i zażywa kąpieli w Morzu Martwym. Pobyt w Nepalu staje się okazją do trekkingu po himalajskich szlakach oraz do uczestnictwa w Święcie Świateł, zaś przyjazd do Tajlandii – szansą na zwiedzenie muzeum w Bangkoku. W Laosie, a dokładniej w Luang Prabang, nasza podróżniczka poznaje bliżej buddyjski rytuał uwalniania zwierząt. Odbywa też przejażdżkę łodzią po Mekongu, przypatrując się życiu mieszkańców na wodzie. W Wietnamie podziwia magiczną Zatokę Ha Long, odwiedza Wyspę Małp, wędruje podziemnymi tunelami Vinh Moc, zachwyca się kolorowymi wydmami i udaje się na targ na wodach Mekongu. W trakcie pobytu w Australii ogląda tzw. Diabelskie Kulki, udaje się na trzydniową wycieczkę do Parku Narodowego Uluru, zwiedza kopalnię opali w Coober Pedy oraz park zoologiczny w Adelajdzie. Z kolei w Nowej Zelandii urzekł ją widok lodowca, zainteresował ją wyrób ozdób z jadeitu, zaciekawiły tzw. Skały Naleśnikowe, w zachwyt wprawiła przechadzka przez Park Narodowy Tasmana.
To oczywiście nie wszystkie wrażenia, jakie stały się udziałem dwojga podróżników. Warto podkreślić, iż po odwiedzanych krajach poruszali się głównie autostopem lub lokalnymi środkami lokomocji, co czyniło ich wyprawę dodatkowo ciekawą i atrakcyjną. Spotkały ich różnorodne przygody, w dużej mierze przyjemne, choć i tych przykrych nie zabrakło. Nieprzewidziane zdarzenia, trudne, nieraz nietrafione decyzje, małe lub większe opresje, z których jednak udawało się wyjść obronną ręką, a przede wszystkim spotkania z rozmaitymi ludźmi, w większości bardzo sympatycznymi, bezinteresownymi, życzliwymi i pomocnymi – to wszystko sprawiało, że podczas tej podróży nie można było narzekać na nudę. A o tym wszystkim przeczytać można w książce „Pół świata z plecakiem i mężem”.
Szczerze przyznam, iż książka ta po prostu mnie urzekła. W trakcie lektury potrafiła pochłonąć całkowicie moją uwagę, wzbudzić ogromne zainteresowanie. Dzięki niej wiele się dowiedziałam na temat opisywanych w niej krajów – nie tylko ciekawych miejsc i obiektów, ale też panujących w tych krajach zwyczajów, stylu życia ich mieszkańców, tamtejszej fauny i flory.
Jednak według mnie nie to jest największym walorem tej książki, lecz fakt, że znakomicie, moim zdaniem, oddany został w niej klimat tej wyprawy dookoła świata. Z pewnością duża w tym zasługa dobrego pióra autorki. Muszę podkreślić, iż podoba mi się jej żywy styl. Pisze ona lekko, opowiada zajmująco o zdobytych doświadczeniach, przeżyciach, o tym, co ją oczarowało, co rozczarowało, co zaskoczyło, a co dotkliwie dało się we znaki. Dzieli się wrażeniami i odczuciami, obrazowo opisuje odwiedzane miejsca. Czyni to naprawdę świetnie, bowiem podczas lektury poczułam się, jakbym była na jej miejscu. Zapomniałam o rzeczywistości i w wyobraźni przenosiłam się do miejsc prezentowanych w książce, by wraz z jej autorką doznawać niemal tych samych emocji, jakie jej towarzyszyły.
Na uwagę zasługuje staranne i bardzo ładne wydanie książki – stylowa oprawa i piękne, wielobarwne fotografie, prezentujące niesamowite widoki, które chciałoby się zobaczyć na własne oczy. Zdjęcia te licznie ozdabiają, wzbogacają i uzupełniają treść publikacji.
„Pół świata z plecakiem i mężem” to książka pełna rozmaitości, która ma wiele do zaoferowania odbiorcom. Czytając ją, spędziłam czas pośród zapierających dech w piersiach krajobrazów i scenerii. Z całą pewnością warto sięgnąć po nią i w wyobraźni przenieść się do miejsc opisanych przez autorkę. Ta opowieść o pasji i marzeniach może stać się dla wielu czytelników inspiracją do spełniania własnych podróżniczych marzeń. Jest według mnie doskonałą lekturą dla osób ciekawych świata i pragnących go poznawać. Z serca polecam ją tym, którzy chcieliby przeżyć niezapomnianą przygodę z książką.

Dorota

Informacje dodatkowe

Rodzaj produktu literatura podróżnicza
Wydawca Bernardinum
Autor Danuta Gryka
Język polski
Oprawa twarda
Ilość stron 264
Wymiary / mm 145 x 210
Waga / gr 556
EAN 9788378230441
ISBN 978-83-7823-044-1

Napisz recenzję

Oceniasz: Pół świata z plecakiem i mężem Bernardinum

Jak oceniasz ten produkt? *

  Słaby Dobry Bardzo dobry Świetny Wybitny
Oceń produkt